in , ,

Kilo Vermek İstiyorum Diyenlerin Uzak Durması Gereken 15 Gıda

Kendinizi aç hissediyor musunuz? O zaman birşeyler yemenin zamanı geldi demektir. Ancak bir sorun var,  yediğiniz gıdalar sizi daha önce olduğunuzdan daha aç hissettirebilir ve daha çok acıkmanıza neden olabilir. Üstelik bu sandığınızdan çok daha fazla gerçekleşen bir durum. Kilo kaybı uzmanı Sue Decotiis, açlık halini şu sözlerle tanımlıyor: ‘Açlık midede, bağırsaklarda, pankreasda ve kan dolaşımında ortaya çıkan birçok karmaşık etkileşimin bir sonucudur’. İşte bazı besinler bu etkileşimi kolayca kandırabiliyor ve birşeyler tükettiğiniz halde kendinizi çok daha aç hissetmenize neden olabiliyor. Üstelik bu besinler kilo vermeye çalışanlar için oldukça büyük bir tehlikeye dönüşebilir. İşte karşınızda ‘Kilo vermek istiyorum’ diyenlerin asla ama asla yanına yaklaşmaması gereken 15 besin maddesi ve sizleri nasıl acıktırdıklarının şaşırtan hikayeleri.

1.Beyaz Ekmek

'Kilo Vermek İstiyorum' Diyenlerin Uzak Durması Gereken 15 Gıda

Her öğünde sofranın vazgeçilmezidir beyaz ekmek bizlerin mutfağında. Yeri gelin kahvaltıda reçele ev sahipliği yapar, yeri gelir patlıcanın suyuna banılır. Ancak siz onun masum olduğuna bakmayın, aslında oldukça tehlikeli bir gıdadır beyaz ekmek. Beyaz ekmeği pişirmek için kullanılan beyaz un oldukça sinsidir. Ekmek piştikten sonra içinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar insulin seviyenizin yükselmesine neden olur. Bunun anlamı ise açlık hissinin oluşmaya başlayacağıdır. İşte o yüzdendir ki pazar kahvaltılarında ekmek yemeye doyamazsınız.

Yakın bir tarihte İspanya’da yapılan bir araştırmada beyaz ekmeğin açlık hissine yol açtığını ortaya koydu. 9000’den fazla kişinin yemek yeme alışkanlıklarının takip edildiği çalışmada, günde iki veya daha fazla porsiyon beyaz ekmek yiyenlerin, beş yıllık dönemde aşırı kilolu veya obez olma olasılığının beyaz ekmek yemeyenlere kıyasla daha yüksek olduğu tespit edildi.

2.Dondurulmuş Gıdalar

Yavaş yavaş ülkemizde de yaygınlaşan dondurulmuş gıdalar market raflarında hızla yer almaya devam ediyor. Dondurulmuş pizzalarla başlayan ürün çeşitliliği, günümüzde imam bayıldının dondurulmuş halini bile bulabileceğimiz bir ürün çeşitliliğine doğru evrilmiş durumda. Özellikle çalışan bireyler için büyük bir kolaylık sağlayan yemekler, kolay oldukları kadar sağlıksız da. Özellikle diyet dondurulmuş gıdalar içerdikleri düşük besin değerleri ve kaloriyle kilo vermek isteyenler için oldukça sağlıksız tercihlerdir. Posa açısından yetersiz olan, işlenmiş gıdalar içeren bu gıdalar kişinin yediği halde kendini doygun hissetmemesine yol açar.

3.Meyve Suları

Meyve gibi bol vitaminli birşey nasıl sağlığım için zararlı olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Ancak unutmayın oldukça sağlıklı gözüken meyveler içerdiği vitaminlerin yanı sıra olduka yüksek miktarda şekere de ev sahipliği yapar. Bu nedenle meyve suyu tüketmek kan şekerinizin oldukça hızlı bir şekilde yükselmesine neden olabilir. Pinterest Diyeti kitabının yazarı Mitzi Dulan’a göre, bir bardak meyve suyu içmek kan şekerinizi yükselterek sizde açlık hissi yaratabilir.

Peki ya kendinizi meyve suyu tüketmekten alıkoyamıyorsanız ne yapacaksınız? Bunun cevabı basit bir bardak meyve suyunun içine karıştıracağınız protein tozu veya fındık yağı meyve suyunuzun içindeki şekerin dengelenmesine yardımcı olacaktır.

4.Börek ve Poğaça Türleri

Peynirli,patatesli,otlu gibi pek çok çeşidi bulunan bu gıdalar hem öğrenciler, hem de ofis çalışanları tarafından özellikle sabah kahvaltısı alternatifi olarak oldukça sık tüketilir. Ancak içerdikleri yüksek tuz ve yağ oranları nedeniyle kilo vermek istiyorum diyenlerin uzak durması gereken yiyecekler arasında yer alırlar. İçerisinde buluna tuz ya da bir diğer adıyla sodyum aynı şeker gibi davranır ve kan şekerinde dalgalanmaya neden olur. Bu da aslında kişinin kendisini bir türlü doygun hissetmemesine yol açar. Bu nedenle de kaç dilim börek yerseniz yiyin kendinizi bir türlü doymuş gibi hissedemezsiniz.

Eğerki börek, poğaça gibi besinlerden vazgeçemiyorsanız, size bir kaç tavsiyemiz var. Farklı tahılları (çavdar, kepek gibi) kullanarak poğaçalar hazırlayabilir,  kepekli lavaşların içerisine peynir veya çeşitli sebzeler ekleyerek fırında diyet börekler hazırlayabilirsiniz. Yanına bir de çay demlerseniz lezzetine doyum olmayacağına eminiz.

5.Tuzlu Atıştırmalıklar

Bir paket patates cipsini afiyetle yedikten sonra karnım doyar diyorsanız yanılıyorsunuz. Cips, simit ve benzeri tuzlu aperitifler basit karbonhidratları çabucak sindirmekten çok daha fazlasını içeriyor; bu da basit insülin yüksekliklerine ve daha sonraki düşük değerlere neden olabiliyor. Ve tat tomurcuklarınız ve beyiniz tatlı yiyecekler ile hızlı etkili enerji ilişkisi içerdiğinden, tuzlu atıştırmalıklarınızı bitirdikten sonra tatlı bir şey için özlem duymanız oldukça normaldir. Dahası, sensoryal doymuşluk olarak bilinen bir fenomen sayesinde, midenizi cipslerle doldurabilir ve sadece tuzlu mideniz dolu gibi hissedebilirsiniz. Dulan, tatlı olanın hala boş hissedeceğini söylüyor. Bu yüzden iki midenin yemek yemesine hazırlanın.

6.Fast Food

Bir fast food restoranına gittiğinizde tezgahta bulunan herşeyin sizi daha fazla tüketmeye ve yemeye teşvik ettiğini farketmişsinizdir. Ancak unutmayın bu yiyecekler sizi doyurmak için değil, daha fazla yemenizi sağlamak için pişiriliyor. Örneğin,Dr Decotiis, fast food ürünlerinin içerisinde oldukça fazla bulunan trans yağların bağırsak iltihaplarına neden olduğunu ve potansiyel olarak vücudun dopamin ve serotonin gibi iştahı kontrol eden nörotransmitterleri üretme kabiliyetini zayıflattığını söylüyor. Aynı zamandan fruktoz mısır şurubunun (genellikle çöreklerde, çeşnilerde ve tatlılarda bulunur) kişiyi çok daha fazla acıktırdığını vurguluyor.  Son olarak, fast food ürünlerinde bulunan yüksek miktardaki tuz dehidratasyona neden olabilir. Dehidrasyonun vücutta yarattığı etkiler açlıkla benzerlik gösterir. İşte bu yüzden sizi kolayca aç olduğunuza ikna edebilir.

7.Alkol

‘Alkol tüm kötülüklerin anasıdır’ diye bir deyiş vardır. Bu deyişin doğru olup olmadığı bilinmez ama alkolün açlığın tetikleyicileri arasında olduğunu oldukça kolay bir şekilde söyleyebilmek mümkün. Alcohol & Alcoholism (Alkol ve Alkolizm) isimli dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, sadece üç bardak bira vücudumuzda bulunan leptin seviyesinde %30 oranında düşürebilir. Leptin nedir derseniz, yanıt basit; leptin size aç olduğunuzu söyleyen hormondur. Yani vücudunuzdaki leptin seviyesi ne kadar düşükse kendinizi o kadar aç hissedersiniz. Dr. Decotiis’de bu duruma paralel olarak alkolün  vücudumuzdaki karbonhidrat depolarını da (glikojen olarak adlandırılır)  oldukça hızlı bir şekilde tüketebildiğini, vücut karbonhidrat depoladıkça da vücudumuzun daha fazla karbonhidrat tüketmeye ihtiyaç duyduğunu vurguluyor. Anlayacağınız alkolün yanında durmadan tükettiğimiz patates ve mısır cipsinin sebebi tam olarak bu. Üstelik alkol yanında tüketilen tuzlu gıdalar sadece kilo almamıza neden olmuyor, aynı zamanda su ve elektrolit kaybına da ihtiyaç duymamıza neden oluyor.

8.Acı

Türk yemeklerinin, özellikle kebapların vazgeçilmezi olan acı maalesef kilo vermek isteyenlerin uzak durması gereken baharatlar arasında yer alıyor.Ancak acı kişinin doygunluk hissini oldukça yüksek düzeylerde etkileyebilen bir baharat. Metabolizmayı hızlandıran ve beyinde tokluk hissinin yönetildiği merkezi etkileyen acı gıdaları diyet listenizden uzak tutmanız şart.

9.Beyaz Makarna

Beyaz makarna derken bahsettiğimiz şey tam olarak beyaz undan yapılan makarna çeşitleri. Bu makarnalar aynı beyaz ekmekte olduğu gibi sizi hızlı acıktırabilme yeteneğine sahiptir. Doygunluk hissinizin çalışmasını engelleyen beyaz undan yapılan makarnalar kişinin kendisini durduramamasına yol açar. Üstelik bunun yanı restaurantlarda getirilen makarna porsiyonlarının büyüklüğü de mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Normalde 1 ölçüden yapılan makarnalar, pek çok restaurantta 2, hatta 3 ölçüden yapılmaktadır. Bu da devasa ve asla bitmeyecekmiş gibi gelen porsiyonları önünüze getirir. Vücudumuza basit karbonhidratlarla aşırı yüklediğimizde, pankreasımız aşırı yüklemeye giderek insülini yoğun miktarda kullanmaya başlar başlar. Bu da kendimizi daha da aç hissetmemize yol açan bir dizi kimyasal reaksiyonu tetikler.

Bunlara ek olarak bir de şunu düşünün: yediğiniz makarnanın üzerine ne döküyorsunuz? İçerisinde yoğun yağlar besleyen pek çok sosla servis edilen makarnalar sizi daha da çok acıktıracaktır.

10.Suni Tatlandırıcılar

Diyet soda, gazlı içecekler ve çeşitli kahvelerin içinde karşımıza sık sık çıkan suni tatlandırıcılar (aspartam, sukraloz, sakarin ve diğerleri) oldukça zararlıdır. Beyin hücrelerinin hareketlerini hızlandırarak, oldukça tatlı bir enerji porsiyonu (kalori olarak) almak üzere olduğunu düşündürten suni tatlandırıcılar beynin vücuda açlık sinyalleri göndermesine neden olur. Üstelik fazla miktarda enerji harcayan beyin bu enerji kaybını telafi etmek adına daha fazla yemek yemeye yönlendirir vücudu. Üstelik bilim insanları bu durumun etkisinin kolaylıkla geçmediğini de vurguluyor. Yani beyinde bulunan açlık kontrol merkezi bu durumdan kalıcı hasar alabilir ve istemsiz açlıklar  hissedebilir.

11.MSG

MSG deyince akla oldukça karmaşık ve bir o kadar da havalı bir şeymiş gibi geldiğinin farkındayım. Ancak MSG aslında günlük hayatta oldukça sık ürünün içinde karşımıza çıkan bir madde. Monosodyum glutamat’ın kısaltması olarak karşımıza çıkan MSG aslında bir çeşit tatlandırıcı. Pek çok hazır gıdanın içinde, özellikle Çin yemeklerinin içinde sıklıkla kullanılan bu madde bir çeşit lezzet arttırcı. Konserve sebzeler, çorbalar, işlenmiş etler ve hatta bira ve dondurma gibi pek çok gıdanın içinde karşımıza çıkan MSG kullanım sıklığına karşılık, oldukça zararlı bir madde. İspanyol araştırmacılar tarafından hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, MSG gibi kimyasal tetikleyiciler %40 oranında iştahta bir artış yaratıyor. Obesity (Obezite) dergisinde yayınlanan bir başka araştırmaya göre içerisinde  MSG bulunan gıdaları tüketen kişilerin, içerisinde MSG bulunan yemekleri tüketmeyen insanlara göre aşırı kilolu olma ihtimali neredeyse  3 katı.

MSG’nin zararları bunlarla sınırlı değil. MSG aynı zamanda, yukarıda bahsettiğimiz ve vücudun kendini doymuş hissettiği zaman salgıladığı salgıladığı leptin hormonu üzerinde de olumsuz bir etki yaratıyor. Leptin hormonunu salgılayan birimde bir çeşit körelmeye neden olan MSG, bu etkiyi zamanla daha da arttırabilir. Anlaşılan MSG’li gıdaları ne kadar çok tüketirsek, o kadar çok tüketmeye meyilli hale geliyoruz.

12.Suşi Ruloları

‘Nasıl yani suşi de mi?’ dediğinizi duyar gibiyim. Evet, üzgünüz şu güne kadar oldukça sağlıklı olduğunu düşündüğünüz suşi de kilo vermek isteyenler için oldukça tehlikeli bir gıda. Deniz mahsüllerinden yapıldığı için göze masum gelen bu yiyecekle ilgili, gözden kaçırdığımız birşey varki, o da içerisinde bulundurduğu bol miktardaki pirinç.USANA Sağlık Bilimleri’nde bilimsel danışman olarak görev yapan diyetisyen Susan M. Kleiner suşinin riskini şu sözlerle anlatıyor: ‘İyi balık siparişi vermek isteyebilirsiniz, ancak gerçekten her şeyden daha fazla pirinç yiyorsunuz’.

Hemen bu durumu örnekleyelim. Malum en sevilen ve en çok satılan suşi çeşitlerinden biri Kaliforniya Roll. Bir adet Kaliforniya Roll yaklaşık 30 gram pirinç içeriyor. Bu da 3 dilim ekmek yemeye eşdeğer bir durum. Üstelik suşi ruloları oldukça hızlı bir şekilde tüketildiği için doygunluk hissinin de geç oluşmasına neden oluyor.

Suşi küçük görünüyor olabilir ancak göründüğünden daha fazla kalori içeriyor. O yüzden siz siz olun görünüşe aldanmayın: 😉

13.Diyet İçecekler

Şimdi bizden size bir tavsiye, eğer bir gıda ürününün üzerinde diyet kelimesi yer alıyorsa, o ürüne diğer ürünlerden daha şüpheyle yaklaşın. Çünkü doğal şekerlerden arındırılan bu gıdalar, çoğu zaman yapay tatlandırıcılar ve çeşitli kimyasallarla zenginleştiriliyor. Ancak bu durumun beraberin oldukça sağlıksız ve olumsuz durumları getiriyor. Diyet içeçekler de şüphe ile yaklaşmanız gereken ürünler arasında yer alıyor. Araştırmalara göre diyet içeceklerin içerisinde bulunan maddeler kişiyi daha çok acıktırıyor. San Diego UT Sağlık Bilimi Merkezi’nde obezite araştırmacısı olarak görev yapan ve bu konuda yayınlanmış çalışmaları bulunan Sharon Fowler, diyet içeceklerin içinde bulunan yapay tatlandırıcıların iştahı arttırdığı ve normal şekerden daha farklı bir şekilde davrandığını belirtiyor. Fowler’a göre, tatlandırıcılar insana tokluk hissi veren beyin hücrelerinin çalışmasına engel olabilir ve onları yanlış yönlendirebilir.

14.Cornflakes

Cornflakes olarak bilinen mısır gevrekleri pek çok öğünde kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor.Sabah kahvaltısından, gece öğünlerine kadar her yerde karşımıza çıkan mısır gevreklerinin pek çok farklı çeşiti bulunuyor. Çikolatalı, ballı, meyveli çeşitleri olduğu gibi diyet versiyonlarıyla da karşımıza çıkan mısır gevrekleri maalesef sanıldığı kadar sağlıklı değil. İçerisinde pek çok katkı maddesi ve şeker ürünü bulunduran mısır gevrekleri özellikle kilo vermek istiyorum diyenleri kesinlikle uzak durması gereken gıdalar. Özellikle sabahları tercih edilen mısır gevreklerini, özellikle vücuttaki kortizol seviyesinin yüksel olduğu sabahları ve geceleri çok fazla tüketmemek gerekiyor. İçerisinde bu kadar yüksek miktarda karbonhidrat ve şeker bulunduran gıdalar metabolizmaya iki kat daha fazla sorumluluk yükleyerek daha fazla çalışmasına neden oluyor. Gece ve sabahları vücudumuz, önümüzdeki günün stresile baş edebilmek  için vücudumuzun doğal bir parçası olduğuna inanılan büyük miktarlarda kortizol pompalamakta. Daha yüksek kortizol seviyesiyse, yutulan şekerlerin metabolizmaya etki  edilmesi için daha düşük bir yetenek anlamına gelir, bu nedenle kan şekeri yüksek olabilir. Üstelik bu durumda şeker ihtiyaç duyulan dokulara ulaşamaz, yorgunluk ve açlığa neden olur.

Böyle anlatınca oldukça olumsuz bir tablonun göz önünde canlandığının farkındayım. Ancak unutmayın güne tahıl yiyerek başlamak aslında kötü bir fikir değil. Bu noktada önemli olan ne tür bir tahıl seçildiği ve bu tahılın ne kadar işlenmiş olduğu. İçerisinde bol lif içeren ve işlenmemiş tahılları tercih edebilir, bu tahılların içerisine elma ve bal gibi doğal şeker ve tat kaynakları ekleyerek oldukça sağlıklı bir gıda elde edebilirsiniz.

15.Pizza

4 peynirli, tavuklu,sucuklu, ananaslı, kalın kenarlı, ince kenarlı… Onlarca farklı çeşidiyle pizza her zaman için oldukça cezbedici bir yiyecek olmuştur. Ancak kilo vermek istiyorum diyorsanız pizzadan uzak durmanız şart. Çünkü içerisinde bulundurduğu ve ona kıtırlığı veren beyaz un oldukça kilo aldıran bir madde. Ayrıca hazır pizzalarda kullanılan beyaz unlu hamur, hidrojenlenmiş yağlar, işlenmiş peynirler ve koruyucu maddeler kombinasyonu kan şekeri düzeyiniz üzerinde oldukça olumsuz bir etkiye sahip. Doymuşluk hormonu olarak bildiğimiz leptin ve açlığı düzenleyen bölge üzerindeki olumsuz etkisiyle de ön plana çıkan pizza, üzgünüz ama hayatınızdan çıkarmanız gereken bir gıda.

Ancak ben pizza yemeden yaşayamıyorum, pizzasız yapamam diyorsanız, o zaman evde çok daha sağlıklı pizzalar yapmanın yollarını deneyebilirsiniz. Kepek unu kullanarak yapacağız hamur üzerine yerleştireceğiniz yağsız tavuk ve etler,bol sebzeler ve yağsız peynir oldukça sağlıklı bir pizza pişirmenize olanak sağlar. Ayrıca içerisinde bol miktarda lif ve protein içerecek olan bu pizzalar zor anlar içinde oldukça kurtarıcı olabilir.

Eğer pizza yemeye bayılan arkadaşlarınız varsa onlar içinde alternatif pizzalar pişirebilirsiniz. Ancak unutmayın, misafirlerinize birer kadeh şarap ikram edebilirsiniz, ama siz suyla yetinseniz çok daha iyi olacaktır.

Yorum

Leave a Reply
 1. Merhabalar,
  Bende uzun süre kilo vermek için uğraştım. Bu süreçte bazı gıdaları kesmek çok yardımcı oldu. Yazıda da belirtildiği gibi fast food ve beyaz undan mutlaka uzak durulmalı. Ancak bunların yanı sıra bazı besinler varki tüketildiğinde kilo vermeye çok yardımcı olur. Bence en önemli olan bol baharat tüketmek. Baharatlı yiyecekler hem yağsız ve tatsız yiyecekleri tatlandırıyor, hem de epey metabolizma hızlandırıyor. Acı yemekte çok önemli. Acı yiyince resme iştah direk kesiliyor, hem de bol bol su tüketmiş oluyorsunuz.Zencefil, zerdeçal, karabiber, kekik ve jalapeno biberi de mutlaka tüketilmeli. Ben suyuma bile zencefil, tarçın koyuyordum. Bu ürünler oldukça yardımcı oluyor.
  Ben diyetteyken bu gıdalar sayesinde kurabiye kek bile yedim. Keklerime beyaz değil esmer un koydum. Şeker yerine elma tarçın koydum. Hep lezzetli, hem sağlıklı. Daha ne olsun.

 2. Yazıda yer almıyor ama fruktoz ve mısır şurubu içeren besinler çok zararlı ve diyet düşmanı. Bu yüksek şeker içeren besinler çok zararlı. Rafine şekerin içerisinde çok fazla kalori var ama hiçbir önemli besin değeri yok. Üstelik bazı yerlerde okuduğum çalışmalara göre bu şekerler pek çok kötü hastalığında habercisi.
  Bu şekerlerin fazla tüketimini, milyonlarca insanı etkiliyor. Obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı ve hatta kansere bile neden olabiliyor. Dünyada şu an obezite yüzünden ölen insan sayısının, açlıktan ölenleri geçmesine şaşırmamalı.
  Üstelik bu şeker zamanla yağlanmaya da neden olabiliyormuş vücutta. Anlayacağınız bu gıdalar çok zararlı. Çocuklarımıza asla yedirmememiz lazım. Ama ne yazıkki okulda, sokakta hep böyle şekerler içeren gıdalar satılıyor. Yetkililerin birşeyler yapması lazım.
  Daha da kötüsü bu şekerler insanda bağımlılık yapıyor. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor. Bu da bir çeşit kısır döngü yaratıyor. Hem duygusal olarak, hem de fiziksel olarak bu şekerlere bağımlı hale geliyoruz.
  O yüzden en güzeli aynı annelerimizin yaptığı gibi evde yaptığımız gıdaları tüketmek.

 3. Sizin listenize ek olarak bende bir iki gıda biliyorum oldukça zararlı olan ve kilo aldıran. Bunlardan en çok şaşırdığım hazır noodle’lar olmuştu ilk duyduğumda. Paketlenmiş ve yemeye hazır sebzelerle hazırlanan bu ramen makarnalarının hep sağlıklı bir besin olduğunu sanırdım.Ayrıca, su ve küçük bir porsiyon baharat ekleyerek tükettiğimiz bu besinler hep zararsız gözüküyordu. Ama değillermiş. Öğrenci olunca hem ucuz, hem de yurtta kolay yapılınca çok tükettiğim bu noodlelar çok zararlıymış. Noodlelar midenizi ucuza ve çabucak doldurabilir, ancak taze sebzeler ve protein eklentileri olmadan tek başına yediğimizde oldukça sağlıksız gıdalar.
  Beni bir diğer şaşırtan da kuru kayısı olmuştu. Kurutulmuş meyveler vitaminler açısından çok zengin ancak çok fazla kalori içeriyormuş. Üstelik diş hekimleri de kurutulmuş meyvelerin tek başına atıştırılmasına karşılar. Bu gıdaların yemeklerin bir parçası olarak yenmesini tavsiye ediyorlar. Çünkü kurutulmuş meyveler diş yüzeylerine yapışma eğilimi göstererek, oyuklara neden oluyormuş. Bunu duyduğumdan beri evden devamlı gönderilen kuru kayısı, kuru incir gibi gıdaları daha az yer oldum.
  Son olarak sizinle duyduğumda çok şaşırdığım bir başka gıdayı daha paylaşmak istiyorum. Kuskus. Ben duyduğumda çok şaşırmıştım. Kuskus da aynı pirinç, irmik, buğday gibi oldukça kilo aldıran bir gıdaymış. Halbuki yoğurtla birlikte çok lezzetli olabilirdi.

 4. Merhaba,
  Öncelikle yazınızı çok beğendim. Kilo vermeye çalışıyorum uzun zamandır, o yüzden listeniz çok işime yarayacak. Ben henüz 21 yaşındayım ama çok kiloluyum. Bundan iki ay önce çok ciddi bir diyet programına başladım. Belki duymuşsunuzdur, adı Dukan diyeti. Oldukça sıkı ve ciddi bir diyet Dukan diyeti. Kişinin kilo kaybı hedeflerine ulaşmasına ve gerçek ağırlığını korumasına yardımcı olmak için 4 aşamadan oluşan bir kilo verme planı. Kalori saymak yerine Dukan diyeti, yağsız protein yenmesine (düşük karbonhidratlı diyet düşünün), bol miktarda suya, günlük yürüyüşe odaklanır ve sınırsız miktarda sağlıklı gıdaya izin verir. Dukan Diyetinde iştahı yağsız proteinlerle sınırlandırmanın yanı sıra, açlığı dengelemek için, tüm evrelerinde istekliliğin azaltılması için yulaf kullanılıyor. Bu diyetin temel maddesi resmen yulaf. Çünkü yulaf kepeği şeker emilimini yavaşlatır, kolestrolü düşürmeye yardımcı olur, dolgunluk hissi yaratıyor. Ama işte bu diyeti devam ettirmesi çok zor. Çünkü gerçekten çok zorlu bir süreç. Bir ay boyunca sadece protein almam gerekiyor mesela. Devamlı yağsız gıda tüketicem. Ancak sonucun iyi olacağın eminim. Çünkü çevremde bu diyeti yapmış oldukça fazla kişi var.Uzun ve zorlu bir süreç ama dayanabilmek istiyorum.

 5. Bu kadar fazla zararlı gıdayla çevrilmiş olmak gerçekten çok şaşırtıcı ve korkutucu. Artık ne yiyeceğimizi şaşırdık resmen. Doğrusu kendi yemeğimizi kendimizin yapması artık. Ben mesela çocuklarıma asla hazır yoğurt yedirmiyorum. Evde kendim yapıyorum. Üstelik hiç de zaman almıyor. Hem sağlıklı, hem pratik.
  Bir dönem aldığım kiloları vermek için çok çaba harcamıştım. O yüzden yeniden kilo almamak için çok dikkat ediyorum.
  Ben Atkins diyeti yapmıştım kilo vermek için. Tamamen kişinin karbonhidrat tüketimini azaltmaya yönelik bir diyet bu. Bol bol egzersiz yapmak ve çeşitli vitamin ve mineral destekleri almak şart. İsterseni biraz anlatayım, belki faydalanmak isteyen olur. Diyetin tam 4 evresi var. Tüm evrelerde hayatımızdan işlenmiş karbonhidratı, fraktoz mısır şurubunu, şekeri ve unu çıkarmak gerekiyor. Hamur işini çok seven biri olarak bu beni çok zorladı ama dayandım.Atkins Diyetinin amacı vücuda metabolizmayı çalıştırması için glikozu yakmayı emretmek. Bu sayede vücut depoladığı yağı yakabiliyor. Üstelik bu diyet pek çok diyabet hastasına da öneriliyor.
  Yakın bir diyabet hastası tanıdığımıza doktorunun yan tedavi olarak tavsiye etmesiyle öğrenmiştim ben de bu diyeti. Elbette diyabet tedavisi değil bu, bunu belirteyim. Sonra kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.
  Ancak benim yaklaşık 16 kilo kaybetmeme yardımcı olduğunu söyleyebilirim.
  Oldukça sevindirici birşey. Ama işte zamanında çok uğraştım kilo vermek için. O yüzden yeniden kilo almamaya çok özen gösteriyorum. Beyaz un çok nadir tüketiyorum.Makarna olarak kendi yaptığımız erişteyi kullanıyorum. Hazır gıdaları evime sokmamaya çalışıyorum. Ama işte bazen dışarda mecbur kalıyoruz.

 6. Cornflakesler sağlıksız mı inanamıyorum? Yıllardır işe gitmeden önce sırf poğaca gibi hamurişleri tüketmemek için yağsız sütle cornflakes tüketiyordum. Çok şaşırdım. Galiba kendime yeni bir kahvaltılık bulmam lazım.

 7. Çok güzel bir liste olmuş ama bu kadar güzel ve lezzetli şeyi nasıl yemeden durabilirimki ? Pizza diyorsunuz, makarna diyorsunuz…. Bunlar en sevdiğim yemekler. Birde öğrenci evinde en kolay ulaşılabilir yiyecekler bunlar. 3 yıldır evde yaşıyorum arkadaşlarımla. Hepimiz birer makarna ustası olduk. Aklınıza gelebilecek herşeyle makarna yapabilirim 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünyanın En Büyük Tavşanı, Sabıkalı United Airlines Uçağında Öldü

Dünyada Kaç Kişinin Instagram Kullanıcısı Olduğu Açıklandı