in ,

Bir Instagram Fenomeninin Kaleminden Ülkelere Göre Kırtasiye Alışverişi Rehberi! 📚✏️📇

Instagram’da yaptığı paylaşımlarla dikkatleri çeken namıdiğer segese Emoji Crew için hazırladığı özel bir yazıyla aramızda.

Editör Notu

İlkokul yıllarımda en sevdiğim şeylerden biri okul çıkışında mahallemizin minicik kırtasiye dükkanına gidip sanki her ürün yeni gelmiş gibi bütün rafları karıştırmaktı.  Harçlığımın yettiği kadar alıp alamadıklarımda ise gözüm kalırdı. Biraz para biriktirip çok istediğim bir ürünü aldığımda ise ona sıkı sıkı bağlanırdım (örneğin 16-17 yıl önce aldığım kalem kutusunu yeni atabildim). 😊

Her neyse, zaman geçti, dünya küçüldü…

İlk yurtdışı gezimi Kore’ye (bir kırtasiyesever için cennet ülkelerden biri) yaptığımda ise resmen aklımı kaybettim ve bütün valizi nelerle doldurduğumu tahmin edebilirsiniz. 😊

Durum böyle olunca gitmek istediğim kırtasiye dükkanlarını ve deneyimlediklerimi bu yazıda toplamak istedim. İşte başlıyoruz!

1. Japonya

KAKIMORI

Kırtasiye denilince akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz Japonya. Mükemmel kağıtları, kaliteli kalemleri ve yazıya-sanata verdikleri önem ürettiklerine de yansıyor. Kakimori girdiğinizde çıkmak istemeyeceğiniz yerlerden biri. Dükkan-atölye karışımı olan bu mağazada size özel defter yapılabiliyor. Nasıl mı? Defter kapağını, kağıdını, defter tellerini, defterin kilidini her şeyini seçiyorsunuz ve 20-30 dakika sonra size özel defter hazır oluyor. Bu sırada mağazadan güzel bir dolma kalem seçip diğer ürünlere de bakarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadan defteriniz hazır oluyor. Defteriniz, dolma kaleminiz var ama deftere uygun özel bir mürekkep lazım değil mi? Bunun için birkaç blok ötede açtıkları özel bir mürekkep mağazasına gidiyorsunuz.

INK STAND

Ink Stand, Kakimori’nin mürekkep için açtığı özel bir dükkan. Burada birçok renk alternatifi içinde mürekkepleri deneyerek, karıştırarak dolma kaleminiz ve defteriniz için kendi renginizi elde edebilirsiniz. Bu mağaza ise size gerçekten özel bir deneyim yaşatacak.

Kakimori bu yola çıkarken yazmanın önemini fark ettirebilmek için bir fırsat yaratmak istemişler ve bence harika bir iş çıkarmışlar.

LOFT

Ben oradan oraya gitmeyeyim, her şey ayağım altında olsun diyorsanız en büyük kırtasiye zincirlerinden biri olan Loft tam size göre! Kocaman mağazalarıyla, ürün çeşitliliğiyle ve kırtasiyeden, hediyeliklere, evinizi organize etmeye yarayan her şeyle mağazadan eliniz kolunuz dolu dolu çıkabilirsiniz ve bütün paranızı orada bırakabilirsiniz. 😍

2. Kore

ARTBOX 

Japonya’dan sonra kırtasiye için doğru adres tabii ki Kore. Fotoğrafa bakınca bu bir kırtasiye mi diyebilirsiniz ama Artbox kırtasiye, ofis malzemeleri ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek her şeyi bir arada bulunduran bir mağaza. Ne tarafa baksam diye kendinizi alamazken kendi ürettikleri harika defterlere, kalem kutularına ve daha nice birçok sevimli ürünlerine rastlayabilirsiniz.

KYOBO BOOKSTORE/ HOTTRACKS 

Öyle bir yer düşünün ki kocaman bir alanda kendinizi kaybedeceğiniz sayısız kitap rafları ve yine kocaman bir kırtasiye bölümü var. Ülkenin çeşitli yerlerinde olan Kyobo Bookstore’a ilk gittiğinizde yarım gününüzü burada geçirmeden ayrılabileceğinizi düşünmüyorum. Sadece Korece kitaplar bulunmayan Kyobo’da, İngilizce kitaplar için de bir o kadar çeşitli seçenek var.

Kitapların yanı sıra kırtasiye kısmı olan Hottracks’da her markanın ürününü, ürün çeşitliliğinin fazlalığı ve mekanın büyüklüğü ile kırtasiye adına her şeyi bulabileceğiniz bir yer.

Bunlara ek olarak uygun fiyatlı sticker, damga gibi malzemeleri  bulabileceğiniz bir yer olan Daiso’da da güzel şeyler olabiliyor.

3. Amerika Birleşik Devletleri

BARNES&NOBLE

Barnes&Noble’dan önce kırtasiye alanında öncellikle Staples’ı eklemem gerekse de orada daha çok ofis malzemeleri ağırlıkta olduğu için pas geçiyorum. Aslında zincir kitap mağazası olan Barnes&Noble bir yandan da kitapseverlerin sevebileceği güzel ürünleri de içinde barındırıyor. Çeşit çeşit defterler, karakter figürleri, kırtasiye ürünleri, kartpostalları gibi birçok ürün seçeneği bulunuyor. Ülkenin her tarafında olduğu için de Amerika’ya gidince bulma konusunda zorluk çekmezsiniz.

RIFLE PAPER CO.


İllustrasyonist bir kadının girişimi olan Rifle Paper Co. çiçeklerden gelen ilhamla özgün tasarımlar üretiyor. Florida merkezli olan bu şirket kırtasiye alanında akla gelebilecek her türlü tasarımı yapıyor; ajanda, kumaş deseni, duvar kağıdı tasarımı bunlardan birkaçı. Hatta yükselişi o kadar hızlı oldu ki birçok marka işbirliği ile kitap kapaklarında, ayakkabılarda, el kremlerinde bu özgün desenleri görmek mümkün. Yolunuz bir gün Florida’ya düşerse çiçek bahçesini andıran pop-up mağazasına uğramayı unutmayın.

CW PENCIL ENTERPRISE

Combating today’s gray sky with lots & lots of colorful pencils 🌥✏️✨

CW Pencil Enterprise (@cwpencilenterprise)’in paylaştığı bir gönderi ()


New York’ta bulunan minicik ama sımsıcak bir dükkan olan CW Pencil Enterprise’ın ana teması kurşun kalemler. Çeşit çeşit kurşun kalemler, silgiler, kalemtraşlar hatta deriden yapılmış kalemtraş kılıfları bu mağaza sizleri bekliyor.

4. İngiltere

KIKKI K 

Ferah mağazalarıyla, kaliteli ürünleriyle, planner kullananların mutlaka bildiği bir marka olan Kikki K kırtasiye alanında görülmesi gereken yerlerin başında geliyor! Altın sarısı zarif detaylar ile işlenmiş minimalist tasarımlarıyla hediye için de en güzel ürünleri burada bulabilirsiniz.

LONDON GRAPHIC CENTRE

Bir grafik tasarımcının işi kağıtlar, kartonlar, kalemler, boyalar ile bir bütün olmasıdır aslında. London Graphic Centre ise bu malzemelerin hepsini geniş yelpaze seçeneği ile bulabileceğiniz bir mekan. Yaptıkları workshoplar ile de ilginize yönelik derslere katılmak mümkün.

BLADE RUBBER STAMPS

Bir butik dükkan olan Blade Rubber Stamps, adından da anlaşılacağı üzere damga adına her ürünü bulabilceğiniz bir mekan. Kırtasiye piyasasına baktığımızda damgalar için genelde büyük bir reyon ayrılmıyor hatta bulunamıyor bile fakat bu mağaza ile bu sorun da ortadan kalkmış oluyor. Daha da önemli ise damgalar için çeşit çeşit mürekkepler ve ıstampalar ile defterlerinizi renk renk süsleme imkanı sağlıyor.

5. İtalya

VERTECCHI


İtalya’ya gittiğinizde uğramanız gereken mağazalardan biri Vertecchi ve mutlaka almanız gereken ürün ise bu mektup seti. Bir kitapçık gibi olan bu setin içerisinde mektup kartları ve zarfları bulunuyor. Kağıt kalitesi, altın tozu ile detaylandırılmış süslemeleri ile tebrik&teşekkür kartları yazmak için zarif bir yol sunuyor.

IL PAPIRO

İtalya’da uğramanız gerken bir diğer mağaza ise Il Papiro. Adeta Orta Çağ izleri taşıyan bu mağazada bir yandan kaliteli kağıtlara bakarken diğer yandan da bir zaman yolculuğuna çıkmışsınız gibi deneyim yaşayabilirisiniz.

6. Hollanda

VAN BEEK ART SUPPLIES 

Hollanda denilince aklımıza hemen mükemmel kaliteye sahip sanat malzemeleri geliyor. Van Beek Art Supplies’da ise her türlü boya çeşitleri, farklı boylarda tuval ve daha birçok yardımcı malzeme bulabilirsiniz.

FLYING TIGER COPENHAGEN 

Aslında Danimarka kökenli tam bir ıvır zıvır mağazası olan Flying Tiger, düşük fiyat ve zengin ürün çeşitliliği ile dünyada 500’ün üzerinde mağazayla hizmet veriyor. Avrupa’nın her noktasında ve Amerika’da bulunan mağazada kırtasiye ve bir sürü güzel ürünler bulabilirsiniz.

7. Türkiye

HAPPILY EVER PAPER


Türkiye’de yurtdışı butik kırtasiye deneyimi yaşatan Happily Ever Paper İstanbul, Tophane’de bulunuyor. Daha çok minimal defter temalı olan mağazada çeşit çeşit defteler, tasarım makaslar, kaliteli kalemler ve masa üstü organizer çeşitleri bulabilirsiniz.

PLUMON

Yazı yazmayı, kalemlerle, mürekkeplerle uğraşmayı hala çok sevenlerdenseniz Plumon tam size göre bir mekan. Nişantası, Hak Pasajı’nda bulunan mağazasıyla dolmakalem ile ilgili her şeyi bulabileceğiniz defterler, mürekkepler ve sahibinin yurtdışı gezilerinden getirdiği özel ve sınırlı sayıdaki ürünleri bulabilirsiniz. Sadece maddi olarak alışveriş değil aynı zamanda dolmakalem üzerine de bilgi alışverişi yapabileceğiniz harika bir ortam.

Şeyda Günönü Kimdir?

#2017de1001kitaptan17kitap etkinliğinde ilk kitabı daha bitiremesem de bu gözüme kısa gelince araya kanadı. 🙈 Kitaptan ne beklemem gerektiğini hiç bilmiyordum ve önsözü okuma hatası yaparak başlamıştım ama zaten önsözden de çok bir şey anlamamıştım. Kitap, o kadar ilginç başladı ki sayfalar hemen diğer sayfaları kovaladı. Kitabı okurken içinde geçen Duke Ellington şarkılarını da dinledim ve biraz kafamda puslu karanlık bir şeyler hayal etmiştim. Sanırım jazzın ben de bıraktığı izlenim bu oldu için🤔 Kitap bitti, önsözü tekrar okudum ve bu kez taşlar yerine oturdu. Üstüne de filmi izledim ve o karanlık, puslu havayı beklerken karşıma çok canlı ve kitaptaki büyülü gerçekçilik atmosferini en iyi şekilde yansıtan filmi izledim. Film, kitabı ne kadar sınırlı bir şekilde okuduğumu da gösterdi. Sonra durdum, düşündüm: Ben niye kitabı hep karanlık atmosfer içinde gördüm 🤔 Hep suçlusu jazz 🙄 #kitap #okumahalleri #gunlerinkopugu #borisvian #moodindigo #film #lecumedesjours #eyayinlari #book #bookstagram #instakitap #livethelittlethings #mavi

SeGe (@segese)’in paylaştığı bir gönderi ()


1992 yılı, Ankara doğumlu. Masmavi küçücük odasında kocaman hayalleri olan birisi. Kendisini mutlu eden minik şeyleri, kitapları, kırtasiye ürünlerini, dizileri, filmleri Instagram hesabında paylaşarak kendisine bir nevi günlük tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Manav Tezgahlarına Meksika’dan Transfer: Avokado Nasıl Yenir? 😋

Şiir Gibi Bir Dizi: Yeditepe İstanbul