in ,

Yok Artık!

Dünyayı Gezerek Para Kazanmanızı Sağlayacak 10 Meslek 🎒

-SPONSOR REKLAM-

Dünyayı gezerek para kazanmak hemen herkesin hayallerini süsler…

Düşünsenize bir ay Portekiz’de yaşıyorsunuz, sonraki ay Kamboçya’da, sonraki ay Güney Afrika’da…

Peki ama böyle bir yaşam tarzına sahip olmak için ne yapmak gerekir?

Muhtemelen içinizden “Aileden miras kalan 5-6 milyon dolarlık miras” diyorsunuz. Ama hemen uyaralım: Dünyayı gezerek para kazanmak için yapabileceğiniz pek çok iş bulunuyor. Yani dünyayı gezmek için aileden zengin olmanız gerekmiyor. Hele ki günümüzde pek çok iş kolu dijital ortama kaymışken gezerek para kazanmak da daha uygun hale geldi.

O halde gelin sevdiğiniz işi yaparak para kazanma ve dünyayı gezme imkanı sunan işlere bakalım.

1. Turist Rehberliği

İngilizceyi, Fransızcayı şakır şakır konuşurum diyorsanız ve dünyada belli bir bölge hakkında derinlemesine bilgi sahibiyseniz turist rehberliği yapabilirsiniz. Turistler gezerken siz çalışıyor olacaksınız, ancak sürekli şahane yerler görerek çalışmak da bir başkadır hani. Bu yüzden turizm sektörüne girip turist rehberliğini düşünebilirsiniz.

2. Freelance Yazarlık – Blog Yazarlığı

Daha genel anlamda “metin yazarlığı” diyebileceğimiz bu iş sayesinde istediğiniz yerde yaşama özgürlüğüne sahipsiniz. Yani gerek kitap yazın, gerek web sitesi içeriği oluşturun, gerek şirketlerin metinlerini yazın; belli bir yerde ikamet etme şartı bulunmuyor.

Dolayısıyla yazarlık yaparak dilediğiniz kadar ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Bu noktada bir tüyo verebiliriz. Eğer İngilizceniz iyiyse bu dilde içerik üretmeye çalışın. Örneğin kahve üzerine İngilizce bir blogunuz varsa bu sitenin reklam gelirleri, Türkçe bir bloga göre birkaç kat fazla olacaktır. Bu yüzden İngilizceniz varsa İngilizce içerik üretin.

3. Hostluk – Hosteslik

Uçmayı seviyorsanız ve insanlarla iletişiminiz kuvvetliyse (Eh, fiziğiniz de biraz iyiyse) havayollarında çalışabilirsiniz. Haftada birkaç kıta değiştirebilir ve her gittiğiniz ülkede bol bol vakit geçirebilirsiniz. Özellikle yurtdışı uçuş ağı güçlü bir havayolları şirketinde çalışırsanız maaşınız da oldukça iyi olacaktır.

4. Dalış Eğitmenliği

Denizin derinliklerini ve mavinin tüm tonlarını seviyorsanız bu iş tam size göre. Eğer dalgıçlık sertifikanız varsa dünyanın dört bir yanındaki denizlerde ve okyanuslarda insanlara dalış eğitimi eğitimi verebilirsiniz.

5. Yolcu Gemisi Personeli

Fotoğrafçılık, makine mühendisliği, garsonluk, animatörlük, yoga eğitmenliği ve daha pek çok meslek kolu…

Eğer bu mesleklerden birine sahipseniz büyük yolcu gemilerinde (cruiser) çalışmak üzere başvuru yapabilirsiniz. Norveç’ten Yunanistan’a kadar denizleri aşarak gelen bir gemide mesleğinizi icra ederek para kazanabilir ve aynı zamanda geminin uğradığı tüm liman şehirlerini doyasıya gezebilirsiniz.

6. İngilizce Öğretmenliği

-SPONSOR REKLAM-

Günümüzde İngilizce her zaman olduğundan daha şart. Zira bugün herhangi bir dilde X konusunda 10x bilgi varsa, İngilizce dilinde bu konu hakkında 100x bilgi var. Dünyanın ortak dili haline gelen İngilizce için de tabii ki öğretmenler gerekiyor. Üstelik İngilizce öğretmenliğinin dünya genelinde geçerli bir meslek olduğunu düşünürsek İngilizce öğreterek dünyanın herhangi bir köşesinde yaşayabilirsiniz.

Şahsen bu yazıyı kaleme alan kişi olarak Türkiye’de İngilizce öğretmenliği yapan Sırp bir arkadaşım olduğunu söyleyebilirim. Bir başka Ukraynalı arkadaşım ise Tayland’da İngilizce öğretmenliği yapıyor. İkisi de halinden oldukça memnun.

7. Müzik Öğretmenliği

İngilizce öğretmenliği gibi müzik öğretmenliğinin de önünde bir engel yok. Eğer bir ya da birkaç enstrümanı çok iyi çalabiliyor ve öğretebiliyorsanız dünyanın pek çok yerinde iş bulabilirsiniz. Özellikle belli bir repertuarınız, portfolyonuz, Youtube kanalınız varsa yurtdışındaki müzik okullarına başvurmaktan çekinmeyin.

8. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Affiliate marketing’i en kısa şöyle açıklayabiliriz: Bir web siteniz var. Bu web sitesinde tıraş makineleri tanıtımı yapıyorsunuz. Yazılarınızın altına da Amazon’da satılan tıraş bıçaklarının linkini koyuyorsunuz. İnsanlar bu linke tıklayıp tıraş bıçağı satın alırsa siz de bu işten belli bir komisyon alıyorsunuz.

Yani insanlar alışveriş yaptıkça siz para kazanıyorsunuz. Üstelik, bir kişi hem tıraş bıçağı aldı hem de sizin web sitenizle alakalı olmayan başka bir ürün satın aldı diyelim. Örneğin tıraş bıçağı ve laptop almış olsun. Siz bu insanı tıraş bıçağı aracılığıyla “alışveriş moduna” soktuğunuz için laptopun satın alınmasından da bir komisyon alıyorsunuz. Yani Amazon sizi bu konuda ödüllendiriyor.

Böyle bir iş için sadece bir bilgisayara ve internete ihtiyacınız var. Nerede yaşarsanız yaşayın, bu iş için sadece bu iki şeye ihtiyacınız var. Dolayısıyla dünyayı gezmek için önünüzde hiçbir engel de yok.

9. Çok Uluslu Bir Şirkette Çalışmak

İlla freelance çalışmak da gerekmiyor dünyayı gezerek para kazanmak için. Çok uluslu bir şirkette çalışarak, yani farklı ülkelerde şubesi bulunan şirketlerde çalışarak da dünyayı gezebilirsiniz. Sözgelimi bir ilaç şirketinde mühendis olarak çalışıyorsunuz diyelim. Bu şirketin Tokyo, Berlin, New York, İstanbul ve Cape Town’da ofisleri varsa farklı bir şubeye geçme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Burada önemli olan şirket içindeki performansınız ve başarınızdır tabii. Üst yönetimle de aranız iyiyse neden 6 ay New York, 6 ay da Berlin ofisinde çalışmayasınız…

10. Fotoğrafçılık – Fotomuhabirlik

Bir basın kuruluşu veya reklam ajansında,  ve hatta freelance olarak da fotoğrafçılık dünyayı gezebilirsiniz. Gerek belli bir proje için gerekse kendi projeleriniz için dünyanın farklı yerlerine fotoğraf çekmeye gidebilir ve çektiğiniz fotoğrafları satarak para kazanabilirsiniz. Önemli olan fotoğraflarınız ve bağlantılarınız. Diğer bir deyişle hem yaratıcı olmanız gerek hem de network’ünüzün sağlam olması gerek.

Sözün özü, dünyayı gezerek para kazanmak için yapabileceğiniz daha pek çok iş bulunuyor, ancak biz burada doğrudan aklımıza gelen 10 mesleğe yer verdik. Buraya tıklayarak diğer seçeneklere de göz atabilirsiniz. Ancak dünyayı gezip para kazanma işini gözünüzde büyütmeyiniz. Siz gerçekten gezmek istiyorsanız mutlaka bir yolu bulunacaktır. Yani ömür boyu sabah 9 akşam 5 masabaşı bir işe ve tükenmişlik sendromuna mahkum değilsiniz.

Emoji Crew olarak herkese bol kazanç ve bol seyahat diliyoruz. 💵 ✈️

-SPONSOR REKLAM-

Okuduğuna değdi mi?

2 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar D. Bayram

Ankara, Bilkent, Belgesel, Sigara & Spotify.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

justice league

Emoji Perdede Bu Hafta: Justice League Filmine Dair Bilinmeyenler 🎥

Bu Fotoğraflara Gülmekten Öleceksiniz! İşte 2017’nin En Komik Hayvan Fotoğrafları! 😄