in ,

Emojilerin Karşımıza Çıktığı İlginç Yerler

Emojiler kendimizi ifade etmek için kullandığımız küçük simgeler olmaktan çıkıp dünyada herkesin kullandığı ortak bir iletişim aktörü olma yolunda hızla ilerliyor. Emoji artık arkadaşınıza iyi geceler dedikten sonra gönderdiğiniz kalpli öpücüklerden çok daha fazlasını ifade ediyor.

Emojiler üzerine yapılan sanat sergilerini daha önce duydunuz mu? Ya da emojiler kullanarak şiir yazmak sizin için inanılması güç mü? Emojiler sanat galerinden, şiir kitaplarına hatta sosyal medya mecralarından müzik sektörünün derinlerine kadar her yerde karşımıza çıkar oldular. Emojiler üzerine yazıp çizmek, onları iletişimimizin her anında kullanmak bir yana okuduğumuz kitaplarda, dinlediğimiz müzikte emojileri gördüğümüz günler geldi bile. Emojiler telefon ya da bilgisayar ekranlarını çoktan aşıp masa örtülerinden reklam panolarına kadar hayatımızın her anında yanımızdalar.

Emojilerin yeni yeni karşımıza çıkmaya başladığı ilginç birkaç alan duyanları gerçekten şaşırtıyor.

Video Klipler

Katy Perry – Roar

Emojilerin kimsenin elinden düşmediği bu gülerde, onları gördüğümüz en ilginç yerlerden bir tanesi de video klipler. Daha önce bir klip izlerken sözlerinin bir televizyon ekranında akıp gitmesi ya da bir okyanus üzerinde sözlerin belirmesi size yaratıcı gelmeyebilir ama sözlerin emojiler de kullanılarak bir telefon ekranında akıp gitmesi hiç kuşkusuz ilginç bir girişim. Katy Perry emojilerin önemini erken anlayanlardan olsa gerek. Aslında sanatçı hepimizin gündelik hayatta yaptığımız bir şeyi sanata taşımış, şarkı sözleri video klipte emoji formatında kullanılmış.

Emoji Sergileri

Bu günlerde bir çağdaş sanat galerisinde emoji görmek aslında inanılması güç bir olay değil. Birçok sanatçı eserlerinde emojileri kullanıyor. Duvarlarda, iki yüzyıl önceden kalmış bir objenin hemen yanı başında kısaca emojileri her yerde görmek mümkün. Çağımızın iletişim aktörü olarak emojiler sanat galerilerinde göz doldurmaktan geri kalmıyor.

emojilerin karşımıza çıktığı ilginç yerler

Şiirler ve Emojiler

Şiir deyince bir durup düşünmeyen yoktur herhalde. Sevgililere yazılan romantik şiirler bu günlerde popülaritesini kaybetmeye başlamış gibi görünse de sevgilinize emojiler kullanarak bir şiir yazmak yeterince yaratıcı olurdu herhalde.

Emojilerle şiir yazmak yaratıcı bir aktivite olmasının yanı sıra dünyanın en pratik şiir yazma yolu olarak da değerlendirilebilir. Farklı dillerde yazılmış şiirlerin anlaşılması genelde zordur ama artık hepimizin ortak dili olan emojiler var ve duyguları paylaşmak çok daha kolay.

emoji şiir

Kitaplar ve Emojiler

Okuduğumuz asırlık klasikleri şöyle bir aklınızdan geçirin. O kalın kitapların sayfa aralarında emojiler olsa daha eğlenceli olmaz mıydı? Çizgi film ve kitaplarıyla çocukluğumuzun renkli kahramanı beyaz balina “Moby Dick’i ” hatırlayalım. Bu kitap emojilerle baştan sona tekrar yazıldı ve yeteri kadar eğlenceli gözüküyor.

emoji-dick

Emoji Sosyal Ağları

Nerede hangi emoji kullanılır, emojilerin anlamları neler? Emojiler hayatımızın o kadar parçası oldular ki onları kullanmak, onlar hakkında daha fazla şey öğrenmek için sosyal ağlar oluşturuluyor. Emojiler hakkında yazılıp çizilen onlarca sosyal ağ var.

emoji

Emojilerin artan popülaritesine kendimizi kaptırmamamız mümkün değil. Birçok insan ortak bir dil konuşmanın hayalini kurarken teknolojinin bize bu güzel armağanı karşısında hayran olmamak mümkün değil. Ortak bir dilde şiir yazmak ya da ekstra çaba sarf etmeden izlediğimiz klipte olup biteni anlayabilmek. Emojiler sanattan günlük iletişime kadar her alanda hayatımızı renklendirmekle kalmayıp onu kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Emojilerle iletişim kurulan rengarenk bir dünya hayal edin. Gülümsemek ya da hayır demek şimdikinden çok daha kolay olmaz mı? Emojilerle daha sıkı fıkı bir dünyada yaşamak ister miydiniz?

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

22 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Gerçekle İdam Cezasından Kurtulan Adamın Hikayesi

22 Yıl Sonra İdam Cezasından Kurtulan Adamın Hikayesi

Ankara’nın Bir Klasiği: Geçmişten Günümüze Tunalı Hilmi Caddesi