in

Doğu Ekspresi: Türkiye’nin En Uzun Tren Yolculuğu

TCDD Taşımacılık tarafından yıllardır hizmet vermeye devam eden Doğu Ekspresi şimdilerde popüler bir hale gelmiş ve bilet bulmak imkansız bir duruma gelmiş halde. İlk hizmete başladığında İstanbul’dan Kar’a hizmet vermekte olan Doğu Ekspresi şimdilerde Yüksek Hızlı Tren gelmesiyle birlikte Ankara’dan Kars’a seyahat hizmeti sunuyor. Doğu Ekspresinin, sanıldığı gibi bir serüven olmaz iken farklı iller arasında seyahat etme imkanı sunan bir trendir. Ancak; rotasında yer alan efsane köyler, manzaralar ve içerisinde geçirilecek efsane saatler nedeni ile fenomen bir hale gelmiş durumda.

Doğu Ekspresi Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Uzun yıllar boyunca hizmet vermekte olan Doğu Ekspresini son dönemlerde popüler bir hale getiren ve aylar öncesinden biletlerin tükenmesine sebep olan etken ise sosyal medya. Genç kitle ve özellikle de gezginler tarafından tercih edilerek yüzlerce farklı ve popüler fotoğrafın sosyal medya sitelerinde paylaşılması Doğu Ekspresine olan ilgiyi arttırmış durumda.

doğu ekspresi

Doğu Ekspresi hattının popüler olmasının etkilerinden diğerleri ise şüphesiz ki çok uygun fiyatlar ile seyahat imkanı sunmasıdır. Özellikle yurt dışı gezileri yapamayan gezginler Doğu Ekspresiyle keyifli bir yolculuk yapmakta, fotoğraflar çekmekte ve benzersiz köyleri keşfetmekte.

Türkiye’nin En Uzun Tren Yolculuğu

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinden başlayarak Doğu Bölgesinde son bulan tren yolculuğu tam olarak 25 saat sürmekte. Kompartımanlı tren yolculuğu olan Doğu Ekspresinde binlerce fotoğraf çekebilir, eğlenceli dakikalar yaşayabilir ve unutulmaz bir maceraya atılabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Güzergahı Nedir?

Doğu Ekspresi, Ankara Tren Garı içerisinden kalkmakta ve son durak olarak Kars Tren Garı‘na varmaktadır. Doğu Ekspresinin güzergahında onlarca farklı ara durak bulunur iken ana durakları ise Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum‘dur.

doğu ekspresi

Uzun bir yolculuk olan Doğu Ekspresi’nde yolculuk süresi 25 saat olarak bilinse de bu süre ortalama 27 saat ile 29 saat arasında sürüyor. Özellikle ana ve ara duraklarda trenin duraklama süreleri yolculuk süresinin uzamasına neden oluyor.

Doğu Ekspresinde Hangi Vagonlar Var? Fiyatları Neler?

Uzun ve keyifli bir yolculuk yapacağınız Doğu Ekspresi içerisinde 3 farklı vagon çeşiti yer alıyor. Her vagonun kendine göre artıları ve eksileri bulunur iken fiyatları da özelliklerine göre değişiyor. İşte Doğu Ekspresinin Vagonları ve Fiyatları;

Pulman Vagon – 48.00 TL

Doğu Ekspresindeki en zayıf vagondur. Tüm seyahatinizi koltukta geçirebileceğiniz pulman vagon özellikle çok çabuk biletler tükenen örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda yer bulamayanlar tarafından tercih ediliyor. Pulman Vagon Fiyatı ise 48.00 TL’dir.

Örtülü Kuşetli Vagon – 63.50 TL

Ranza ve karşılıklı ikili koltukların yer aldığı örtülü kuşetli vagon Doğu Ekspresi’nde en çok ilgi gören vagon oluyor. Özellikle kalabalık gruplar tarafından tercih edilecek olan vagon içerisinde keyifli zaman geçirebileceğiniz bir küçük masanız ve mini bir buz dolabı bulunuyor. İkili koltuklar açılarak dört kişinin yatabileceği bir alan oluşturuyor. Sizlere temiz çarşaflar veriliyor ve kendi yatağınızı hazırlıyorsunuz. Örtülü Kuşetli Vagon Fiyatı ise 63.50 TL’dir.

Yataklı Vagon – 117 TL

Doğru Ekspresi’nin en çok ilgi gören vagonudur. Bunun sebebi ise iki kişilik olan vagonlardaki koltukların açılarak yatak olması, içerisinde mini bir buzdolabı olması, size özel tuvalet olmasıdır. Duvarda küçük bir raf, vagon içerisindeki prizler ise vagonun diğer dikkat çeken özellikleri. Yataklı vagonda istediğiniz ısı derecesini de kendinizin ayarlayabildiğinizi eklemeliyiz. Yataklı Vagon Fiyatı ise 117.00 TL’dir.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birazda Doğu Ekspresi ile seyahat edecek olanların aklına takılan sorulara ve bilmeniz gereken noktalara değinelim.

doğu ekspresi

Trende Yemek Var Mı?

Evet. Doğu Ekspresi treninde bir adet yemek vagonu bulunmaktadır. Bu vagon TCDD Taşımacılık tarafından ihale ile verilen özel şirket tarafından işletilmektedir. Tren içerisinde istediğiniz saatte yemek bulma imkanınız var. Yemek vagonu, özel bir işletme olduğu için yolcu olduğu zaman daha aktif çalışmakta. Şu anda da büyük bir ilgi olduğu için trende yemeksiz kalmanız imkansız 🙂

Yemek vagonu içerisinde fiyatlar oldukça uygun. Her sabah kahvaltı tabağı çıkmakta ve fiyatı da sadece 12 TL. Bununla birlikte hamburger yemek isterseniz fiyatı 9 TL. Soğuk içeceklerin tamamı ise 2.50 TL

Trende Alkol Satılıyor Mu? İçmek Serbest Mi?

Doğu Ekspresi treni içerisinde bulunan yemekli vagonda alkol satışı gerçekleştirilmektedir. Alkol fiyatları dışarı ile birebir aynı veya çok az fiyat farkı bulunuyor. Aynı zamanda çantanızda veya yoldaki duraklarda kendinizde alkol alarak içebilirsiniz. Yalnız alkol alıp tren içerisindeki diğer yolcuları rahatsız edenler görevliler tarafından uyarılmakta ve işlem yapılmaktadır.

Tuvalet Var Mı? Ortak Mı Kullanılıyor?

Doğu Ekspresi uzun bir seyahat olduğu için katılacak olanların ilk aklına gelen sorulardan biri temel ihtiyaç olan tuvaletler. Bu konuda trende farklı şekilde tuvaletler bulunuyor. Peki, vagonlarda tuvalet kullanımları nasıl oluyor?

  • Pulman Vagon’da seyahat edecek iseniz ortak bir tuvalet kullanmanız gerekiyor. Tek bir tuvalet ve herkesin kullandığı tuvalet olduğu için sıkıntı çekebilirsiniz.
  • Örtülü Kuşetli Vagon’da herkesin ortak kullanımına sunulan iki tuvalet bulunmaktadır.
  • Yataklı Vagon’da seyahat edenler için vagon içerisinde onlara özel olarak sunulan tuvalet bulunmaktadır.

Genel olarak tüm tuvaletlerin temiz olduğunu ve görevliler tarafından sürekli temizlendiğini belirtelim. Bununla birlikte sürekli kullanıldığı ve zamanında etkisi ile oluşabilecek etkenlerde var tabi.

Vagonlarda Güvenlik Sorunu Oluyor Mu?

Tüm vagonların ortak özelliği kapılarının dışarıdan kilitlenemiyor olması. Pulman Vagon içerisinde seyahat edenler için valizlerini koyabilecekleri bir üst bölme bulunur iken diğer vagonlarda çantalarınız her zaman sizin yanınızda yer alıyor. Eğer uzun süre vagonu terk edecekseniz belirli aralıklar ile çantalarınızı kontrol etmenizi öneririz.

Evcil Hayvan Kabul Ediliyor Mu?

Belirli şartlar ile evet. Evcil hayvanınız ile seyahat edebilmeniz için sadece Pulman Vagon’da yer almanız ve evcil hayvanınız için de %50 indirimli olarak sunulan biletten almanız gerekiyor. Örtülü kuşetli vagon ve yataklı vagonda evcil hayvan kabul edilmemektedir.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi biletleri için satışlar bir aylık olarak açılıyor ve her sabah 07:00’da TCDD Taşımacılık E-Bilet sayfası üzerinde yer alıyor. Yoğun ilgiden dolayı Doğu Ekspresi yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagon biletleri satışa çıkar çıkmaz tükeniyor. Eğer bu vagonlarda yolculuk yapmak istiyorsanız 30 gün öncesinden biletlerin ilk satışa çıktığı anlarda satın almanız gerekiyor.

Doğu Ekspresi bileti aynı zamanda Ankara Garı’ndan da alınabiliyor. Eğer Doğu Ekspresi için Ankara’dan değil de İstanbul’dan seyahate katılacak iken YHT ile Ankara’ya gelmeli ve daha sonra Doğu Ekspresi trenine geçmelisiniz.

Eğer hedefiniz tren ile Türkiye’yi değil tüm dünyayı keşfetmek ise sizleri Interrail ile Yolculuk yazımıza alalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Ajansları: Sağladıkları İçerik Hizmetleri ve Referansları

Ankara Veteriner Klinikleri: Minik Dostlarımız İçin Güvenilir Klinikler