in ,

Harry Potter Serisi Baykuşların Neslinin Tükenmesine Mi Neden Oluyor?

Harry Potter dünyasının modası baykuş bakıcılığı gerçek dünyaya yansıyınca olanlar oldu!

Harry Potter hayranlarının baykuş bakma hevesi, baykuş neslini soylarının tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

İngiliz araştırmacılar, Harry Potter’ın asla yanında ayırmadığı beyaz renkli Hedwig isimli baykuşun yarattığı heves nedeniyle bu kuşların Asya’da yakalanıp evcil hayvan olarak satıldığını belirtiyor. Çevreciler ise bu akımın baykuşların neslinin tükenmesine sebep olabileceği konusunda endişeli.

Harry Potter’la Başlayan Modanın Etkileri Endişe Verici

Araştırmayı yürüten isimler Oxford Brookes Üniversitesi’nden Vincent Nijman ve Anna Nekaris. Araştırmacıların yayınladığı verilere göre, Harry Potter serisinin ilk filminin gösterime girdiği 2001’de Endonezya’da pazarlarda satışa çıkarılan baykuşların sayısı yüzü geçmiyordu. İlk filmin ardından bu güne kadar geçen sürede bu rakam 13.000’lere ulaştı.

Baykuş Almak Çok Ucuz, Ancak Doğaya Bedeli Çok Ağır

Bu rakamın hızla yükselmesinin arkasındaki en etkili neden ise baykuşların satıldığı fiyat. Endonezya’da baykuşlar orta sınıf ailelerin karşılayabileceği bir fiyat olan 10-30 dolardan satışa çıkarılıyor.

Baykuşlar Vahşi Hayattan Koparılıyor

Baykuş ticaretinde çevrecileri en çok endişelendiren nokta ise baykuşların doğal vahşi hayatlarından koparılıyor olması. Bu durum baykuşların neslinin devamını ciddi anlamda tehlikeye atıyor.

Baykuşların acilen koruma altına alınması gerektiği belirtiliyor.

Hindistan’da Durum Farklı Değil

Bu durum dünyanın farklı ülkeleri için de geçerli. Daha önce de Hindistan’da bir milletvekili Jairam Ramesh ülkedeki vahşi baykuşların sayısının artması konusunda Harry Potter hayranlarını suçlamıştı.

“Harry Potter nedeniyle orta sınıf ailelerde bile çocuklarına baykuş hediye etme modası başladı”

Peki Neden Gerçekten Harry Potter Hayranlığı Mı?

İngiliz Guardian gazetesine göre, Harry Potter ile yasadışı baykuş ticaretinin artması arasında doğrudan bir ilişki olduğu kanıtlanmış değil. Ancak pek çok veri nedenin bu olduğunu destekliyor.

Bu durumun en net kanıtı ise Malay dilinde yaşanan değişim. Malay dilinde ‘burung hantu’ olarak isimlendirilen baykuşlara artık ‘burung Harry Potter’ yani ‘Harry Potter kuşu’ deniliyor.

J.K.Rowling Baykuş Beslenmesine Karşı

rowling

Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling de bu modadan oldukça rahatsız olan isimler arasında yer alıyor.

“Kitaplarımdan etkilenip bir baykuşun en mutlu olduğu yerin bir evlerindeki küçük kafesler olduğunu düşünen varsa, onlara yanıldıklarını söylemek isterim.”

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Sadece Kadınlar Arasında Bilinen Birbirinden Tuhaf ve Komik Atasözleri

Babil’in Asma Bahçeleri: Bir Efsane Mi, Bir Mimari Harikası Mı? İşte Hakkında Tüm Bilinmeyenler