in

Çıplak Uyumanın Sağladığı 5 Harika Avantaj

Uyumak gün içinde yaptığımız en önemli şeylerden biridir. Günlük 8 saat uyuyan birinin hayatının 3’te 1’ini uykuda geçirdiğini düşünürsek uykuya verilmesi gereken önem daha net anlaşılacaktır. Doğru şekilde uyumak, yeterli uyumak gibi konuların önemini hemen herkes vurgular, ancak çıplak uyumanın sağladığı avantajlardan birçok kişi habersizdir.

Biz de bu yazımızda çıplak uyumanın sağladığı bazı avantajlara değineceğiz.

1. Çıplakken Daha İyi Uyunur

National Sleep Foundation’un Uyku Endeksine göre Amerikalıların %23’ünün uyku kalitesi son derece kötü. %12 ise yeterli uyumasına rağmen uykudan tam olarak verim alamadıklarını ifade ediyor.

University of South Australia’daki Center for Sleep Research’te araştırmacı olan Dr. Van Den Vuvel ise uyku kalitesinin giyilen şeylerle alakalı olabileceğini söylüyor.

Zira vücut, uykuya dalmadan önce vücut sıcaklığını düşürerek uyumaya ideal hale getirir. Ancak giyilen pijama, eşofman ve diğer kıyafetler vücut sıcaklğını artırır ve vücudun optimum uyuma sıcaklığına olumsuz etki eder.

Diğer yandan çıplak uyumak vücudun uyku için en ideal sıcaklığa ulaşmasına yardım eder, diğer bir deyişle doğal sürece müdahale etmez.

2. Çıplak Uyumak Stresi Azaltır

Eğer işiniz, ilişkiniz, sorumluluklarınız nedeniyle stresli günler geçiriyorsanız çıplak uyumak iyi bir çözüm olabilir. Tüm mesele oksitoksin hormunuyla alakalı… Aşk hormonu olarak da bilinen oksitoksinin hem kadınlar hem de erkekler için fizyolojik ve psikolojik faydaları mevcut.

Çıplak uyumaksa bu faydaların arasında stres önleyiciliği öne çıkarıyor. İsveç’teki  Swedish University of Animal Sciences’ta görevli psikoloji profesörü Kerstin Moberg’in 2009’da yaptığı çalışmaya göre oksitoksin kan basıncını ve stres hormonu olarak bilinen kortizolü düşürüyor. Özellikle partnerinizle birlikte yatakta çıplak uyurken beyindeki hipotalamus bölgesi oksitoksin salgılıyor ve stresi önlüyor.

3. Çıplak Uyumak Yaşlanmayı Yavaşlatır

Çıplak uyumanın belki de en şaşırtıcı özelliklerinden biri yaşlanma sürecini yavaşlatması.

Bahsettiğimiz gibi pijama, eşofman gibi şeylerle uyumak vücut sıcaklığını artırıyor, bu da uyku hormonu olarak bilinen melatonini engelliyor.

University of Texas Health Science Center’dan profesör Reiter’e göre melatoninin içeriğinde oldukça yoğun bir antioksidatif element var. Bu unsurlar da vücutta yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle mücadele için görev yapıyorlar.

4. Çıplak Uyumak Kilo Almayı Önler

National Institute of Health tarafından yapılan bir araştırmaya göre çıplak uyumak ve gece yorgan yerine daha ince bir örtü örtmek metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olduğu için kalori yakmaya yardım eder.

Serin bir ortamda vücut sıcaklığı daha çabuk düşer ve bu da metabolizmayı sabit vücut sıcaklığına çıkarması için tetikler. Araştırmaya katılan erkek katılımcılar 4 ay boyunca aynı şeyleri yedi ve sıcaklığı aynı odada uyudular.

Araştırmanın sonucunda bulunan şey ise şu oldu: Erkekler serin bir ortamda uyudukları bu 4 ay boyunca “brown fat” denen ve çabuk yanan kalorilerden depoladılar. Bu kaloriler ise artan metabolizma hızı nedeniyle daha çabuk yandı ve kilo alma ihtimalleri daha azaldı.

5. Cinsel Organları Rahatlatır

“The Sex Drive Solution for Women” adlı kitabın yazarı Dr. Jennifer Landa vajinanın doğal olarak nemli ve sıcak bir bölge olduğunu, bunun ise enfeksiyona yol açan bakteriler için oldukça elverişli olduğunu belirtiyor.

Pijama giymek ise sorunu büyütüyor, çünkü bölgeye hava giriş çıkışını kısıtlıyor. Çıplak uyumak ise hava giriş çıkışına izin verdiği için vajinada enfeksiyon ihtimalini azaltıyor.

Erkeklere gelince ise pijama giymek sperm üretilen testislerin gereksiz yere ısınmasına neden oluyor ve üretilen spermlerin kalitesi düşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BENZER YAZILARIMIZ

Uykusuzluğunuzun Nedeni Genleriniz Olabilir

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Uyku Problemi Yaşayanların Denemesi Gereken 10 Öneri

Uykusuzluk İle Başa Çıkmak İçin Etkili Yöntemler

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Moda Fotoğrafçılığının Ötesinde: Helmut Newton

Sanat Tarihini Derinden Etkileyen 8 Önemli Fotoğraf