in

Google Website Adres Değişikliği Güncellenmesi ve Yapılması Gerekenler

Adres Değişikliği Aracı Hakkında

Web sitenizi bir etki alanından veya alt etki alanından diğerine taşırken Adres Değişikliği aracını kullanın: örneğin example.com’dan example.org veya example2.com’a. Bu araç Google’a yaptığınız değişikliği bildirir ve Google Arama sonuçlarını eski sitenizden yeni sitenize geçirmenize yardımcı olur.

Bu aracı ne zaman kullanmamalısınız?

Adres Değişikliği aracını aşağıdaki hamleler için kullanmayın:

 • Adresin http’den https’ye değiştirilmesi. Bir http’den https’ye geçiş için, URL’lerle birlikte site taşıma yönergelerini izleyin, ancak bu aracı kullanmayın; Google, değişikliklerinizi sizin için çözecek.
 • Bazı sayfaları sitenizdeki bir konumdan diğerine taşıma: Örneğin, example.com/oldpath / … ile example.com/newpath / …). Bu durumda, sadece yönlendirmeler ekleyin ve site haritalarınızı uygun şekilde güncelleyin.
 • Aynı etki alanında www ve www olmayanlar arasında geçiş yapma: Örneğin, www.example.com – example.com’a. Bu durumda, adres aracını değiştirmeden canonical etiketleme ve / veya yönlendirme kullanın.
 • Kullanıcının görebileceği herhangi bir URL değişikliği olmadan bir siteyi taşımak (yani, site URL’niz aynı kaldığında ancak barındırma sağlayıcılarını veya CDN’leri değiştiriyorsanız). Bunun için URL değişiklik yapmadan bir siteyi taşıma konusunu okuyun.

Bir site taşıma işleminde en iyi yöntemler

 • Site hareketlerini zincirleme. Trafiği A sitesinden B sitesine yönlendirmek için bir adres değişikliği gönderirseniz, hemen B sitesinden C sitesine başka bir adres değişikliği gönderemezsiniz.
 • Birden fazla hamleyi tek bir konumda birleştirmemeye çalışın. A, B ve C sitelerinin hepsini D yeni yerine taşımak, bir karışıklığa ve trafik kaybına neden olabilir. Siteleri her seferinde yeni, birleştirilmiş konuma taşımak ve bir sonraki siteyi taşımadan önce trafiğin kararlı hale gelmesini beklemek isteyebilirsiniz.
 • Bir Etki Alanı özelliğini bir konuma (A.com’dan B.com’a) ve bir alt etki alanını ikinci bir özelliğe (m.A.com’dan m.C.com’a) geçirmek istiyorsanız, alt etki alanı m.A.com için bir özellik oluşturun ve ayrı olarak taşıyın.
 • Bir siteyi taşırken, aynı site mimarisini yeni konumda tutmak, sinyalleri daha doğrudan yeni siteye iletmeye yardımcı olur. Bir sitenin taşınmasını, yeni konumdaki sitenin içeriğinin ve URL yapısının yeniden tasarlanmasıyla birleştirirseniz, Google’ın her bir sayfayı yeniden okuyup yeniden değerlendirebilmesi gerekebileceğinden muhtemelen bir miktar trafik kaybı göreceksiniz.

1. Adım: Site Değişikliği Ön çalışma

Tüm site taşıma işlemleri için şu adımları uygulayın:
1) Eski ana sayfanızdan yeni ana sayfanıza 301 yönlendirmesi uygulayın. eski sitenizdeki kurallı sayfalar için 301 yönlendirmesi uygulamanızı da öneririz.

2) Aşağıdaki konuları okuyun:
a) Site taşımak nedir? – Tüm site hareketleri için öneriler.
b) URL değişiklikleriyle bir siteyi taşıma – Bir siteyi bir etki alanından diğerine taşımak için adım adım kılavuz.

3) Bir siteyi URL değişiklikleriyle taşıma bölümünde açıklanan diğer taşıma işlemlerini gerçekleştirin.

4) Etki alanı seviyesindeki siteler (example.com, https://example.com, m.example.com gibi) daha sonra Adres Değişikliği aracını kullanabilir (adım 2).

Adım 2: Adres Değişikliği aracını kullanın

Ön çalışmayı yaptıktan sonra, aşağıdaki şartları yerine getirirseniz, eski site sinyallerinizi yeni sitenize iletmek için Adres Değişikliği aracını kullanabilirsiniz.

Gereksinimler:

 • Arama Konsolu’ndaki eski ve yeni özelliklerin doğrulanmış bir sahibi olmanız gerekir. Her iki siteyi de yönetmek için aynı Google hesabını kullanmanız gerekir.
 • Adres Değişikliği aracı yalnızca etki alanı düzeyinde özelliklerde kullanılabilir: yani example.com, m.example.com veya http://example.com. Http://example.com/petstore/ gibi etki alanı seviyesinin altındaki özellikler için kullanılamaz.
 • Araç, herhangi bir alt etki alanını belirtilen alanın altına taşımaz (www dahil). Bu nedenle, example.com’u araçta belirtirseniz, www.example.com veya m.example.com’yu taşımaz. Ancak, etki alanının altındaki tüm yollar etkilenir (example.com/any/path/here).
 • Araç, kaynak mülkünüzdeki tüm protokolleri taşır. Dolayısıyla, http://example.com belirtirseniz, https://example.com adresini de taşır.

Adres Değişikliği aracını kullanın:

1) Adım 1: Ön çalışmayı başlatın.
2) Yukarıda listelenen tüm gereklilikleri yerine getirdiğinizden emin olun.
3) Adres Değişikliği aracını açın.
4) Araçta verilen talimatları izleyin. Araç, Google’a hamleyi bildirmeden önce birkaç hamle öncesi kontrolü gerçekleştirir. Herhangi bir ön kontrol testinden başarısız olursa, devam etmeden önce sorunları gidermelisiniz.
5) Ön kontroller geçerse, bu siteden geçirilen veya giden tüm siteler, Arama Konsolu’nda taşınmanın devam ettiği konusunda bir bildirim görüntüler. Bu bildirimleri 180 gün boyunca göreceksiniz.
6) Trafiğinizi, Bir siteyi URL değişiklikleriyle taşıma bölümünde belirtilen şekilde izleyin.
7) Yönlendirmeleri en az 180 gün boyunca sürdürün; bunlara hala Google Arama’dan gelen trafik görüyorsanız daha uzun süre. Eski sayfalarınızı kaldırın, ancak başkalarının terk edilmiş etki alanınızı kötü niyetli amaçlar için satın almalarını ve kullanmamalarını önlemek için eski etki alanı için en az bir yıl boyunca ödeme yapmaya devam etmenizi öneririz. 180 günlük sürenin sonunda,

Google eski ve yeni siteler arasındaki herhangi bir ilişkiyi tanımıyor ve eski siteyi hala varsa ve taranabiliyorsa ilgisiz bir site olarak görüyor.

Google adres değişikliği aracını çalıştırdığımda ne olur?

Arama Konsolu’nu kullanarak bir adres değişikliği isteğinde bulunduğunuzda, Google’a eski sitenizi taramak için yeni sitenizi taramaya ve dizine eklemeyi vurgulamanızı söyler. Ayrıca, eski siteden yeni siteye çeşitli sinyalleri iletir ve kanonik sayfaları belirlerken Google’a yeni siteyi eski siteyi tercih etmesini söyler. Bu işlemler, Arama Konsolunda geçişe başladıktan sonraki 180 gün boyunca devam eder.

Google, eski siteyi dizinden silmez ve eski sitedeki URL’ler varsa ve yeni sitede eşdeğer bir sayfa yoksa, Arama sonuçlarında gösterilmeye devam edebilir. Yeni sitenizde eşdeğer sayfalarınız varsa, eski siteden yeniye yönlendirmeler sağlamak ve rel = canonical etiketleri sağlamak, Arama’da gösterilen eski URL’lerin sayısını azaltabilir.

Araç, her iki sitenin de size ait olduğunu doğrulamak ve sitenizdeki birkaç sayfada 301’i kontrol etmek için taşıma isteğini Google’a göndermeden önce hızlı bir kontrol gerçekleştirir.

Adres değişikliği isteğini iptal etme

Adres değişikliğini yapıldıktan 180 gün sonra iptal edebilirsiniz.

Bir adres değişikliğini iptal etmek için:

1) Sunucunuzda önceden ayarlanmış 301 yönlendirme yönergelerini kaldırın. Bunu yapmazsanız, Google sitenizi bir dahaki sefer taradığında bu yönergeleri görecek ve URL’leri yönerge ile belirtilen şekilde yönlendirmeye devam edebilir.

2) Yeni siteden eski siteye 301 yönlendirmesi ekleyin.

3) Eski sitede adres değişikliği aracını açın ve Taşı İptal Et’i tıklayın. Artık taşımak istemediğiniz her eski site için tekrarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

matbaa süreçleri için önemli olan pantone kitapçığı ve büyüteç

Online Matbaa Rehberi: Website İnceleme, Fiyatlar ve Müşteri Yorumları

uyuyan bebek - bebek uykusu - bebek nasıl uyuyulur

Bebek Nasıl Uyutulur? İşe Yarayan Bebek Uyutma Yöntemleri