in ,

Cool

Tarihin Derinliklerinden Hem Şaşırtan Hem Güldüren 15 İlginç İcat

Sizin İçin Birbirinden İlginç 15 İcadı Derledik!

-SPONSOR REKLAM-

Tarihin her döneminde, çeşitli ihtiyaçlardan dolayı garip garip şeyler üretilmiş. Ama bunlar, fotoğraflarla belgelenmeye başlayınca işin rengi tamamen değişmiş ve geçmişte üretilmiş ve bir dönem gerçekten de insanlar tarafından kullanılmış olan, en azından kullanılması amaçlanan birbirinden ilginç icatlar artık belgelerle bize aktarılabilir hale gelmiş!

O zaman bize de keyfini sürmek düşer! İşte sizin için derlediğimiz tarihin ta içinden ilginç icatlar :

1- Tek Tekerlekli Motosiklet

tek tekerli motosiklet

1931’de İtalyan M. Goventosa de Udine tarafından icat edilen tek tekerlekli motosiklet. Araç saatte 150 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

2- İçten Isıtmalı Yelek

içten ısıtmalı yelek

Kış gelirken ne güzel olurdu şimdi! ama bu 1932 yılında, Amerika’da trafik polisleri üşümesin diye üretilmiş. Elektriğini de sokaktaki prizlerden sağlıyormuş!

3- Kameralı Tabanca

kameralı tabanca

Evet bu kesinlikle bizce de çok korkunç. 38 kalibrelik bir Colt tabancaya monte edilen bir kamera sayesinde, tetiğe her basıldığında, beklendiği üzere bir kurşun ateşleniyor, ama aynı anda bir fotoğraf çekliyordu. İlginç icatlar ama bir o kadar da garipler doğrusu.

4- Bebek Radyosu

bebek radyosu

Bu bebek arabasının bir de radyosu var. Bu radyo, aynı zamanda kocaman bir antene ve hoparlörlere de sahip. Amaç ise, bebeğe sürekli müzik dinleterek uyku halinin sürmesini sağlamak.

5- Tembel Gözlüğü

tembel gözlüğü

Bu gözlüğün İngilizce ismi tam da bu, Lazy Glasses! Yattığınız yerden, kitabı göbeğinize yaslayıp okumanızı sağlıyor. Evet, haklısınız, bizce de harika br fikir! Sanırız halen satışı var. İlk defa ise 1936’da İngiltere’de üretilmiş.

6- Cyclomer

cyclomer

Hem karada hem de suda gidebilmesi için üretilmiş olan bu bisiklet, kendisinden bekleneni verememiş olsa gerek. Yoksa şimdi hala deli gibi kullanılıyor olmalıydı! İlgiç icatlar arasından tarihe gömülmesine en çok üzüldüklerimizden biri bu oldu.

7- Faks-Haber Makinesi

faks haber makinesi

New-York’taki WOR radyo istasyonu, haberleri okumak isteyen takipçilerine böyle uzuuuuuun fakslar gönderebiliyordu! İnternet gibi, ama sayfayı ne kadar hızlı kaydıracağınız faks makinesine bağlı.

8- Katlanır Köprü

katlanır köprü

İlginç icatlar denildiğinde, akla acil durumlar genellikle gelmez. Daha çok keyfi şeyler düşünülebilir. Ama bu, kesinlikle var olan bütün acil durumlar düşünülerek yapılmış bir buluş! Katlanabilir köprünüzü, dilediğiniz suyu ya da çamuru geçmek için açabilir ve üzerine böyle Karacasu bardağı gibi dizilip fotoğraf çekilebilirdiniz!

-SPONSOR REKLAM-

9- Koruyucu Önlemler

koruyucu önlemler

Zehirli gaz ile yapılabilecek saldırıların ihtimalinin oldukça yüksek olduğu zamanlarda, anne ve bebek bir yere gidecekleri zaman “bu kadar” korunmak zorunda hissediyorlardı.

10- Şapka Radyosu

şapka radyosu

Sanıyoruz ki, Radiohead’in adı bile buradan gelmiş olabilir. Bu şapka, bırakın telefonu, MP3 çaları, Ipod’u, walkman’ler bile yokken, halkımızın seyyar bir şekilde müzik dinleme isteğine yanıt olmak için üretilmişti.

11- Ultra Arazi Aracı

ultra arazi aracı

Bu arazi aracı, neredeyse 65 dereceye kadar eğimli olan zeminlerde garip tekerlekleri sayesinde kolaylıkla ileleyebiliyordu. İnsanlık bunun yerine etrafı dümdüz etmeyi daha kolay bulana dek, sanırız en popüler ilginç icarlar arasında yer almıştır.

12- Sosis Can Yelekleri

sosis can yelekleri

Ay çok ama çok şükür ki, bunların modası geçmiş… Yahu kim ister böyle sosise sarılı gibi gezinmeyi. Görüntüsünden anlaşılabileceği üzere giymesi ayrı, çıkarması ayrı dert olan bu mayolar sayesinde “ekoseli” bir şekilde bronzlaşabilirdiniz.

13- Ahşap Mayo

ahşap mayo

Al birini vur ötekine… Bununla batmasam, şahsen üzülürdüm. Su üzerinde kalmayı tercih edebileceğiniz bir görüntü olmasa gerek – şarap fıçısına düşmüş eski filozof karikatürleri gibi sahilde dolaşma ihtimalini ise düşünmek bile istemiyoruz.

14- Yatağa Mahkum Kalan Hastalar İçin Piyano

yatağa mahkum kalanlar için piyano

Eh, bacaklarımızı kullanamıyorsak, müzik yaparız! Bu açık ara en çok hoşumuza giden, ince düşünceli bir icat olarak ilginç icatlar listemizde yerini aldı. Yataktan kalkamayan hastalar için üretilmiş olan bu piyano, sanata ilgisi olan insanların engel tanımayacağının bir ispatı gibi! Tıpkı Frida gibi!

15- Gamze Makinesi

gamze makinesi

Evet, evet, doğru okudunuz. Bu alet, özellikle kadınlar için, yanak çukurlarında gamze oluşmasını sağlamak “amacıyla” yapılmış. Herhangi bir dönemde işe yaramış olduğuna dair ciddi kuşkularımız var. Muhtemelen annesinin “Yüzünü öyle yapma, öyle kalırsın!” lafından çok bunalan bir çocuğun krizi fırsata çevirme girişimi olarak okunabilir.

16- Aşırı Rahatlık Şezlongu

aşırı rahatlık şezlongu

İşte bu, en sona bıraktığımız bu güzide icat, yüzüstü güneşlenirken de aşırı rahat ve mutlu bir şekilde kitap okuyup içeceğinizi yudumlamanızı sağlamak için, en ehl-i keyf mucitler tarafından özenle üretilmiş. Hala olsa da, bi tane hediye eden çıksa diyor insan… Di mi?

Ve Bir Bonus da Bugünden!

Seyyar Pisuar!

seyyar pisuar

Erkeklerin yeterince uzak bir ağaç dibi bulmaya çalışma çabalarının sona ermesi ve hangi ağaç altının “güvenilir” bir oturma yeri olduğunun tespit edilmesi için oldukça eğlenceli ve faydalı buluş! Kesinlikle fazlaca düşünceli biri tarafından bulunmuş ve ilginç icatlar kategorisine girmeyi hak etmiş bir eser!

-SPONSOR REKLAM-

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 50.000000%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Pazar Köşesi (2-8 Ekim 2017)

Ölmeden Önce Yaşamanız Gereken 15 Şahane Deneyim