in ,

Emoji Perdede Bu Haftada: Fight Club Hakkında Bilinmeyenler 👊🏼

Fight Club filmini bilmeyen, felsefesinden haberdar olmayan yoktur. Size bir haberimiz var! Film dünyasının bu kült filmi hakkında hala bilmediğiniz pek çok şey var. Hadi gelin Fight Club hakkında bilinmeyenlere göz atalım.

Yaşanmış Bir Olay (Sayılır)

Chuck Palahniuk kitap için gerekli olan ilhamı kendisinin başından geçen bir olaydan almış. Bir hafta sonu kamp yaparken çevredeki diğer kampçıların çıkardıkları gürültüden şikâyet etmiş ve bunun sonucunda da dayak yemiş. Ancak hafta içi ofise yara bere içinde gittiğinde kimsenin yüzündeki yaraları sormayıp sadece “Hafta sonun nasıl geçti?” diye sorduğunu fark etmiş. Çünkü eğer yaralarını sorarlarsa bu Palahniuk ve iş arkadaşları arasında kişisel bir etkileşim yaratacaktı, ancak belli ki iş arkadaşları kendisiyle olan ilişkilerini kişisel bir seviyeye taşıyacak kadar Palahniuk’u umursamıyordu.  Yazar bu sosyal tıkanıklıktan çok etkilendi ve bu gözlemi romanın temelini oluşturdu.

Tyler’ın Uyarısını Daha Önce Duymadınız

Filmin DVD sürümünün sonunda telif hakkı uyarısından sonra Tyler Durden’ın seyircilere yaptığı ikinci bir uyarı var ve sadece bir saniye ekranda görünüyor:

“Eğer bunu okuyorsanız bu uyarı sizin için. Bu anlamsız notta okuduğunuz her kelime hayatınızdan bir saniye çalıyor. Yapacak başka bir şeyiniz yok mu? Hayatınız zamanınızı başka şekilde harcamayı düşünmeyecek kadar boş mu? Ya da otoriteden o kadar etkileniyorsunuz ki saygı ve inancınızı her isteyene sunuyorsunuz. Okumanız gereken her şeyi okuyor musunuz? Düşünmeniz gereken her şeyi düşünüyor musunuz? Size istediğiniz söylenen her şeyi alıyor musunuz? Evinizden çıkın. Karşı cinsten biriyle tanışın. Aşırı alışverişi ve mastürbasyonu bırakın. İşinizi bırakın. Bir kavga başlatın. Yaşadığınızı ispatlayın. Eğer insanlığınızı kanıtlamazsanız sadece bir istatistik olursunuz. Uyarıldınız… Tyler”

Acımış Olmalı

Edward Norton’un canlandırdığı Anlatıcı karakteri, Brad Pitt’in oynadığı Tyler’ın kulağına vurduğu sahnede Norton gerçekten Pitt’e vurmuş. Normalde vurmuş gibi yapması planlanırken sahneden önce yönetmen David Fincher, Norton’ı kenara çekip gerçekten vurmasını istemiş. Vurduktan sonra Pitt acı içindeyken Norton’ın gülümsemesi de sahnede görülüyor.

UFC ProgramıylaYoğun Hazırlık

Rollerine hazırlanırken Norton ve Pitt, boks ve tekvando dersleri alıp saatlerce UFC (Ultimate Fighting Championship) programıyla çalışmışlar.

Ufak İpuçları

Havalimanındaki vale arabayı Anlatıcı ve Durden’a teslim ederken Bay Durden diye hitap ettiğinde Anlatıcı’ya bakıyor. Ayrıca Anlatıcı ve Durden, beyzbol sopalarıyla arabalara vururken ilk Durden vurmasına rağmen arabanın alarmı Anlatıcı vurduktan sonra çalıyor.

Karakter İçin Önemli Dokunuş

Filmin çekimleri sırasında Helena Bonham Carter, makyözün makyaj yaparken sol elini kullanması konusunda ısrar etmiş. Çünkü Carter Marla’nın makyaj yapmada becerikli olacak ya da bunu umursayacak bir kişi olduğunu düşünmüyormuş.

30 Seconds to Mars’a Selam

Tyler’ın Dövüş Kulübü üyelerine yaptığı ilham verici konuşma sahnesinde “Televizyonda bize bir gün milyoner, rock yıldızı ve sinema tanrısı olacağımız söylenerek büyütüldük” diyor. Konuşma yaptığı sırada rock yıldızı derken Angel Face karakterini canlandıran Jared Leto’ya bakıyor. Leto, Oscar ödüllü bir oyuncu olmasının yanı sıra ayrıca 30 Seconds to Mars adlı rock grubunun kurucusu olan bir rock yıldızı.

Yanlış Pazarlama Stratejisi Tartışma Yarattı

David Fincher filmin tanıtımı yapılırken filmin tüketim karşıtı temasını da göz önünde bulundurarak farklı bir tanıtım yapılmasını istiyordu. Ancak yapım şirketi buna karşı çıktı ve Brad Pitt’in filmde yer alması ve dövüş sahneleri üzerinden filmin reklamları yapıldı. Kampanya,  filmin sadece dövüşen adamlara odaklanması ve filmin tuhaf ve hicivli anlatımını göz ardı ederek yanlış kesime hitap etmesinden dolayı oldukça eleştirildi.

Hepsi Sabun Ustası Oldu

Brad Pitt ve Edward Norton film için gerçekten sabun yapmayı öğrendi.

Norton’ın Büyük Fedakarlığı

Edward Norton sigara karşıtı olmasına rağmen film için sigara içmeyi kabul etti.

Uykusuzluk Probleminin Sebebi Olabilir Mi?

Filmdeki her sahnede bir bardak kahve görünüyor.

Aksi Düşünülemez Bile

Marla karakteri için son iki seçim Helena Bonham Carter ve Reese Witherspoon’du. Fincher, Carter’ı isterken yapım şirketi daha büyük bir isim olduğu için Reese Witherspoon’u tercih ediyordu. Ancak Witherspoon rolü “çok karanlık” olduğu gerekçesiyle reddedince Marla’yı Carter canlandırdı.

En İyi 27. Replik

 

“Dövüş Kulübü’nün ilk kuralı Dövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır” repliği En İyi 100 Replik listesinde 27. sırayı almıştır.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Harvardlı İlk Türk Genç Akademi Üyesi: Canan Dağdeviren

Tarihin Tanığı Bir Yapı: Pera Palas Oteli