in ,

Google Emojiler’le Konuşmaya Başladı

Emojilerin küresel bir iletişim dili olacağına yönelik tahminler gittikçe güçleniyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişmeler bu tahminleri doğrular nitelikte. Büyük markalar Twitter üzerinden kendilerine gönderiler emojilere cevap vermeye, emojiler üzerinden iletişim kurmaya başladılar bile.

google emojilerle konuşmaya başladı

Bu konuda son haber arama motoru Google’dan geldi. Google resmi Twitter hesabı üzerin @google “emoji” şeklinde gönderilen tweetlere verdiği cevaplarla emojileri küresel bir iletişim dili olarak kullananrın da başını çekiyor. Google verdiği cevaplarla kimi zaman kullanıcılara yardımcı olsa da bazı cevaplar kullanıcıların beklemediği yerden geliyor. Cevapların bazıları en az kullanıcılar kadar muzip. Google bazı emojilere arama sonuçları linkleriyle, bazılarına ise giflerle cevap vermeyi tercih ediyor. Kısacası Google’ın resmi Twitter hesabı emojilerle konuşmaya başladı bile. Google ve emojiler arasında geçen ilginç birkaç diyaloğa göz atmak ister misin?

Kullanıcılardan biri @google ? diye tweet atınca google, kullanıcı gibi muzip olmak yerine patlıcan musakka tariflerini içeren arama sonuçlarının linkini göndermeyi tercih etmiş .Google’a ? gönderirseniz size en yakın fırınların adresini, ? gönderirseniz en yakın pizzacıyı gösteriyor.

İşte bazı emojiler ve @google’ın cevapları ;

google emojilerle konuşmaya başladı

Google göndereceğiniz emojilere göre size aram sonuçlarını gösteriyor ve emojilerle konuşarak size yardımcı olmaya çalışıyor. Google’la dalga geçmeye çalışanlarınsa işi hiç kolay değil çünkü Google emoji diline çoktan hakim olmuş gözüküyor.

google emojilerle konuşmaya başladı

🍑 : Şeftali reçeli tarifi linki

🍆: Patlıcanla yapılan yemek tarifleri linki

🍞: En yakın fırının konumu

🍔: En yakın hamburgercinin konumu

🍕: En yakın pizzacının konumu

🍰: En yakın pastanenin konumu

🍦: En yakın dondurmacının konumu

🍺: En yakın barın konumu

☕️: En yakın kahvecinin konumu

⚽️: Maç sonuçları

Bunlar Google’a şimdiye kadar sorulan sorular ve Google’ın cevapları. Emojiler’le konuşmaya başlayan Google’ı daha uzun ve eğlenceli bir yolculuk bekliyor gibi gözüküyor. Mashable’a göre Google şimdilik 200 farklı emojiye, kullanıcılara yardımcı olacak şekilde cevap vermeye hazır. Google yemek tarihlerinden yerel aktivitelere sahip olduğu geniş cevap yelpazesiyle bu girişiminde başarılı olacak gibi gözüküyor.

Google yaptığı bu girişimle arama yapmayı kullanıcılar için iyice kolaylaştıracak gibi gözüküyor. Bir resimle onlarca kelimenin anlatamadığı adar çok şey anlatabilirsiniz ve bir emojiyle Google’da binlerce sonuca ulaşabilirsiniz artık arama yapmak çok kolay. Emojiler bir alanda daha hayatımızı kolaylaştıracaklar. Gibi gözüküyor.

Google bu girişim kapsamında kullanıcılardan kendilerini test etmelerini istiyor. Mesela son günlerde en trend olan emojiye ? Google yılbaşı ağacı bulabileceğiniz en yakın konumu göstererek karşılık veriyor. Google’la emojiler aracılığıyla konuşmak Türkiye’den kullanıcılar arasında henüz çok yaygın değil ama bu girişimin ülkemizde de kullanıcıların dikkatini çekeceğini ve ilginç sonuçlar doğuracağını söylemek güç değil. Google’la emoji diliyle konuşmayı denemeye ne dersiniz? Google’a tweet atarken dikkat etmeniz gereken şeyse konum servisinizin açık bulunması çünkü Google konum verilerinizi kullanarak size özel cevaplar üretiyor.

Emojilerin hayatımızda nerelerde ortaya çıkacağını tahmin etmek her geçen gün zorlaşıyor. Son olarak arama motoru Google kullanıcılarıyla arasında iletişim dili olarak emojileri kullanmaya başladı. Artık binlerce arama sonucuna ulaşmak için doğru kelimeleri seçmek için uğraşmanıza gerek yok en azından bazı konular için. Arama sonuçları bir emoji kadar yakınınızda.  Emojilerle arama yapmaya sıcak bakar mısınız? Ya da bunu deneyenler Google’la emojiler sayesinde konuşabilmekten memnun mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2060 Yılında Hayatımızda Olacak 12 Otel Teknolojisi

2060 Yılında Hayatımızda Olacak 12 Otel Teknolojisi

sosyal medya kullanım amaçları

2016 Sosyal Medya Raporu ve 2017’de Bizi Neler Bekliyor