in ,

“En Uzun Kelime” Yarışmasını Türkçe Kazandı

Bir kelime ne kadar uzun olabilir?

10 harf? 20 harf? 30 harf? 40 harf?

Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Euronews kanalı imza attığı farklı bir işle bir kelimenin ne kadar uzun olabileceğini ortaya koydu.

İncelenen pek çok dil arasında en uzun kelimeye sahip dil olarak Türkçe seçildi. Üstelik bu sözcük tam 75 harf, evet yanlış duymadınız tam 75 harften oluşuyor.

75 Harflik Kelime

Merkezi Lyonda bulunan Euronews Türkçenin de aralarında bulunduğu 10 dilde yayın yapıyor. Pek çok farklı farklı ülkeye mensup gazetecinin bir arada çalıştığı kanalda, gazetecilerden oldukça tuhaf bir ricada bulunuldu. Çalışanlar proje kapsamında kamera karşısına geçerek kendi dillerindeki en uzun kelimeyi bularak, bu kelimeyi söylediler. Birbirinden eğlenceli görüntülerin ortaya çıktığı bu yarışmada kazanan Türkçe oldu.

İşte karşınızda muvaffak kelimesinden üretilen ve 75 harften oluşan dünyanın en uzun kelimesi:

“Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesinesiniz”

Dilimize Arapça’dan geçmiş olan muvaffak kelimesi birşey başarmış, başarılı kimse anlamına geliyor.

İngilizce 45 Harf ile 2. Sırada

En uzun sözcük dalında birinciliği elden eden Türkçeyi takip eden diğer dillerle arasında oldukça büyük fark olduğunu söylemek mümkün. Örneğin, İngilizce’den yer alan en uzun kelime sadece 45 harften oluşuyor. Oxford İngilizce Sözlüğü’nde yer alan en uzun İngilizce kelime bir akciğer hastalığını tanımlamak için kullanılan “pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis”.

Eğer İngilizce’deki uydurma sözcükler ve söylemler sayılmaz ve teknik ifadeler dışarıda bırakılırsa, en uzun kelime 28 harften oluşan “antidisestablishmentarianism” kelimesi. Bu sözcük İngiliz Kilisesi’nin devletten ayrılmasına karşı olma pozisyonunu anlatmak için kullanılıyor.

Bu Kelimeleri Söylemesi Çok Zor

Diğer dillerde de durum farklı değil. Fransızca, İspanyolca ve İtalyancadaki en uzun sözcükler 30 kelimenin altında. İspanyolcadaki 23 harfli “electroencefalografista” sözcüğü, elektroenselogram (beyin dalgaları çizelgesi) yapan sağlık çalışanlarını tanımlıyor.

Fransızcadaki 25 harfli “anticonstitutionnellement” kelimesi de bu listede yer alıyor. Kelime kurallarla uyumlu olmayan bir şey anlamına geliyor.

İtalyancadaki en uzun kelime ise 26 harften oluşuyor. “Precipitevolissimevolmente” kelimesi  bir zarf ve mümkün olduğunca hızlı anlamına geliyor.

Eğlenceli Görüntüler Ortaya Çıktı

Kanalın çalışanlarının bu kelimeleri söyleme çabası ise oldukça eğlenceli görüntüler ortaya çıkardı. Bakın bakalım farklı dillerde en uzun kelimeler nasıl telaffuz ediliyormuş 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın En Şişman Ülkesi Açıklandı!

Bütün Dünya Vejetaryen Olursa Neler Olurdu?