in , ,

İkigai Ne Demek: Japonların İlginç İdeolojisi

2019’da daha derine inip, iyi niyetli ve enerjimizi yeniden odaklanmak ve gelecek için umutlarımızı, isteklerimizi ve hedeflerimizi planlamak için şimdiden daha iyi bir zaman yok. Japonya’nın İkigai ideolojisi bizim için birkaç ipucu olabilir. İkigai ne demek, ikigai nedir ve İkigai’nizi nasıl keşfedebilirsiniz sorularını sizin için inceledik.

“Yeni yıl, yeni ben” düşüncesi ilham verici olsa da, gerçek şu ki, gerçekten daha iyisini yapmak için bize ilham veren her şey takvimde farklı bir sayıysa, belki de hayatın bizim için sakladığı her şeyi tam olarak kucaklamanın daha iyi bir yolu olabilir.

Ülkenin uzun yaşam beklentisi ve kısa görüşlü kararların antitezi ile ilişkili olan eski Japon ideolojisi olan ikigai’ye başlayın! Değeri ve anlamı tanımlamak için kullanılan ‘iki’ (‘き) kelimelerinin, ‘gai’ yaşam (‘き) kelimelerini bir araya getirerek oluşan ikiga’niz sabahları uyanma amacınız olan ve devam etmenizi sağlayan şeydir.

Peki ikigai tam olarak nedir?

Ikigai her sabah sizi uyandıran ve devam etmenizi sağlayan bir yaşam yöntemidir.

İkigai ne demek diye incelerken öncelikle kelimeleri biraz irdeleyelim. Gai, amacınızı veya yaşamdaki değeri bulmanın anahtarıdır. İkigai’nin genel ideolojisini en iyi şekilde kavramanın en iyi yolu, birbiriyle örtüşen dört ana niteliği gösteren İkigai Venn diyagramına bakmaktır: İyi olduğun şey, dünyanın neye ihtiyacı olduğu, ne için ödeme alabileceğin ve tabii ki neyi sevdiğiniz. ☺️

ikigai ne demek, ikigai venn diyagram
İkigai Venn Diyagramı

İkigai neden önemli?

Pek çok sosyolog, bilim insanı ve gazeteci bu özel olgunun arkasındaki kullanışlılığı ve gerçeği araştırmış, varsaymışlar ve çok ilginç sonuçlara ulaşmışlardır. Belirli bir teori, ikigai’nin sizi daha uzun süre ve daha çok yönlü yaşatabilmesidir.

Popüler Japon TV programı ‘Takeshi no katei no igaku’ ve tanınmış film yönetmeni Takeshi Kitano, Kyoto’daki küçük bir kasaba olan Kyotango’da araştırma yapmak için bir grup bilim insanıyla ortaklık kurdu. Bu küçük köyde ülkenin geri kalanının ortalamasına kıyasla 100 yaşın üzerinde ikamet süresi daha fazla. Program, bu yaşlı ve mutlu insanların günlük yaşamlarında ne gibi ortak noktalara sahip olduklarını merak etti ve böylece 90’ların sonlarında ve 100’lerin başlarında sabahtan sabaha, kan testlerini ve diğer sağlık kontrollerini yapan yedi kişiyi takip etti.

Buldukları ilginç sonuç, yedi kişinin hepsinin de, adrenal bezler tarafından salgılanan bir steroid hormonu olan ve “uzun ömürlü hormon” mucizesi olduğuna inanılan DHEA hormonuna yüksek seviyede sahip olmalarıydı.

Hepsinde ortak olan tek bir şey buldular: her gün uyguladıkları ve gerçekten içine girdikleri bir hobi! 90’lı yıllarının sonlarında bir kadın, her gün birkaç saatini Japon geleneksel maskelerini oyma ile geçirmesi, bir diğerinin boyama yapması, bir başkasının balık tutmaya gitmesi gibi. Sevdiğiniz bir hobiye sahip olmak ve DHEA’nın artışı arasındaki ilişki henüz bilimsel olarak kanıtlanmamasına rağmen, sizi ilgilendiren ve yaşamda memnuniyet duygusu veren bir şeye sahip olmanız yaşamınızı artırabilir. Gençlik DHEA hormonu, böylece sizi daha uzun ve daha mutlu bir yaşama götürüyor. Program, bu kavramı ifade ederken sürekli ikigai terimini kullandı.

ikigai ne demek

Anakara dışı güney adası Japonya Okinawa, aynı zamanda asırlık nüfusun, genel nüfusa oranının en yüksek olduğu orana ev sahipliği yapan ikigai ideolojisinin yatağı. Burada ılıman hava, sağlıklı beslenme ve düşük stres düzeyi de uzun yaşamın faktörleridir; fakat aynı zamanda adanın Sardunya, İtalya ve Yunanistan gibi diğer uzun ömürlü topluluklarla benzer yanı, emekli olmama amacına yönelik yaşayan sakinlerinin aktif nüfusu.

2010 yılında, yazar Dan Buettner, dünyanın en uzun yaşayan sakinlerine ev sahipliği yapan yerler (Okinawa dahil) için “Blue Zones: Lessons on Living Longer from the People Who’ve Lived” başlıklı bir kitap yayınladı. Keşfettiği şey, bunun için farklı bir kelimeye sahip olmalarına rağmen, ikigai, ya da “yaşamda bir amaç” sahibi olmalarının güçlü bir birleşme bağlantısı olmasıydı.

Bir hobiye sahip olmak, bir aile kurmak ya da her zaman hayalini kurduğunuz tutku projesine derinlemesine dalmak için çalışmak ve adımlar atabilmek, hepsi ikigai.

İkigai de dahil olmak üzere bu teori hakkında çok sayıda kitap yazan ve geçen yıl ‘Uzun ve Mutlu Bir Yaşamın Sırrı’ kitabını yayımlayan Hector Garcia, ikigai’nin sadece daha ileri yaştaki milletlerle bağlantılı olmaması gerektiğine inanıyor. Aslında, şu anda Japonya’da ve dışında genç insanlar arasında her zamankinden daha popüler.

ikigai nedir

İkigai’nizi Bulun

Garcia, kitabında ikigai ideolojisinin çalışma gününü biçimlendirme şeklini değiştirdiğini söylüyor.

“Başkalarıyla meşgul olmadan önce benim için en önemli olan şeyi yapmaya başlamak için sabah rutinimi geliştirdim.” Başka bir deyişle, kendisine amaç veren görevlere öncelik veriyor. “Bu, bir bardak yeşil çay içtiğim, 15 dakikalık kolay yoga pozları yaptığım ve bir saat boyunca yazdığım anlamına geliyor. Evden ayrılmadan önce, sağlığım ve hayatım için ikigai veren etkinliklerden biri için zaman ayırdım: ki bu bir kitap yazmaktı. ”

Eğer ikigai’nizin ne olduğu konusunda kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız veya emin değilseniz, zihninizi ve amacınızı yeniden odaklamanın bir çok yolu vardır.

Garcia, “Kendinizi engellenmiş buluyorsunuz, çünkü değişiklik zordur, hayatınıza yeni bir şeyler eklemeyi deneyin: yeni bir hobi, yeni bir arkadaş çevresi, yandan yeni bir iş,” diyor.

Eğer çırpındığınızı düşünüyorsanız, Garcia “yaşamınızın o andaki durumu hakkında farkındalık kazanmanız” önerisini ortaya koyuyor. Bu haftaya ayırdığınız en iyi 10 şeyi bir araya getirerek başlayın.

Onları yazdıktan sonra, kendinize bu şeylerin yaşamınıza bir amaç katıp katmadığını sorun. Kendinize dört soru sorarak ikiye ayırabilirsiniz:

  • Yapmayı sevdiğim bir şey mi?
  • Dünyanın ihtiyacı olan bir şey mi?
  • İyi olduğum bir şey mi?
  • Parasını alabileceğim bir şey mi? Parasını alabileceğiniz bir şey değilse, ikigai’nizi gerçekten maddi olarak destekleyebilir misiniz?

ikigai nedir

Bunların hepsi biraz fazla geliyorsa ve bunu yapmakta zorlanıyorsanız, kendinizi zorlamayın; araştırmalar tıpkı müzik tadı, moda ve görüşler gibi, kişinin ikigaisinin yaşla birlikte değişebileceğini ve ortaya çıkabileceğini gösterdi. Onu bulmak için ara ara düzenli şekilde kendinizi dinleyebilirsiniz. Takeshi Kitano’nun programındaki millet, emeklilikten sonra yeni hobilerini seçti. Ve bu, hayattan zevk almaya başlamanın asla geç olmadığını gösterdi, ikigai’nizi bulun ve hayattan zevk alın. 😊

 

Kaynak: savvytokyo.com/ikigai-japanese-concept-finding-purpose-life/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Feynman Tekniği Nedir? Feynman ile Etkili Öğrenme

Yapı Kimyasalları Nedir? Türkiye’deki Üreticileri Kimlerdir?