in ,

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Uygulaması Kolay 21 Öneri

Sağlıklı bir yaşam yaşayabilmek, hayat kalitemizi arttırmak için her zaman çok sıkı beslenme programları uygulamamız, spor salonlarında saatler geçirmeniz gerekmiyor. Günlük hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler, edineceğiniz yeni alışkınlıklarla daha sağlık bir yaşama adım atabilirsiniz.

21 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Mümkün

1.Şeker Yerine Meyve Tüketin.

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Uygulaması Kolay 20 Öneri

Şeker, çikolata ve bunlardan yapılan her türlü gıdayı büyük bir iştahla tüketiyor olabilirsiniz. Ama işlenmiş şeker içeren bu tatlılar yerine tamamen doğal şeker içeren meyveleri tercih etmenizde fayda var. Aynı zamanda meyveler içerdikleri zengin lif oranıyla içerdiği şekeri de daha yavaş tüketmenizi sağlar.

2.Açken Alışveriş Yapmayın.

Yapılan araştırmalar gösteriyorki eğer karnınız tokken alışveriş yaparsanız alışveriş sepetinizde daha az sağlıksız abur cuburlar yer alıyor.

3.Yemek Yapmayı Öğrenin

Hazır gıdalar pratik ve oldukça lezzetli olabilir. Ama unutmayın devamlı hazır gıda tüketmek sağlığınız için oldukça zararlı. Sizden usta bir mutfak şefi olmanızı beklemiyoruz, ancak bazı basit yemekleri yapmayı öğrenmenizde fayda var. Evde yemek yapmak hem daha sağlıklı beslenmenizi sağlar, hem bütçenize katkı sağlar. Aynı zamanda yemek yapmak mutfakta neler yapabileceğinizi size göstererek özgüveninizin artmasını sağlar.

4.Kahvenizi Koyu Tüketin

Kahve pek çoğumuzun vazgeçilmezi. Uzun sürecek mesailerin ve erken kalkılan sabahların kurtarıcısı olan kahve aynı zamanda sağlığımız içinde faydalı. Ancak unutmayın kahvenize eklediğiniz süt, krema ve şeker gibi bileşenler kahvenin kalori miktarını arttırır.O yüzden olabildiğince kahvenizi sade tüketmeye çalışın.
Aynı zamanda çalışmalar gösteriyor ki günde 1 adet Türk kahvesi içmekte sağlığınız için oldukça faydalı.

5.Avokado Tüketin

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Uygulaması Kolay 20 Öneri

Son zamanlarda özellikle İnstagram’da tüm süslü yemek fotoğraflarında karşımıza çıkan avokado sadece güzel görünümlü bir meyve değil. İçerisinde pek çok vitamin, lif, magnezyum ve potasyum gibi bileşenler içeren avokado yüksek bir lif oranına da sahip. Tost yaparken, yemeklerinize sos olarak kullanabileceğiniz avokadoya mutfağınızda yer vermeye başlamanız oldukça sağlıklı bir adım olabilir.

6.Beyaz Unu Hayatınızdan Çıkarın

Televizyon programlarına çıkan diyetisyenlerin vazgeçilmez mottosudur ‘3 beyazı hayatınızdan çıkarın.’ lafı. 3 beyazdan biri olarak tanımlanan unu gerçekten hayatınızdan çıkarmaya başlamanız lazım. Onun yerine kepek ve yulaf gibi diğer tahılları kullanmanız hem kan şekerinizi düzenler hem de daha az kalori almanızı sağlar.

7.Bol Bol Su İçin

Suyun faydaları say say bitmez.Hatta bazı fitness hocaları yemekten önce içilen bir miktar suyun kilo vermekte faydalı bile olabileceğini belirtiyor.Sizde  daima çantanızın bir köşesinde bir şişe su bulundurmayı unutmayın.

8.Temponuzu Arttırın

Daha hızlı yürümek sizi sadece varmak istediğiniz noktaya daha çabuk erişmenizi sağlamaz. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre daha hızlı bir tempoda yürümek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, daha sağlıklı bir yaşam için iyi bir adım olabilir.

9.Yürümek İçin Fırsatlar Yaratın

Günlük rutininizin içerine kısa yürüyüşler sığdırmanız mümkün. Örneğin arabanızı gideceğiniz yerden bir tık uzağa park ederek, otobüsten veya metrodan bir durak önce inerek daha kolay kilo kaybedebilir, günlük stres seviyenizi azaltabilir ve kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. Sadece beden değil, ruhsal sağlığınız içinde ufak yürüyüşler yapmanız tavsiye edilir.

10.Merdivenleri Kullanın

Kilo vermek için kilometrelerce koşmak, spor salonlarında saatler harcamak gerekmez. Gün içerisinde rutininize sığdıracağınız ufak değişiklikler büyük farklar yaratabilir. Örneğin gün içerisinde olabildiğince asansör yerine merdivenleri kullanarak daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

11.Dişlerinizi Fırçalarken Tek Ayak Üzerinde Durun

İşte oldukça kolay uygulanabilir bir başka pratik aktivite daha. Dişlerinizi fırçalarken tek ayak üzerinde durarak hem denge algınızı geliştirebilir, hem de çoklu görev pratiğiyle beyninizin aktif kalmasını sağlar.

12.Ellerinizi Düzenli Yıkayın ve Kurulayın

Gün içerisinde düzenli olarak pek çok maddeyle temas ediyor ve pek çok mikropla karşılaşıyoruz. Hastalıklardan korunmak için düzenli olarak ellerinizi sabunla yıkamanız oldukça önemlidir. Bu sayede kendinizi enfeksiyonlardan ve bakterilerden koruyabilirsiniz. Unutmayın sizin dokunduğunuz nesneler gün içerisinde binlerce insan daha dokunuyor.

13.Güneş Koruyucu Kullanın

Belki inanmayacaksınız ama cilt kanserinden korunmanın en etkili yollarından biri güneş kremi kullanmak. Sabah evden çıkarken süreceğini güneş koruyucu kremle güneşin zararlı ışınlarından korunabilirsiniz.

Unutmayın güneş kremi sadece yaz aylarında değil kış aylarında da kullanılmalıdır. Çünkü kış aylarında da güneş ışınlarına maruz kalmaya devam ediyoruz.

14.Güneş Gözlüğü Kullanın

Güneş gözlükleri sadece daha şık gözükmek için kullanılan aksesuarlar değildir. Aynı güneş kreminin cildinizi koruması gibi güneş gözlükleri de güneşin zararlı ışınlarından sizi korur. Yazın mutlaka kullanmanız gereken güneş gözlüklerini, yaşadığınız coğrafyaya göre kışında çantanızdan çıkarmamanızda gerekebilir.

15.Bitki Edinin

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Uygulaması Kolay 20 Öneri

Yapılan çalışmalar gösteriyorki ofis ortamınızda bitki bulundurmanız sizi daha mutlu edip, stres seviyenizi azaltıyor.Anlayacağınız ofis masanızda bulunduracağınız ufak bir saksı bitki kendisinden beklenenden daha fazla bir etkiye sahip olabilir.

Aynı zamanda kaktüs bitkisi de radyasyon emici özelliğiyle ofis masanızda bulundurmak isteyebileceğiniz bir başka bitki olabilir.

16.Her Gün 30 Dakika Meditasyon Yapın

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Uygulaması Kolay 20 Öneri

Sağlıklı bir hayat psikolojik olarak da sağlıklı olmak oldukça önemlidir. Meditasyon ruhsal olarak rahatlamanın en etkili yöntemlerinden biridir. Çünkü kişinin stresle baş etmesine yardımcı olur, hafızayı ve farkındalığı güçlendirir ve kan basıncını düşürür.Yapılan çalışmalar gösteriyorki  her gün yapılan yarım saatlik  meditasyon beynin kendisini düzenlemesine ve bir nevi reset atmasına yardımcı oluyor.

17.Kitap Okuyun

Kitap okumanın insan psikolojisi üzerinde meditasyonla benzer bir etki yarattığına dair pek çok çalışma var. Bilgi dağarcığını genişletmek, ilgi alanlarına yönelik konularla ilgilenmek stresi azaltarak kişiyi pek  çok hastalıktan koruyor.

18.Arada Telefonunuzu Kapatın

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Uygulaması Kolay 20 Öneri

Her insanın sorumluluklarından kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmaya, kafasını dinlemeye ihtiyacı vardır. Telefonsa günümüz dünyasında bu sorumluluklardan ve yaşamın kendi akışından uzaklaşmamızın önündeki en büyük engellerden biri. İşte tam da bu yüzden zaman zaman telefonunuzu kapatarak rahatlamaya çalışmalısınız. Emin olun telefonsuz geçireceğiniz zamanlar sağlıklı bir yaşam yolunda önemli bir adım.

19.Her Gün Aynı Saatlerde Yatın

Bedeninizin de aynı sizin gibi bir zaman şeması içerisinde çalışır. Bu zaman planlamasında tutarlılığı yakalamadığınız zaman sosyal jet lag olarak adlandırılan bir durumla karşılaşırsınız. O yüzden hafta içi ve haftasonları aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya özen gösterin. Elbette arada kaçamaklar yapmaktan zarar gelmez. =)

20.Çalışma Masanızı Pencere Kenarına Taşıyın

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Uygulaması Kolay 20 Öneri

2014 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre ofis ortamında pencere bulunan çalışanlar fiziksel olarak daha aktifler ve daha verimli çalışıyorlar. Dışarıdaki hayattan kopmamak ve gökyüzünü görmek insanı her zaman daha çok keyiflendirir.

21. Arkadaşlıklar Önemlidir

Harvard Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma sonucunda yakın arkadaşlık ilişkilerinin mutlu ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı olduğu kanıtlanmış. Zayıf sosyal ilişkiler sigara içmekten daha fazla insan sağlığı için zararlı bile olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ünlü Yönetmenlerin Çektiği Şahane 8 Kısa Film

Gatebox ile Akıllı Ev Asistanları Artık Hayatımızda