in ,

Harvard’a %100 Burslu Kabul Edilen Nil’in İlham Veren Hikayesi

Dünyanın en prestijli okullarından olan Harvard’a %100 bursla kabul edilen Nil Çakırca başarısıyla gururlandırdı.

Nil, Manisalı öğretmen bir ailenin iki çocuğundan biri. Lise eğitimine İzmir Amerika Koleji’nde burslu ve yatılı okuyarak devam eden Nil bu yıl mezun oluyor. Ancak onu arkadaşlarından ayıran bir şey var. O da önümüzdeki yıl eğitimine Harvard Üniversitesi’nde devam edecek olması. Üstelik %100 burslu bir şekilde…

Nil Çakırca Nasıl Başardı?

Uzun süredir Harvard hayalleri kuran genç kızın başarısının sırrı ise bugüne kadar verdiği emekleri perçinleyen burs başvuru kompozisyonu.

Nil, ailesi ve arkadaşlarını anlattığı başvuru yazısında lise 1’inci sınıfa kadar akıllı telefonu olmadığı için arkadaşlarının WhatsApp grubunda konuştukları konuları bilmediğini ve sonrasında da ablasının ikinci el telefonunu kullandığını yazdı. Nil’in bu samimiyeti Amerikalı eğitimcileri oldukça etkiledi.

Aslında Nil başvurusunu farklı bir kompozisyonlar yapacaktı. Ancak başvuru süresinin dolmasına yarım saat kala annesinin önerisiyle girişte gerekli olan kompozisyonu değiştirdi ve bu karar onun Harvard yolunda önünü açtı.

“Herkes Bana Gülüyordu”

Liseyi kazanıp Manisa’dan İzmir’e gittiğinde, ailesinin akıllı telefonların sağlık ve çevre açısından zararlı olduğunu düşündüğü için kendisine telefon almadığını söyleyen Nil Çakırca, burs kazanmasında etkili olan mektubunda akıllı telefona sahip olma sürecini Amerikalılara şöyle aktardı:

“Bir geç dönem millennial (Y kuşağı) olarak ilk akıllı telefonumu 2014’te aldım. Aslında o ablamın ilk akıllı telefonuydu. 2013’te arkadaşlarımın WhatsApp mesajlaşmaları ve bazı haberleri, hatta etkinlik davetlerini kaçırıyordum. Bir şakayı anlamadığım için benden başka herkes gülüyordu. Ailemden, maillerimi okuma ve gerçekten araştırma yapma ihtiyacı duyana kadar telefon almalarını istemedim. Ailemin endişelerine ve toplumun benden beklediği standartlara öncelik vermek konusunda oldukça uyumluydum. Arkadaşlarımın farklılıkları nasıl kucakladığını görmenin mutluluğuyla dolmuştum. Bu dönüşüm, benim başkalarının birbirlerini nasıl önemsediğini fark etmemi ve özveride bulunmanın hayatımda büyük bir role sahip olduğunu anlamamı sağladı.”

Sadece Derslerde Başarı Yeterli Değil

Amerika’daki üniversiteler için sadece derslerde başarılı olmak yeterli değil. Okulların, öğrencilerden yüksek not ortalaması, ders dışı sosyal aktivitelerde liderlik görevlerini üstlenme, SAT sınavından yüksek puan alma gibi beklentileri de var. Dünyanın dört bir yanında on binlerce öğrencinin başvurduğu bu okula girebilmek hiç kolay değil.Harvard gibi okullar, mezunlarının dünyanın daha iyi bir yer olması için katkı sağlamasını istiyor.

İşte Nil’de başvuru mektubunda bu misyonunu belirten satırlara yer vererek on binlerin arasından sıyrılmayı başarmış.

“Ben de yazdığım kompozisyonda benim hayatımın şekillenmesini sağlayan anılarımı paylaştım. İleride ne iş yaparsam yapayım bir gün ülkeme dönüp elde ettiklerimi benim gibi olan diğer çocukların da yakalaması ve hak ettikleri eğitimi alabilmeleri için girişimlerde bulunmak istediğimi söyledim. Türkiye’deki eğitim sisteminden, sınavların gerçek bir ölçüt olmadığından, PISA sonuçlarının çok düşük çıktığından, bu sistemin kısa vadede değişip değişemeyeceğinden söz ettim. Türkiye’deki çoğu çocuğun maalesef gelecekle ilgili hayal kurmadıklarını ve bu sebeple kendileri için uygun olmayan üniversitelere sadece sınav sonucuna göre girmek durumunda kaldıklarını anlattım.”

O Bir Oscar Sahibi

Nil sadece kendi derslerinde başarılı bir öğrenci olmakla kalmıyor, aynı zamanda da arkadaşlarını boş zamanlarında anlamadığı konulara da çalıştırıyor.  “Dünyanın en iyi dostu” Oscar ödülünü de alan Nil, yıllığı 65 bin 609 dolar (233 bin TL) olan üniversiteden 4 yıl için yaklaşık 1 milyon liralık burs kazandı.  Harvard Üniversitesi’ne yılda 40 bin kişi başvuruyor ve sadece 500’ü farklı oranlarda burs kazanabiliyor.

Hedefi Hukuk ve Ekonomi Okumak

Başarı genç kız, Harvard’da ekonomi ve hukuk üzerine eğitim almak istiyor. Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönmek istediğini söyleyen Nil, dünyaya ve ülkesine bir katkıda bulunmak istiyor.

“Ne olursam olayım tekrar Türkiye’ye dönüp ülkeme hizmet edeceğim”

Biz de Nil’i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Yorum

Leave a Reply
  1. Helal olsun Nil’e. Umarım başarıları hayatı boyunca devam eder. Çok tebrikler. Onu yetiştiren anne, baba ve öğretmenlere helal olsun. Hepinizi tebrik ederim.

  2. Bir İzmirli olarak gurur duydum. Amerikan Koleji zaten oldukça iyi bir okul. Bildiğim kadarıyla öğrencilerini Amerikan eğitim sistemine yönelik yetiştiriyorlar. Demekki Nil bu sistemin içerisinde oldukça disiplinli çalışmış. Sanki benim kardeşimmiş gibi gurur duydum. Ne mutlu ailesine =)=) Tebrikler

  3. Helal olsun kız sana. Git Amerika’ya aslan gibi al eğitimini. Bak ne kadar da ileri görüşlü bu kızımız geri dönmek istiyor ülkesine. Çok gurur verici ya. Allah bilir ailesi ne kadar gurur duyuyordur. Başarılarının devamını dilerim Nil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Savaşçı Anne, Herkese Umut Olmak İçin Bebeğini Emziriyor!

Yıldızlı Gece Resmi ve Gizem Dolu Hikayesi ⭐⭐⭐