in ,

İran’dan Oscar Ödüllerine Boykot Kararı Geldi

Bildiğiniz üzere 89. Oscar Ödülleri adayları açıklandı. Adayların açıklanmasının ardından ise pek çok farklı tartışma gündeme geldi. İlk olarak bu yıl aday olarak gösterilen pek çok Afro-Amerikan oyuncunun olması dikkat çekti. Geçtiğimiz yıllarda başlatılan OscarSoWhite (Oscar çok beyaz) sloganı ile kampanya haline dönüştürülen Afro-Amerikan oyuncuların Oscar ödüllerine aday gösterilmemesini eleştiren hareketin bir başarısı olarak görülen bu durum büyük yankı uyandırdı. Bu gelişmenin ardından İran cephesinden gelen bir boykot haberi Oscar gündemine bomba gibi düştü.

Aljazeera’da yer alan habere göre, 2017 yılı Oscar Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında aday gösterilen ‘The Salesman’ (Satıcı) filminin başrol oyuncusu İranlı Taraneh Alidoosti Oscar ödüllerini boykot ettiğini ve törene katılmayacağını açıkladı. Daha öne Oscar ödülü kazanmış olan Asghar Farhadi’nin yönetmenliğini yaptığı filmin başrol oyuncusu olan Alidoosti katılmama gerekçesi olarak ABD yeni Başkanı olarak göreve gelen Donald Trump’ın vize yasağı politikalarını gösterdi. Donald Trump seçim süreci boyunca içerisinde İran’ın da bulunduğu 7 ülkeye vize yasağı getirilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Trump’ın vize yasağı getirmeyi planladığı diğer ülkeler ise şu şekilde; Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Yemen.

‘İranlılara Vize Yasağı Irkçılıktır!’

Başarılı oyuncu Alidoosti kendi kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada boykot ile ilgili şu sözlere yer verdi:

‘Trump’ın İranlılara vize yasağı koyması bir ırkçılıktır. Bu karar, bir kültürel etkinliği içersin ya da içermesin fark etmez. 2017 Akademi Ödülleri’ne katılmayacağım ve protesto edeceğim.’

Taraneh Alidoosti Kimdir?

12 Ocak 1984 yılında Tahran’da doğan Taraneh Alidoosti, oyunculuk kariyerine Amin Tarokh Oyunculuk Okulu’nda 2000 yılında başladı. İlk oyunculuk deneyimini 2002 yılında çekilen ‘Man, Taraneh, panzdah sal daram’ filminde kazanan Alidoosti’nin başarısı dikkat çekti. Bu rolüyle önemli ödüller kazanan Alidoosti, 2004 yılında ‘Shah-re ziba’ filminde rol aldı. Pek çok Asghar Farhadi filminde rol alan Alidoosti ülkesinde aktivist bir duruşuyla dikkat çeken bir oyuncu. İran’da kadın haklarıyla ilgili mücadele veren Alidoosti, İran’da ki muhafazakar kesim tarafında büyük tepki toplayan bir isim.

Oscar Adayı ‘The Salesman’

Bu yıl ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında aday gösterilen ‘The Salesman’ filminin konusu ise oldukça dikkat çekici. Tahran’da yaşayan genç çift Emad ve Rana, oturdukları apartman dairesi hasar görünce yeni bir daireye taşınmak zorunda kalır. Dairenin önceki kiracısıyla ilişkili bir olay, çiftin hayatını bir anda değiştirir. Filmde başlarına gelen olaylar ve sonucunda hayatlarında meydana gelen pek çok değişimin seyircinin gözleri önüne seriliyor. Ashgar Farhadi’nin önceki filmlerinde olduğu gibi insan ilişkilerinin, özellikle de aile içindeki ilişkilerin karmaşıklığına odaklanan film toplumsal ilişkilerle ilgili hassas dengelere de değiniyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Günlük Hayatta Kullandığımız Semboller Ve Tuhaf Hikayeleri

Hiç Kimsenin Açıklayamadığı “10” Muhteşem Keşif