in ,

Evimizin Sevimli Misafirleri Kedilerin Kökeni Keşfedildi

Onlar her yerdeler…

Sokakta, evde, parklarda…

Peki haklarında belgeseller çevrilen bu sevimli hayvanların kökeni hakkında bir bilginiz var mı?

Bilim insanları son yaptıkları keşiflerle bu gizemi aralayarak, kedilerin kökeninin Anadolu topraklarına dayandığını ortaya koydu.

Çalışma Kedilerin Kökenini Ortaya Çıkardı

Hem günümüzdeki, hem de antik dönemdeki kedi kalıntılarını ve kalıntılara ait DNA’ları inceleyen bilim insanların, kedilerin genetik haritası ve kökeniyle ilgili yeni bulgular elde etti.

Oldukça detaylı bir çalışma ve analiz sürecini kapsayan çalışma Norveç’te bulunan Oslo Üniversitesi ve İngiltere’nin saygın eğitim kurumlarından York Üniversitesi’nin ortak çalışmasında bilim insanları Claudio Ottoni ve Laura Llorente tarafından yürütüldü.

Kedilerin Atası Felis Silvestris Lybica

Nature Ecology&Evolution dergisinde yayınlanan çalışmaya göre günümüzdeki kedilerin kökenleri genetik olarak iki farklı gene dayanıyor. Uzmanlar Felis silvestris lybica isimli vahşi kedilerin günümüzdeki kedilerin atası olduğunu belirtiyor. Bu kediler bundan 10.000 yıl önce Anadolu topraklarından dünyaya yayıldılar.

Evrimleri Kendiliğinden Gerçekleşti

Çalışma bu sevimli hayvanların evrimiyle ilgili de pek çok yeni bilgiyi de gündeme getirdi. Bilim insanlarına göre kedilerin evrimi ilk etapta kendi kendi gerçekleşti. Bu da bu sevimli hayvanların ilk olarak insanlar tarafından evcilleşmediği, kendi kendine evcilleştiği anlamına geliyor.

“Çiftçilerin yanında zaman geçiriyor ve köylerde ufak kemirgenleri yiyorlardı. İnsanlarla ilişkileri iyiydi”

İnsanların yerleşik hayata geçmesi ve tarım devrimiyle paralel bir şekilde gerçekleşen bu evrimleşme süreci sadece Anadolu’da gerçekleşmedi.

İkinci Kol Mısır’a Dayanıyor

Kedilerin kökeni Anadolu topraklarına ek olarak Mısır’a da dayanıyor. Antik Mısır döneminde kedi nüfusunun gittikçe arttığını vurgulayan bilim insanları, MÖ 800’de bulunan kalıntıları inceleyerek bu kedilerin Akdeniz’de hızla yaygınlaştığını ve bazı bölgelerde Anadolu kedilerinin sayısını geçtiğini vurguluyor.

Yayılmaları Vikingler Sayesinde

Peki bu sevimli hayvanlar, Anadolu ve Mısır topraklarından dünyaya nasıl yayıldı? Bilim insanlarının bu soru için verebileceği tek cevap ise Baltık Denizi’inde bulunan bir kedi bedeninde saklı.

“Baltık Denizi’nde 7. yüzyılda ölen bir kediyi incelediğimizde genetiğinin Mısır kökenli kedilerle aynı olduğunu fark ettik”

Bu da Vikinglerin, kedilerin dünyaya yayılmasında oldukça etkili olduğunu ortaya çıkartıyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Apple HomePod Rakiplerini Ezip Geçiyor

Piercing Yaptırmadan Önce Bunları Bilmeniz Şart!