in ,

Harry Potter Dünyasındaki Yeni Fantastik Canavarlar Nelerdir?

Uyarı: Bu yazı film ile ilgili spoiler içerebilir.

Uzun zamandır beklenen Harry Potter spin-off’u Fantastic Beast and Where to Find Them, Türkçesiyle ‘Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar’ filmi sinemalarda gösterime girerek Harry Potter hayranlarına yeniden sihir dolu bir dünyanın kapılarını açalı iki hafta oldu.

fantastik canavarlar filmi

Hikaye bizleri 1920’lerin Amerika’sına götürüyor ve New York büyücülerinin ve cadılarının yaşamlarına tanık oluyoruz. Harry Potter’dan farklı bir dönemde geçmesinin dışında aynı zamanda İngiltere ve Amerika’daki büyü toplumunun farklılıklarını da işliyor. Örneğin İngilizler büyücü olmayan bizleri ‘muggle’ olarak tanımlarken, Amerika’da bu terim ‘nomaj’ olarak değişiyor. Kültürel farklılıklar olarak büyücüler ve büyü dışı toplum arasındaki ilişkilerde gizlilik adına farklı düzenlemelerin de yer aldığını görüyoruz. Aynı şekilde diğer sihirli yaratıkların toplum içindeki yerine dair farklı yaklaşımlar var. Ki bu da bizi asıl konumuz olan büyü dünyasına özgü yaratıklara getiriyor.

Harry Potter serisi ile ev cinlerini, goblinleri, ejderhaları, kurtadamları, testralleri, hipogrifleri, anka kuşlarını, basiliskleri ve pek çok yaratığı tanımıştık. Bu filmde karşımıza çıkan diğer yaratıklar yazımızın asıl konusu.

Fantastik Canavarlar Nelerdir?

Filmde İngiliz büyücü Newt Scamander’ın New York’ta kaybettiği, sihirli canavarlarla dolu valizinden çıkan sihir dünyasının yaratıkları nelerdir? Yeni tanıştığımız yaratıklara biraz bakalım.

Burnuk (Niffler)

niffler

Harry Potter kitaplarında da karşılaştığımız bu şirin ördek gagalı yaratık, görüntüsünün aksine tam bir baş belası. Nedeni de gördüğü her parlak ve değerli şeyi toplamaya çalışması. Topladığı mücevherleri göbeğindeki bir keseye dolduruyor, doldurdukça da şişmanlıyor. Mücevherlerinizi geri almak için yapmanız gereken ise ayaklarından tutup sallamak.

Kabuluk (Bowtruckle)

bowtruckle

Sosyal canlılar olarak yaşayan minik ağaç ve çekirge karışımı ağaççıklar. Çok duygusal olabiliyor, size bağlanabiliyor ve gerektiğinde trip atabiliyorlar. İdeal bir evcil hayvan olma potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz. Filmde Newt Scamander’a çok bağlı olan biri ile karşılaşıyoruz.

Laçan (Nogtail)

nogtail

Fimde çok kısa bir süre karşımıza çıkan bu yaratık oldukça çirkin pembe bir domuzu andırıyor. Fakat domuzların aksine hiç de evcil değil. Isırdığı zaman bünyeniz sağlam ise etkilenmiyorsunuz fakat istisnai durumlarda ateşinizin çıkması mümkün. Domuz çiftliklerine dadanmayı seven bu yaratığı kaçırmanın tek yolu tamamen beyaz bir köpek tarafından kovalanmasını sağlamak. Laçan özünün yaralara iyi geldiğini de hatırlamak gerek.

Erumpent

erumpent

Gergedana çok benzeyen bu yaratık, tek boynuzu ile oldukça tehlikelidir. Çünkü boynuzu temas ettiği şeyleri patlatan bir sıvı ile doludur. Bu nedenle kafası bir lav misali parlar. Filmde çiftleşme dönemindeyken karşımıza çıkan erumpet ise oldukça komik sahneler yaşatıyor.

Demiguise

demiguise

Görünmez bir yaratığı bulmak mümkün müdür? Zamanının çoğunu görünmez olarak geçiren bu canlıların korkunç olmasını beklerken karşımıza oldukça sevecen tüylü bir yaratık çıkıyor. Özelliği ise yakın geleceği görebilmesi. Bu nedenle yakınındayken ani hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Filmde okami yavrularına bakan bu demiguise’ı bulmanın ne kadar zor olabileceğini anlıyoruz.

Okami

okami

Gümüş bir yumurtadan doğan okamiler belki de film boyunca karşılaştığımız en güzel yaratıklardan biri. Gagası olan mavi-mor karışımı bir yılana benziyorlar. Muhteşem renklerinin dışında, özellikleri bulundukları mekana sığabilmek için boyutlarını değiştirebilmeleri. Bir patronus biçimi olarak da karşımıza çıkabiliyorlar.

Şimşekkuşu (Thunderbird)

thunderbird

Anka Kuşu’nun bir akrabası olan Şimşekkuşu, adını uçarken fırtına yaratmasından alıyor. Ayrıca tehlikeyi sezebilme yetisi var.

Obscurus /Obscurial

obscurial

Obscurus büyünün çok sıra dışı bir yanı. J.K. Rowling gerçekten bizi hayal gücüyle şaşırtmaya devam ediyor. Bir büyücü çeşitli nedenlerle sihrini kontrol etmeyi öğrenemediğinde ya da bastırmak zorunda kaldığında karanlık bir kuvvet olarak obscurus oluşuyor ve büyücünün içinde bir parazit gibi yaşamaya devam ediyor. Büyücünün kendisi ise obscurial olarak adlandırılıyor. Büyücünün duygusal kırılmalarında ise obscurus açığa çıkarak bu hissin ana kaynağına saldırıyor. Tabii bu esnada çevrede bir hortum etkisi yaratıyor. Büyücünün bedeninden ayrı şekilde ise obscurus bir su kütlesinin içindeki siyah bir mürekkep gibi görünüyor. Film boyunca bir obscurus’un şehir içindeki etkilerine tanık oluyoruz.

Bir senaryo şaşırtması nedeniyle pek çok kişi hikayenin devamında da bir obscurus göreceğimizi ve bu kişinin Harry Potter serisinden duyduğumuz biri olabileceğini konuşuyor.

Tabii hikayenin devam filmi için ve teorilerimizin olup olmayacağını görmek için en az iki yıl beklememiz gerekiyor. Çünkü beş film olarak çekilecek serinin ikincisi ancak 2018’de vizyona girecek. Bütün serinin 19 yılı kapsayacağını düşünürsek önümüzde uzun bir macera bizi bekliyor demektir.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Emojiler ve Hiyeroglifler’in Benzerlikleri

erteleme hastalığı

Erteleme Hastalığıyla Baş Etmenin Yolları