in ,

Yok Artık! Minnoş Asabi Cool

En Ürkütücü 8 Köpek Balığı Filmi

Eğer söz konusu korku ve gerilimse ilk akla gelen şeylerden biri köpek balıklarıdır.

Öyle ki kendilerini daha önce hiç ama hiç görmeyenleri bile ekranlardaki görüntüsüyle ürkütebilirler. Bazı bilim insanları köpek balıklarının sanıldıkları kadar tehlikeli olmadıklarını söylese de tehlike anında şansımızın çok az olması sanırım bizleri korkutan bir diğer etken. Hal böyle olunca birçok köpek balığı filmi çekilmiş. Bu filmlerden bazıları gerçekten bizlerin başarısını kazanmış bazıları ise yeterince ilgi görmemiş ve derin sulara gömülmüşlerdir.

Peki bu korku hissini daha da artıracak filmler neler?

İşte karşınızda!

1.Katil Köpek Balığı 2011

katil-kopekbaligi-3d

Ailesinin Louisiana gölündeki bir adada bulunan yazlığına tekneyle giden Sara ve arkadaşları, güneş altında eğlenceli bir hafta sonu geçirmek üzere hemen mayolarını kuşanırlar Ancak yıldız futbol oyuncusu Malik sudan tek kolu kopmuş halde, sendeleyerek çıkınca, adadaki parti havası son bulur Malik’in durumu ciddidir ve tedavi için onu adanın diğer tarafına geçirmek için kaybedecek bir dakikaları yoktur Ufak bir hız teknesiyle yola çıkan üniversiteli arkadaşlar çok geçmeden gölün kocaman ve saldırgan yüzlerce köpek balığıyla dolu olduğunu anlar…

2.Dehşetin Dişleri 2010

kopek-baligi-2012

Kate, kardeşi Matt ve kız arkadaşı Suzie ile birlikte Avustralya’ya Kate’in eski sevgilisi Luke’u görmeye giderler. Luke, onlara bir hafta sürecek bir tekne seyahati teklifi sunar. Plana göre bir haftada Endonezya’ya varacaklardır, fakat Avustralya kıyılarındaki Büyük Mercan Kayalıkları bölgesinde beklenmedik bir sorunla karşılaşırlar. Yelkenlinin salması parçalanır ve alabora olur. Tek şansları teknenin üstünde kalmak ya da en yakın adaya kadar yüzmektir. Bir kişi dışında hepsi adaya yüzmeye karar verirler. Oysa ki büyük bir köpek balığı tarafından takip edildiklerini bilmemektedirler…

3.Mavi Korku 1999

mavi-korku

Bir grup bilim adamı, okyanusta izole edilmiş bir araştırma ensitüsünde Alzheimer hastalığınına çare arar. Bunun için bir tür köpek balığı kullanılır… Ama hesaplanmayan birşey varsa, balığın zekasının ileri boyutlara ulaşmasıdır.

4.Yem 2012

yem-kopek-baligi

Sakin bir Avustralya sahil kasabasında yaşayan yerli halk, tüm şehri yerle bir eden bir felaketle sarsılır. Kasabalarını yıkım uğratan felaket tsunamidir ve sonuç hem maddi hem de manevi altından kalkılabilecek gibi değildir. İlk devasa dalganın ardından hayatta kalan Josh, Kyle, Heather, Jaime ve Ryan kendilerini bir marketin içerisinde savunmasız bir halde bulur. Kendilerini tehdit eden şey ise marketin taşması riskidir. Ancak, mağdurları bekleyen asıl felaket bu değildir. Dev dalgalar sonrasında ortaya çıkan ölümcül köpek balıkları, sular yükseldikçe marketin içindeki avlarına biraz daha yaklaşmaktadır.

5.Açık Deniz 2003

acik-deniz

Karayipler’de tatil yapan bir çift, günlerini bir dalış gezisi ile geçirmek isterler. Ancak bunun ne denli doğru bir karar olduğu tartışılır. Teknede bir yanlış hesap yapılınca Susan ve Daniel, okyanusun ortasında kalakalırlar. Tekne gideli çok olmuştur. Tek umutları, teknenin durumu farkına varıp, onları kurtarmak üzere geri dönmeleridir. Ellerinden geldiğince hayatta kalma mücadelesi verirler. Hele ki köpek balıkları ortaya çıkmaya başlayınca şartlar giderek daha da dayanılması zor bir hal alacaktır. Filmin konusu gerçek olaylardan alınmıştır.

6.Köpek balığı İstilası 2013

kopek-baligi-istilasi

Fin Shepard ve arkadaşları Santa Monica sahilini kopek balığı çeken fırtınalardan kurtarmak için mücadele ederler. Çekimleri video kaydı şeklinde çekilen filmde gerçekçilik bu şekilde seyirciye aktarılmak isteniyor. Çizgi romanlardan veya hikayelerden sinemaya aktarılan filmler tarzında gerçekten yaşanmış bir olaydan aktarılmış bir televizyon filmi. Santa Monica sahillerinde meydana gelen yaklaşık olarak 250 km hıza sahip tornadolar doğanın dengesinin ne kadar bozulduğunun bir işaretidir. Fırtına denizdeki her canlıyı sahile çekmektedir. Özellikle dev köpek balıklarının sahillere gelmesi ve gökyüzünde oradan oraya uçması oldukça tehlikeli anlar yaşanmasına yol açar.

Daha sonra serinin beğenilmesiyle 2. ve 3. filmleri çekilmiştir. 

7.Belki En İlginçleri

İki Başlı Köpek Balığı Saldırısı 2012

iki-basli

İki Başlı Köpek Balığı Saldırısı başlıca rollerini Brooke Hogan, Carmen Elactra, Lauren Vera’nın paylaştığı 2012 yapımı televizyon için yapılan ABD yapımı korku-macera-gerilim türünde filmdir.

Bir grup erkek ve kız ıssız bir adaya tatile giderler. Dünyada eşi benzeri olmayan 2 başlı köpek balığının saldırısına uğrarlar ve bu adadan nasıl kurtulacaklarını düşünürler.

8. Ve son olarak köpek balığı filmlerinin vazgeçilmez olduğunun kanıtı 1975 yapımı:

Denizin Dişleri

kopek-baligi

“Jaws”, 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivinde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 5

Upvotes: 3

Upvotes percentage: 60.000000%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 40.000000%

Yazar Muhammed Aykan Koçak

İlgi çeken, bilgilendirici her şey!
Bilkent Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Snapchat: aykankocak

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

instagram live

Instagram Canlı Yayın Denemelerine Başladı

kerimcan durmaz

Yükselişiyle Herkesi Şaşırtan “9” Ünlü