in ,

Yok Artık! Minnoş Asabi Cool

Oturduğum Yerde, Tam 25 Kere! İşte Mucizevi Kegel Egzersizleri Hakkında Her Şey!

Oturduğunuz yerde, hiç kimseye çaktırmadan egzersiz yapabileceğinizi söylesek, bize inanır mıydınız?

Bu egzersizleri sadece kalori yakmak için değil aynı zamanda kaslarınızı güçlendirmek, daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve yaşamdan daha fazla “zevk” almak yapabileceğinizi iddia etsek?

İşte Emoji Crew olarak, sizin için hazırladığınız özenli bir çalışma daha geliyor: Kegel Egzersizleri ve onlar hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

kadınlar arası bilgi

Kegel Egzersizleri Nedir?

Biz kadınlar, doğaüstü varlıklar olduğumuz için vajinal kaslarımızı kontrol edebiliyoruz. Belki bunu zaten biliyordunuz, ya da daha önce hiç düşünmemiştiniz. Ama vajinamızdaki ve pelvik bölgemizdeki kasları daha etkin kullanmak, geliştirmek ve güçlendirmek için yapmamızın tavsiye edildiği birtakım egzersizler var ve bunlara Kegel Egzersizleri deniyor. Şimdi konuyu yavaş yavaş ısıtmaya başlayalım ve biraz daha anlaşılır olmak için daha detaylı konuşalım!

doktor kegel

Evet, “Oradan” Bahsediyoruz!

Kutu dediniz, kuku dediniz, papatya dediniz, bıdık dediniz… Biraz büyüyünce ilk ağdacı ablanız “paket” demeye başladı. Sonra adı yavaşça bir parça daha tıbbi olan “genital bölge”ye dönüştü. En genel tabirle de “bikini bölgesi” olarak bilinen yerimizin, kadınların arasındaki en ama en genel adı daima günlümüzde yer eden “orası…” olarak kalacak.

kadın aşağıyı işaret eder

Ama tabi ki bu kendi bedenimizdeki bir bölgenin adını dahi öğrenmek istemediğimiz anlamına gelmiyor. Vajina, rahim gibi alanları kapsayan bölgeye, tıbbi literatürde pelvik bölge adı veriliyor. Zaten pelvik sözcüğü “leğen kemiğini kapsayan” anlamına geliyor. Leğen kemiğinin içinde vajinal ve anal bölgeyi kapsıyor.

Buradaki kaslar; biz kadınların çişimizi yapmamıza, tutabilmemize, normal doğum yapmaya karar verirsek sıkıp açarak bebeğe yardımcı olmamızda çok işlevsel olan kaslarımız. Erkekler biraz kan pompalandığında erekte olan penisleriyle çağlardır övünürken, biz içinden çocuk çıkabilecek kadar genişleyebilen kaslarımız hakkında pek de hava atmıyoruz aslında.

kadın internet şok

Bu pelvik bölgedeki kasların çok ama çok önemli bir özelliği de cinsel ilişki sırasında, kadının orgazm olmasında kullanılabilmesidir. Evet, yetenekli bir partner şart değil! Biz kendi kaslarımızla da orgazma ulaşabiliriz! Daha neler neler öğreneceğiz, durun, yeni başlıyoruz!

mutsuz cinsel hayat

Oldukça fazla işlevi olan bu pelvik bölgedeki kaslar yaşla, kilo alıp vermeyle, gebelik ve doğumla sarkıp güçsüzleşebilirler. Bu vajinal kaslar istekle kontrol ettirilebilen kaslardan oldukları için bunlara eski gücünü ve sıkılığını kazandırmak da oldukça mümkündür. Çünkü biz kadınlar tuvalet ihtiyacı hissettiğimizde, tuvalete yetişinceye kadar geçen süre içinde vajina kaslarımızı sıkarak, yani kontrol ederek, çişimizi tutabiliyoruz, tuvalete ulaştığımızda ise kaslarımızı yine kendi isteğimizle gevşeterek çişimizi yapabiliyoruz.

İşte buradan yola çıkılarak vajinal kasları kontrol etme, kaybettiği gücü geri kazandırma, eski sıkılığını sağlama fikri ve bunu gerçekleştirebilecek bir egzersiz programı ortaya çıkmıştır. Kegel Egzersizleri olarak adlandırılan bu egzersizlerin vajinal kaslar ve başka pek çok sorunda tedavi edici, iyileştirici role sahip oldukları bilinmektedir.

Kegel Egzersizleri Neden Yapayım?

Kegel egzersizleri kadınların pelvik bölgesindeki kaslarını güçlendirmek, bu alandaki deformasyonu önleme ve gidermek amaçlı yapılmaktadır. Vajinal kaslarımızı güçlendirdiğimizde, tuvalet ihtiyacımızı daha uzun süre kontrol edebilir ve daha rahat orgazm olabiliriz. Ayrıca özellikle yaşlanma, kilo alma, sık doğum yapma gibi sebeplerle vajinal kaslarda oluşan jinekolojik bozuklukları, sarkma ve işlev bozuklukları Kegel egzersizleri ile giderebiliriz.

doğum kolay

Nasıl Nasıl Nasıl! İşte Kegel Egzersizlerinin Yapılışı!

Zaten yazının neredeyse başından beri küçük küçük denediğinizi biliyoruz. Ve asla garipsemeyin, zaten Kegel Egzersizleri denen mucizeyi yaşamanızı ve daha çok deneyimlemenizi tavsiye etmek için bu yazıyı kaleme alıyoruz!

Kegel egzersizleri vajinal kasların çalıştırılıp güçlendirilmesi için yapılmaktadır. Ayıp, kötü, pis, günah diyerek incelememize izin verilmediği için vajinal kasların hangileri olduğunu bilmememiz oldukça normal. Bunu bilmediğimiz için Kegel egzersizi yapmak isterken başka kasları çalıştırabiliriz. Bunun önüne geçmek için öncelikle vajinal kaslarımızı tanımamız gerekir.

kaıdn tuvalette

Bunun için karmaşık tablolara çok da gerek yok. Çişimizi yapmak için tuvalete oturduğumuzda, çişimizi yaparken birkaç kez tutup bırakabilir ve vajinal kasların yerini ve çalıştırıldığında nasıl hissedildiğini kolaylıkla öğrenebiliriz. Aynı hareketi çişimiz bittikten sonra da birkaç kez tekrarlarsak kasları daha net fark edebiliriz.

Ancak şunu unutmayalım, bu egzersizlerin aslında çişimiz varken değil, yokken yapılması önerilmektedir. Çişimizi tutma ve bırakma uygulaması yalnızca bu kasları tanımak için önerilir. Kaslarımızı tanıdığımızda, günde 2-3 kez bu kaslarını sıkar birkaç saniye böyle kalıp, kasları bırakıp yine birkaç saniye bu şekilde bekleyebiliriz.

Bu egzersizin aralıksız 13-15 kez yapılması önerilmektedir. Bu egzersizleri yaparken, tıpkı normal bir spor yapar gibi nefesimizi tutmamamız, normal nefes alıp vermeye devam etmemiz gerekir.

Parmakla Kegel Egzersizi Yapılışı

Yeterince oluyor mu? Ya da yapabiliyor muyum ki? Bu sorulara gene kendi bedenimiz ile kolayca yanıt bulabiliriz!

Kegel egzersizleri ile vajinal kasları kontrol etmek için işaret parmağından da yardım alabiliriz. Mevzu şu: öncelikle kendimizi ne kadar sevdiğimizi düşünüyoruz. Sonra ellerimizi güzelce yıkıyor ve iyice duruluyoruz.

el temizliği

Sonra sırtüstü yatıyoruz, derin nefes alıp vererek rahatlıyoruz.

sırtüstü uzanınArdından, işaret parmağımızı vajinamızın biraz içine sokuyoruz.Parmağımızı tam olarak vajinamızın içine sokabiliriz; nitekim vajina 9-10 cm uzunluğunda ve esneme özelliği olan bir organ olduğu için parmağımızdan çok daha uzun ve geniştir.

kadın elleri

Ve tıpkı çişimizi yaparken olduğu gibi kaslarımızı sıkıyor, birkaç saniye bekliyor, kasları gevşetiyor ve birkaç saniye daha bekliyoruz. Ve şok! Vajinamızın parmağımızı sıkabilecek kadar güçlü olduğunu fark ediyoruz!

Bu egzersizin de en az 10 kez tekrarlanması günde birkaç kez yapılması öneriliyor. Hatta bu egzersiz iki parmakla ya da yine aynı özenle temizlenmiş olan partnerinizin parmağıyla da yapılabilir.

Hmm… O Zaman Ben Bunu Şeyde de Kullanabilirim… Evet!

Yahu çekinmeyin, sorun. Şurada biz bizeyiz!

İşte Cinsel İlişki Sırasında Kegel Egzersizi Yapılışı

Sadece kasları sıkıp gevşeterek, parmak kullanarak vajinal kaslarını kullanmayı öğrendiğimizde, cinsel ilişki esnasında da bu kaslarını sıkıp gevşeterek egzersiz yapmaya devam edebiliriz. Parterimizin cinsel organı, vajinamızın içindeyken kaslarımızı sıkıp, çıkınca gevşettiğimizde, bunu bir de partnerimizle uyum içinde yapmayı başardığımızda, hem karşılıklı olarak daha çok zevk alabiliriz hem de kaslarımızı ağır bir şekilde çalıştırmış oluruz. Bu egzersizin partnerler arasındaki cinsel çekimi de artırdığı bilinmektedir. Yani öyle, bilginize…

mutlu ilişki

Sarkma Yok, Doğurmadım da… Ama Acaba Genç Kadınlar İçin de Kegel Egzersizleri Gerekli Mi?

Evet. Baya net olduk ama kusura bakmayın, evet var.

Her ne kadar genç kadınlarda vajinal kaslar sıkı olsa da, bu kasları daha iyi kontrol edilebilmek ve bedenimizin nelerden hoşlandığı konusunda tecrübe edinmek için bu egzersizlere ihtiyacımız var.

daha iyi bir cinsellik
*Daha iyi Cinsellik

Özellikle cinsel ilişki sırasında vajinal kasları yeterince gevşetemediğimizde, ki bunu çok ama çok büyütülen ilk ilişki stresinden ötürü birçok insan yaşamakta, ilişki sırasında şiddeti sorunun boyutuna paralel olarak artabilen bir ağrı hissine neden olabilir. Kadınların, bir ömür boyu yapmaları önerilen Kegel egzersizleri mucizesini, gençlik döneminden itibaren yapmayı öğrendiğimizde hem cinsel hayatlarımız için kolaylık ve mutluluk sağlayacak hem de ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek olası jinekolojik problemlere karşı önleyici olacaktır.

vajinusmus

Ayrıca gençliğinden itibaren Kegel Egzersizleri ile vajinal kaslarını geliştiren bir kadının normal doğumu daha kolay yapabildiği bilinmektedir.

İlk Cinsel İlişkiden Önce Kegel Egzersizi

İlk ilişkilerinden önce bazı sağlık merkezlerince de önerilen ve uygulatılan Kegel Egzersizleri ile cinsel birleşme (penetrasyon) kolaylaşıyor, ayrıca vajinal kaslarına hakim olma öğrenildikten sonra cinsel haz ve orgazmın yaşanma olasılığı da artıyor!

Peki Vajinal Kasların Orgazm Olmadaki Rolü Nedir?

Kadınlarda orgazm sırasında özellikle klitoristen ve biraz da vajinal girişten alınan erojen uyarılar sonucunda pelvik tabanda yer alan ischio cavernosi, bulbo cavernosi ve puboccygeus  gibi garip garip isimleri olan kasları kasılmaktadır. Bu nedenle Kegel egzersizleri ile vajinal kaslarının güçlendirilmesi ve bu bölgenin kan akımının arttırılması cinsel hazzı ve dolayısı ile orgazm fonksiyonunu arttırmaktadır. Güçlü kaslar, kolay ve uzun süreli orgazm olmayı da sağlar.

Kegel egzersizleri başka uygulama yöntemleri ile de hayatınızda yer bulabilir. Bunlar arasında:

15 kez kaslarınızı hızlı hızlı sıkıp bırakın, arada 30 saniye dinlenip tekrar edin. Bu egzersizi 15 tekrar ile başlayıp, 100 tekrara kadar çıkıp ve günde 2 kez yineleyebilirsiniz.

Kaslarınızı yavaşça kasarak 5 saniye tutun ve daha sonra yavaşça serbest bırakın. Günde 2 kez 25 defa tekrarlayın.

Kaslarınızı önce 1/3 güçte kasın ve biraz bekleyin, sonra 2/3 güçte kasın ve biraz bekleyin, sonra tüm gücünüzle kasın ve bekleyin. Bu egzersizi günde 2 kez 10 tekrar şeklinde yapın.

Dünyanın En Kolay Egzersizi Olabilir!

Kegel egzersizleri dünyanın en kolay egzersizlerinden sayılabilir, çünkü bunu yapmak için yanınızda spor çantası taşımak veya muhakkak hemen duşa girmek zorunda değilsiniz. Bir hayal edin, patronunuz karşınızda bu hafta tamamlamanız gereken işleri ve kesinlikle katılmanız gerek toplantıları sıralarken, siz onun kullandığı her “kesinlikle” kelimesi için bir kez Kegel egzersizi yapabilirsiniz.

göz kırpan kadın

Ayrıca, bu egzersizleri günlük yaşamınıza uyguladığınızda, çok daha etkin ve düzenli bir şekilde yapabildiğinizi fark edebilirsiniz. Örneğin, ATM’den para çekerken başlayıp parayı ve artı cüzdana koyana dek, arabanızın benzinini doldururken, market alışverişi için sıra beklerken, duşta suyun ısınmasını beklerken ya da kahvenize gizlice attığınız o tek şekeri usul usul karıştırırken Kegel egzersizleri sizinle olabilir!

Bu mucizevi egzersiz setini sizinle de paylaşmak istedik, çünkü kadınların orgazm olması hayal değil. Bu bir mit de değil. Doğanın en güzel, en yoğun duygusu tabi ki kadın için bu kadar zor bir işlev edinmemiş. Orgazm olma düşüncemizin önündeki en büyük engellerden biri, partnerlerimizin “Bırak bi saniye o iş bende” şeklindeki tavırları olabilir. Bedenimizi keşfetmekten korkmamız da bir başka önemli etken olarak ele alınabilir. Sevgili kadınlar, bu bedende baş ağrısı, bel ağrısı, regl sancısı çekerken bile bu kadar rahatsızlık duymazken, bize haz veren zevk unsurlarını kesinlikle es geçmemeliyiz.

Bu sebeple sizlere bugüne dek sadece en yakın arkadaşlarımla paylaştığım dünyanın en güzel kitabını paylaşıyorum!
Kıymetinizi bilin, stokları tüketin!

  Bonus
Yaşasın Orgazm (I Love Female Orgazm!)

yaşasın orgazm

İster bininci orgazmınızı kutluyor olun, ister ilk orgazmınızı arıyor olun, ister bu konuda kız arkadaşınıza ya da eşinize moral veriyor olun, hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz: Orgazmı seviyoruz!

Yakın bir arkadaşınızla bu konularda sohbet ettiğinizde nasıl eğleniyorsanız, Yaşasın Orgazm’ı okurken de öyle eğleneceksiniz. Üstelik bu kez arkadaşınız çoğu sorunun yanıtını biliyor:

Cinsel birleşmeyle orgazm olmanın yolları – ayrıca çoğu kadının neden bu yolla orgazm olamadığı,

G-noktasını bulma yolunda yönlendirmeler, ilk orgazmınız için ayrıntılı öneriler, daha iyi oral seks için öneriler, çoklu orgazm dalgalarına dair tüyolar, kadın boşalmasına dair gerçekler, vibratörler, seks oyuncakları, piercingler ve daha başka pek çok konudaki sorularınıza yanıtlar, lezbiyen, biseksüel, queer kadınların orgazmlarına dair birinci ağızdan tanıklıklar, kadınlara haz vermenin yolları üstüne erkeklere yönelik bir bölüm, ayrıca her bölümde partnerlere tüyolar.

Pek çok konuda olduğu gibi, cinsellik hakkında da konuşmama hastalığına tutulmuşuz. Tahminlerle, meraklarla, bildiklerimizle, bildiğimizi sandıklarımızla ve bilmediklerimizle, fikir bile yürütemediklerimizle birlikte yaşayıp gidiyor, görünmez sorunlarımızla biz de görünmez oluyoruz. Her şeyden önce kendimizi görmek için belki artık daha açık konuşmak gerekiyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Okuduğuna değdi mi?

3 points
Upvote Downvote

Total votes: 9

Upvotes: 6

Upvotes percentage: 66.666667%

Downvotes: 3

Downvotes percentage: 33.333333%

Yorumlar

Yorum Bırak
  1. Kesinlikle cok faydali bir yazi olmus. Ayrica tabu gibi bakilan bircok konuya cok sicak ve samimi yaklasiminiz, onyargilarin silinmesini sagliyor. Tebrikler.

  2. Çok teşekkürler eşim benim vajinamın genişliğinden çok şikayetçi idi artık olmayacak bu egzersızı yapıcam

  3. vajinal orgazm olamayan %70 kadın olduğu düşünülünce oldukça önemli bir yazı. ki bende bunlardan biriyim ve yöntem arayışı içindeyim 🙂 bakalım işe yarayacak mı.

  4. Bu kadar açıklayıcı olmanız harika..
    bndede işe yarar umarım ilk fırsatta deneyeceğim
    Ayrıca üst yorumda vajina genişliğinden yakınan hemcinsim bı ürün kullanıyorum ve çok memnunum WONDER STİCK araştır kullanıcı yorumlarina bak ve dene derim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

internet hızı ışık hızı ses hızı

Bilim İnsanları Işığı “Ses” Olarak Depoladılar. Bu Gelişme Işık Hızında İnternetin Habercisi!

ahtapot sehri octlantis

Deniz Altında Ahtapotların Kurduğu Bir Şehir Bulundu 🐙 Araştırmacılar Şaşkın!