in ,

Gazze’yi Küllerinden Doğuracak Green Cake Nedir?

Küllerinden doğmak sözü, Filistinli genç girişimci kadınların elinde gerçeğe dönüyor.

Genç kadınlar geliştirdikleri yeni taş formuyla yıllarca süren savaşlardan sonra yakılıp, yıkılan Gazze’yi yeniden inşa edecekler, hemde kendi küllerinden.

Aljazeera Arabic’de yayınlanan haberde Majd al-Mashrawi ve Rawan Abdellatif isimli 2 genç kadının adını ‘ Green Cake’ (Yeşil Pasta) koydukları, kendi geliştirdikleri taş formuyla elde ettikleri başarıdan söz ediliyor.

Yaklaşık 18 aylık bir çalışmanın ürünü olan bu taş, özellikleriyle dikkat çekiyor. Ham maddesi oldukça farklı olan Green Cake’i gelin tanıyalım.

Green Cake Nedir?

Gazze Green Cake'le Küllerinden Doğuyor.

Green Cake, oldukça cesur bir girişimin sonunda ortaya çıkmış bir ürün. Green Cake’in ham maddesinin %60’ını kül oluşturuyor. Başka bir coğrafyada elde edilmesi zor olan bu malzeme, Gazze gibi yakılıp yıkılmış bir şehirde hiç zor değil.

Standart bir inşaat tuğlasından %50 daha hafif olan bu ürün, aynı zamanda oldukça dayanıklı.

Doğa dostu olan Green Cake’in üretim maliyeti diğer tuğlalardan %30 daha ucuz.

Green Cake’in en çok dikkat çeken özelliği ise ‘yangına karşı dayanıklı’ bir malzeme olması.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Gazze Green Cake'le Küllerinden Doğuyor.

18 aylık bir çalışmanın sonucu olan Green Cake’in ortaya çıkış hikayesi ise oldukça farklı.

İsrail’in uyguladığı ambargolar ve savaş sonrası ortaya çıkan kıtlık ve malzeme bulma zorluğunun ortasında hayat bulan bu fikir, tam anlamıyla ihtiyaçlar sonucu ortaya çıkmış.

Majd ve Rawan’ın MIT’de katıldıkları bir yarışmayla gündeme gelen Green Cake ‘in hayata geçmesi, oldukça uzun bir çalışma sonrası gerçekleşmiş.

Majd elde ettikleri başarıyı şu sözlerle ifade ediyor;

‘Mutluluğumuzu kelimelere dökmemiz mümkün değil. 1 yılı aşkın emeğimizin ve onlarca testin ardından, verdiğimiz tüm emeğin karşılığını alıyoruz.’

Neden Green Cake?

green

Yeşil pasta anlamına gelen isminin hikayesini ise materyalin yaratıcılarından Majid şöyle açıklıyor.

‘Yeşil görünümü ve süngerimsi yapısıyla bu taş formu oldukça yeşil bir pastaya benziyor.Aynı zamanda bu ürünün güzel şeylere yol açacağı düşünüyoruz. O yüzden keyifli bir ismi olmalıydı.’

Green Cake Neleri Başarabilir?

Gazze Green Cake'le Küllerinden Doğuyor.

2014’ün ortalarında sona eren çatışmalardan sonra ortaya çıkan tablo Gazze’de oldukça büyük bir yıkımın yaşandığını gösteriyor. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı rakamlara göre 18.000 adet ev yıkılıp, oldukça büyük zarar alırken, 108.000’den fazla Filistin vatandaşı evsiz kaldı.

Bölgede yeniden bir yapılaşma için gerekli olan malzemelere erişmenin zor olması, savaş sonrası ortaya çıkan olumsuz mali tablo, Gazze’nin yeniden inşasının önündeki en büyük engellerden sadece birkaçı. Aynı zamanda İsrail’in Gazze’ye malzeme ulaşmasını engellemek için koyduğu yasaklar, durumu daha da olumsuz bir hale sokuyor.

İşte böyle bir tabloda, Majid ve Rawan’ın geliştirmeyi başardığı Green Cake oldukça umut verici. Hem düşük maliyeti, hemde ham maddesinin  Gazze’nin külleri olması, bu materyali Gazze için oldukça avantajlı hale getiriyor.

Green Cake, çevreci ve dayanıklı yapısıyla sadece Gazze için değil, tüm dünya için umut verici bir ürün.

 Majd’in de dediği gibi Green Cake ile savaşın küllerinden geleceğe dair bir umut doğuruyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Hayatını Kaybeden Küba Devrimi Lideri Fidel Castro Hakkında Bilmedikleriniz

en mutlu dil

Dünyanın En Mutlu Dili İspanyolca