in ,

Yok Artık! Minnoş Asabi

Ankara’nın Bir Klasiği: Geçmişten Günümüze Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi, Kuğulu Park’ın önünden başlayıp uzun uzadıya devam eden Ankara’nın en hareketli, en meşhur caddelerinden biri. Cadde mağazaları ve üzerinde bulunan restoran ve cafeleriyle insanların uğrak noktası.

Bu yazımızda sizlere Tunalı Hilmi Caddesi hakkında bilmeniz gereken şeyleri aktaracağız. Öncelikle isminin nereden geldiğiyle başlayalım:

Cadde ismini TBMM üyesi Tunalı Hilmi Bey’den almaktadır.

Tunalı Hilmi Kimdir?

Tunalı Hilmi (28 Ağustos 1871 – 26 Temmuz 1928) Türk siyasetçidir. Meclis-i Mebusan üyesi ve TBMM I., II. ve III. Dönemlerinde vekillik yapmıştır.

Jön Türk ve Türkçülük hareketinin önde gelen isimleri arasında bulunan bir siyaset ve devlet adamıdır. Milletvekilliği sırasında, ilerideki Atatürk devrimlerine kaynaklık eden ilerici kanun teklifi ve önergeleri vermiş bir yenilikçidir. Öz Türkçe, kadın, köylü, işçi haklarının savunuculuğunu yapmıştır.

Tunalı Hilmi Caddesi-Nasıl Gidilir?

Tunalı Hilmi Caddesine Kızılay metrosundan indikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir yürümeyle ulaşabilirsiniz. Metrodan indikten sonra Atatürk Bulvarı’ndan devam edip Tunus Caddesini geçtikten sonra Tunalı Hilmi Caddesine ulaşmanız gayet kolaylaşacaktır. Bunun haricinde Tunalı Hilmi Caddesi’ne giden EGO otobüslerini de kullanabilirsiniz.

tunalı hilmi caddesi

Neler Yapılır?

Tunalı Hilmi’de sıralanmış onlarca mağazayı gezebilir, alışverişin tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca caddenin Esat Caddesi’ne bağlanan tarafında bulunan antika dükkanlarında geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz. Öte yandan, Ankara’nın diğer yerlerine göre daha özenle dizayn edilmiş konsept restoran ve kafelerde arkadaşlarınızla vakit geçirebilir, pasajlarıyla da ünlü olan bu caddede gezmeniz gereken yerler listesine pasajları da ekleyip buraları da görebilirsiniz. 🙂

Ve tabii ki Kuğulu Park… Bir ucunda bulunan Kuğulu Park’a gidip o mistik havayı içinize çekmek ise sizleri şehrin gürültüsünden alıp farklı bir ruh haline büründürecektir. Kuğularla simitinizi paylaşmanın mutluluğunu yaşayabilir veya oturup saatlerce seyre dalabilirsiniz. Unutmadan, Kuğulu Park’ın karşısında bulunan ve neredeyse aradığınız tüm kitapları içerisinde bulabileceğiniz kitapçı ise gününüzün yarısını bile alabilir.

Eskiden Nasıldı Tunalı Hilmi?

eskiden tunalı hilmi caddesi

Eveeet, aslında işin bu kısmını anlatmak biraz hüzünlü çünkü Tunalı Hilmi Caddesi’nin  eskiden çok daha mistik bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişten günümüze birçok kez sadece yaya trafiği uygulamalarının olduğu fakat şu anda araç trafiğinin de bulunduğunu söyleyerek başlayalım. Bir zamanlar böyleymiş, şu an ise araç park yeri bulmanın en zor olduğu yerlerin başında gösteriliyor. Zira bu caddede park yeri bulmak neredeyse imkansız.

Yumurta Savaşları-Muzip Öğrenciler

Doksanlı yılların başında efsanevi yumurta savaşlarının merkeziymiş burası. Ankara’da gelenek olduğu üzere okulun son günü ortaokul lise gençliği zapt edilemez, birbirini yumurta un ketçap gibi maddelere bulayan formalı gençler Tunalı’ya akın ederdi. Yumurtasını yanında getirmeyenler için caddenin girişindeki tavukçu, fiyatını beş katına çıkarttığı yumurtalarla pahalı bir çözüm sunarmış. Savaşın cadde boyunca tüm vahşetiyle sürmesi 😀 ve Kuğulu Park’ta bir kurbanın havuza atılması da yine adettenmiş. Bir zaman sonra polis falan da girmiş işin içine, kaçma kovalama derken emniyet güçleri, valilik ve belediye öğrencileri durdurmayı başarmışlar ve böylece bu güzel gelenek de mazide yerini almış.

Belediye Bandosu

Tunalı Hilmi Caddesi’nde geçmişi özlettiren bir başka şey de Belediye Bandosu. Her pazar günü konser veren Belediye Bandosu buraya ayrı bir tat katıyormuş.

Bu arada zamanında Semra Özal’ın direksiyon eğitimi için bu caddeyi kapattırdığı da halk arasında dilden dile dolaşır.

Ve daha niceleri… Kısacası elimizden kayıp giden onlarca güzel şey gibi Tunalı Hilmi Caddesi de şu anda olsa ne güzel olur diyebileceğimiz bir çok şeyi kaybetti. Ama her şeye rağmen Ankara’da yaşayan biri için Tunalı, Tunalı’dır. Zaten Tunalı Hilmi Caddesi sizin için Tunalı olmamışsa tam bir anlam ifade edemez. Bu konuda bir ekşisözlük yazarı (acemiyazar) şöyle diyor:

İlk kez görenler için sıradan bir caddedir. Tunalı Hilmi Caddesi ne zaman ki bir insan için “Tunalı” olur, işte o zaman o sıradan caddede, o sıradan vitrinlere bakarak, sıradan insanların içinden yürüyüp, ufacık bir parka ulaşmak anlamlı olur. O zaman o cadde sizin için gezmekten zevk aldığınız bir yer, o ufacık park da Kuğulu Park olur. İlk defa gelmiş ve orayı sıradan gören insana kuğunun Gençlik Parkı’ndan buraya gelişini anlatırsınız.
Kısacası Tunalı Hilmi Caddesi sizin için Tunalı ise, uzak kaldığınızda ona benzeyen binlerce cadde görmenize rağmen özletir. eskiden tunalı hilmi caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi’ni anlattığım bu yazımı Ankara’da yaşayan biri için Tunalı’nın ne demek olduğunu en iyi şekilde anlatan mısralarla tamamlamak istiyorum.   ☺️

Sana şiirler biriktiriyordum fen bilgisi defterimde, ama
sen yoktun
Ben, senin beni sevebilme ihtimalini seviyordum, suni
teneffüs saatlerinde
Okul servisi seni hep zamansız, amansızca bir lojman
griliğine götürüyordu
Ben, senin benimle Tunalı Hilmi Caddesi’ne gelebilme
ihtimalini seviyordum

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 5

Upvotes: 3

Upvotes percentage: 60.000000%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 40.000000%

Yazar Muhammed Aykan Koçak

İlgi çeken, bilgilendirici her şey!
Bilkent Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Snapchat: aykankocak

Yorumlar

Yorum Bırak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Emojilerin Karşımıza Çıktığı İlginç Yerler

Dünyanın Farklı Noktalarından Mükemmel Kar Manzaraları

Dünyanın Farklı Noktalarından Mükemmel Kar Manzaraları