in ,

Doğru Ev Arkadaşını Bulma ve Ev Arkadaşıyla Sorunsuz Yaşama Rehberi!

Kira, faturalar, yalnızlık derken hepimizin hayatının bir dönemine dahil olur ev arkadaşı.

Ve bir insanın hayatını cennete de dönüştürebilir, cehenneme de!

Sonuçta aynı evi paylaşan insanlardan bahsediyoruz. Ev demek birçok sorun, birçok sorumluluk demek.

Neden Bir Ev Arkadaşı Edinmeliyiz?

evdeki sorunlar

Bu soru elbet bir gün kafamızı kurcalayacak. “Bir ev arkadaşı olmadan da gayet yaşayabilirim.” diyeceğiz. Sonunda öyle şeyler olacak ki kendimizi yana yakıla ev arkadaşı ararken bulacağız. Gelin bizi ev arkadaşı aramaya iten bu etmenleri tek tek irdeleyelim.

1. O Kirayı Kim Ödeyecek?

ev arkadasi faturalar

Ev arkadaşlığının en temelinde yer alan neden ekonomiktir. Çünkü tüm o kirayı, faturaları ve masrafları bölüşmek oldukça cezbedicidir. Basit bir hesap yapalım. Evinizin kirası 1000 lira olsun. 70 lira internet, 50 lira su, 80 lira elektrik, kış aylarında 250 liraya hatta belki daha fazlasına çıkan doğalgaz etti mi size 1450 lira? Bunun mutfak alışverişi, belki televizyon üyeliği, ıvırı zıvırı derken normal bir evde normal bir hayat sürmenin bedeli neredeyse 1750 liraya tekabül ediyor. Bir ev arkadaşı edindiğinizde ödeyeceğiniz para 1750 liradan 875 liraya düşüyor. Aradaki fark gerçekten kayda değer. Hele de 3 kişi kalırsanız mesela  600 liranın da altına düşüyor bu meblağ. Hiç fena değil.

Çakal Emlakçı Belası

emlakçı

Tabii bu masrafları bölüşme muhabbetini kötü emellerine alet eden kişiler var. Ev sahipleri ve emlakçılar. Bir ailenin asla tutmayacağı fiyatlara evleri öğrencilere kiralıyorlar. Mazeretleri de şu, “Onlar 3 kişi bölüşüyor yahu!”. Bu konuda biraz dertliyim ama yeri burası değil. Yine de bir hatırlatma, fahiş fiyatlarla adeta dolandırıcılık yapan ev sahiplerine ya da emlakçılara geçit vermeyin.

2. Yalnız Yaşamak Sıkıcıdır

girls

Düşünsenize bir evde tek başınıza, her şeyi kendiniz yapıyorsunuz, tüm muhabbeti kendinizle ediyorsunuz, tüm sorunlarla ve sorumluluklarla tek başınıza başa çıkmaya çalışıyorsunuz. Üstüne üstlük gecenin bir yarısı gelen takırtılar, evin içindeki minik kazalar ya da yoğun okul, iş temposunda biriken ev işleri… İlk başta kimseyle muhatap olmadan, kimseye hesap vermeden, dilediğini giyerek, dilediğini yiyip içerek, dilediğiniz müziği dinleyerek yaşamak çok ilgi çekici gelse de sonradan bu saydığım kaygılar baş gösterince ev arkadaşı aramak kaçınılmaz olabiliyor.

Sosyal Canlılarız Sonuçta

[boombox_gif_video gif=”https://emoji.com.tr/wp-content/uploads/2017/08/joey.gif” mp4=”https://emoji.com.tr/wp-content/uploads/2017/08/598dad2e6b798_joey.mp4″ jpg=”https://emoji.com.tr/wp-content/uploads/2017/08/598dad2e6b798_joey.jpg”]

Bunlara ek olarak sosyal canlılar olduğumuzu ve paylaşma ihtiyacı duyduğumuzu da unutmayalım. Yeni biriyle tanıştığımızda, kötü bir haber aldığımızda, bir yakınımızla tartıştığımızda, maddi olarak sıkıştığımızda ve benzeri diğer oldukça insani olay ve durumlarda daima paylaşımda bulunabileceğimiz biri olması güzel. Ne de olsa birlikte aynı evde yaşayacak kadar güveniyoruz birbirimize. Tüm bunlar aile kurma isteğinin altında yatan nedenlerle paralel sayılır. Zaten bir yerden sonra ev arkadaşınız da aileden biri gibi oluyor.

3.O Kadar İşi Tek Başınıza Bitiremezsiniz

öğrenci evi

Kolay mı bir evi çekip çevirmek? Ben 23 yaşımdayım ve üniversiteyi ailemin olduğu şehirde okumam nedeniyle ilk defa bu sene onlardan ayrı, kendi evimde yaşamaya başladım. Eğer hiç ailenizin eli değmeyen bir yerde yaşamadıysanız söylediğimi anlamanız çok zor. Gerçekten o kadar çok şey yapıyorlarmış ki!

Annelerinizin Kıymetini Bilin ?

İnanın bana evin işi bitmiyor. Gerçek anlamda bitmiyor, tam her şeyi hallettim oturayım dinleneyim derken hop yepyeni bir şey patlak veriyor. İnanın bana bütün bunlara bir insanın tek başına koşturması imkansıza yakın bir şey. İmkansız demiyorum, çünkü tüm bunları hatta daha fazlasını mümkün kılan kişiler var: Anneler! Geçenlerde bir haber okumuştum. Bir araştırma yapmışlar, evini bir erkekle paylaşan kadınlar tek yaşayan kadınlara göre 3 kat daha fazla ev işi yapıyormuş. Sömürü her yerde olduğu gibi evde de mevcut ne yazık ki.

Peki ev arkadaşınızla iş bölümü yapabileceğiniz konular neler?

Yemek

yemek

Tüm ev halkının şöyle eli lezzetli, maharetli, yemek yapmaya ilgili olduğunu düşünsenize! Ben düşünebiliyorum. Size şöyle söyleyeyim, ayrı eve çıktıktan sonra tam 17 kilo aldım ben… Hem ben hem de ev arkadaşlarım yemek yapacağımız zaman bol bol yapıyoruz. Sonra da oturup bir güzel afiyetle yiyoruz. Bazen gerçekten yemek yapmaya üşenilen bazen de yemek yapmaya vakit bulamayacak kadar yoğun olunan durumlarda gerçekten kapıyı çalıp bir tabak yemek getiren ev arkadaşı gibisi yok!

Temizlik

öğrenci evi temizlik

Bence ev hayatının en zor görevi temizlik. Yani bana şöyle geliyor, sürekli bir yerleri temizliyoruz ki kirletebilelim. Tam bir kısır döngü. Üstelik temizlemek çok fazla emek ve zaman istiyor. Oysa kirletmek anlık bir şey. Gerçekten o kadar anlık ve o kadar kaçınılmaz ki! Dünyanın en dikkatli ve titiz insanı bile olsanız yaşadığınız ev mutlaka kirleniyor kaçışı yok. E hâl böyle olunca temizlemek de hayatın yadsınamaz bir parçası oluyor. İşte tam bu noktada bir görev bölümü o kadar değerli ki? “Sen banyoyla tuvaleti hallet ben de salonla mutfağı” ya da “Sen süpür ben ıslak atarım” gerçekten hayat kurtaran cümleler.

Tamirat ve Tadilat

tamir

Özellikle bizimki gibi öğrenci evleri mecburen nispeten eski evler oluyor. Yeni, lüks evleri öğrenciye vermezler, verseler de öğrenci kirasını veremez. E durum böyle olunca az biraz elinizden bir şey gelmesi gerekliliği doğuyor. Ama herkesin her konuda bilgi ve yeteneği olması maalesef mümkün değil. Bu anlamda ev içinde herkes anladığı ölçüde bir şeylerin ucundan tutuyor.

Evcil Hayvan Bakımı

evcil hayvan

Bir kere şunu unutmamakta fayda var, evcil hayvanlar da ev arkadaşlarımız. Sadece yemeğe, temizliğe vs. el atmayan türden… Benim 1 köpeğim 2 de kedim var şu anda. Yine bu evimizde bir ara kedi nüfusu 7 insan nüfusu 3 idi…

E günlük yaşamın diğer yükleri de binince omza ister istemez evdeki bu ekstra iş yükü bir yerden sonra paylaşılmaya mecbur kılınıyor. Neyse ki evdeki bireyler bu işlerin kıyısından köşesinden tutup birbirinin yükünü azaltıyor.

Alışveriş

market

Ev arkadaşı demek marketten eve tek başına taşınan kilolarca poşetlerin ya da tüketilemeyip bozulmaya mahkum kalan yiyeceklerin artık sona ermesi demek. İhtiyaçları çıkarmada da, en uygun yerden temin etmede de ekstra yardımın kimseye bir zararı olmayacağı aşikar.

Bürokrasi ve Ayak İşleri

Öncelikle başlık tam olarak derdimi anlatabildi mi emin değilim. Ama yani hiç olmadık anda öyle işler çıkıyor ki hop Sular İdaresi’ne gitmeniz gerekiyor, hop muhtarlıkta bir şey oluyor, hop internet servis sağlayıcıya modem bırakmanız gerekiyor vesaire vesaire vesaire… Tüm işiniz gücünüz yetmezmiş gibi bir de bunlar karşınıza çıkıyor. Böyle durumlarda bu tarz ayak işleri karşısında tek başınıza olmadığınızı bilmek güzel bir şey.

Doğru Ev Arkadaşı Seçimi Nasıl Yapılır?

öğrenci evi arkadaşlar

Evet, geldik en önemli mevzuya. Bir kere neden ev arkadaşı seçiminin önemli olduğunu söylemem gerekiyor. Biriyle evinizi paylaşmak çok büyük olumsuzluklar doğmasına da neden olabiliyor ne yazık ki. Şimdi bunları tek tek sayıp sizi sıkmaktansa şöyle özetleyeceğim; yukarıda bahsettiğim şeyler var ya hani, işte onların bir ucundan tutmayıp üstüne de varlığıyla o işleri normalden daha zor ve daha büyük hâle getiren insanlar gerçekten evi cehenneme çeviriyor. Ödemeleri zamanında yapmamak, yemeğe ya da temizliğe karışmamak, evle ilgili ihtiyaçlarda sorumluluk almamak gibi durumlar gerçekten oldukça sinir bozucu olabiliyor.

Peki ev arkadaşı seçerken hangi kriterlere dikkat etmek gerekiyor?

Huzur

Kesinlikle en önemlisi bu. Yani zaten iş stres, okul stres, sokak stres, dolmuş stres, telefon stres, sosyal medya stres her yer stres. İnsan bir tek şöyle evine gelip bir 5-10 dakika dinlenebilince huzur bulabiliyor. Ama eğer evde huzursuzluk çıkaran biri varsa vay ki o insanın hâline… Hem kendi iç huzurunu sağlayamayan, sürekli sorunlu takılan insanlardan hem de karşısındakinin huzurunu tereddüt etmeden bozabilen, düşüncesiz insanlardan uzak durmak gerekiyor. Evde mutsuz suratlara ve gereksiz gerilimlere mahal vermemek lazım. O yüzden ev arkadaşı seçerken gerçekten karşınızdakinin ne kadar pozitif olduğuna dikkat edin.

Sorumluluk

öğrenci evi arkadaşlar

Gerek ev işlerinde olsun, gerekse günlük hayatta olsun sorumluluk alamayan insan hayatı kolaylaştırmaz aksine zorlaştırır. Potansiyel ev arkadaşı ile konuşurken ona mutlaka alması gereken sorumluluklardan defalarca bahsedin. Bakın bakalım gözünü korkutuyor mu. Yoksa kararlı ve azimli mi? Hayatın diğer alanlarında nasıl sorumluluklar almış, alnının akıyla çıkabilmiş mi bunlardan? İnanın sorumsuz biriyle yaşamayı hiç istemezsiniz

Güvenilirlik

Sonuçta aynı evi paylaşacaksınız. Kişisel alanınıza daha fazla müdahil olabilecek başka biri yok. Eşyalarınızı, en özel sırlarınızı, en savunmasız anlarınızı emanet edeceğiniz kişidir ev arkadaşı. Bununla ilgili sizde ufacık minicik bile olsa bir şüphe uyanmasına neden olacak kimselerden katiyen uzak durun. Ayrıca ödemeleri aksatmayacağına ya da bir anda başka yere taşınıp sizi bir başınıza bırakmayacağına dair de güvence sağlamalı müstakbel ev arkadaşı.

Paylaşım

öğrenci evi arkadaşlar

Gerek içsel, duygusal paylaşımlar olsun gerekse maddi, materyalist paylaşımlar olsun ev arkadaşı tüm bu paylaşımların en çok yaşandığı kişilerden biridir. İçine kapanık, ketum, gizemli, iletişime kapalı biriyle aynı evi paylaşmayı kimse istemez. Öte yandan laubali, rahatsız edici düzeyde samimi insanlarla dört duvar arasına sıkışmak da bir o kadar korkutucudur. Dolayısıyla paylaşımın dengesi iyi ayarlanabilmeli.

Keza kıyafet olur yiyecek içecek olur bu tarz maddi unsurların da paylaşımı bazen sorunlara neden olabilir. Çünkü insan ne ev arkadaşından bir şeyini kullanmak için izin isterken gerilmek ister ne de ev arkadaşının kendinden izinsiz bir şekilde bir çok eşyasını kullanmasını, değiştirmesi. Dolayısıyla biriyle ev arkadaşı olmadan önce nelerin paylaşılıp nelerin paylaşılamayacağını enine boyuna konuşun.

Sürpriz Misafirler

öğrenci evi arkadaşlar

Hepimizin az veya çok arkadaşları, sevgilileri, yakınları, tanıdıkları var. Ve onları evimizde şöyle bir güzel ağırlayamayacaksak bir evde yaşamanın tam olarak anlamı ne? Ama bunun da bir sınırı olduğunu unutmamak gerekir. Bir iki geceliğine diye gelip evinize yerleşen, kısa süreli ziyaretlerinde yüksek sesler, sigara dumanları vb. unsurlarla kişisel alanımıza zarar veren misafirler bir yerden sonra ev arkadaşınız ile aranızı açacaktır. Dolayısıyla bu konularda ev arkadaşınızı daha başlamadan uyarmanızda fayda var.

İletişim

the big bang theory

Hayatın hiçbir alanında insanların bir şeyleri içlerin atıp atıp kinlenmelerine, olmadık zamanlarda bunları yüzeye çıkararak sorun yaratmalarına tahammül edemiyorum. Beraber yaşanılan insan bu olayın bir aktörü olunca durum daha da vahim hâle geliyor. Kin gütmeden, kendi içinde kavgalar vermeden, iletişim kanalının trip atmaktan ibaret olmadığı şekilde sizinle iletişim kuracak insanlarla ev arkadaşı olun. Siz de aynı şekilde canınızı sıkan en ufak bir şey olduğunda bunu ifade edin ve size söylendiğinde de alınganlık göstermeden düzeltmeyi bilin.

Saygı

ev arkadasi ders

Ev arkadaşınız sizden tamamen farklı olabilir. Asla yapmayacağınız şeyleri yapıyor, asla yemeyeceğiniz şeyleri yiyor olabilir. Farklılıklara saygı her platformda olduğu gibi evde de çok mühim bir noktada. Kimsenin özgür bölgesine müdahale etmeyin, sizinkine edilmesine de izin vermeyin. Eğer sizi olduğunuz gibi kabul edemeyen biri varsa ya da siz onu olduğu gibi kabul edemiyorsanız mutlaka bir gün sorun çıkacaktır. Ev arkadaşlığı fikrinden vazgeçmek oldukça yerinde olabilir.

Dip Not: Unutmayın ki çok iyi arkadaş olmak, çok iyi anlaşmak hatta birbirine deli gibi aşık olmak bile beraber bir evde mutlu mesut yaşama garantisi vermeyecektir. Klişedir ama ben de ne dostluklar ne ilişkiler gördüm aynı eve çıkınca yitip giden…

Siz de yorumlarda ev arkadaşlığıyla ilgili başınızdan geçen eğlenceli, hüzünlü, sinir bozucu, yürek ısıtıcı hikayelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca bulaşıkları tezgahta biriktiren ev arkadaşınızı etiketleyerek ya da yazıyı onun duvarında paylaşarak alttan alta laf sokmak da serbest… 😉

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Emoji Filmi ile Emojiler Artık Sinemalarda! Film Hakkında Tüm Detaylar Burada!

Hünnap Nedir? Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Hünnapla Hazırlanabilecek Lezzetli Tarifler