in ,

Şiir Gibi Bir Dizi: Yeditepe İstanbul

Yeditepe İstanbul dizisini duymuş muydunuz? Şimdilerde karmaşık metropol ilişkilerini ya da mafyatik ailelerin maceralarını anlatan dizilerle dolu televizyon ekranında, bir zamanlar basit hayatların buruk hikayelerine de yer vardı. Yeditepe İstanbul Türkiye’de bugüne kadar yayınlanan en güzel dizilerden biriydi. İstanbul’da bir kenar mahallede yolları kesişen insanları anlatıyordu. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala en çok sevilen diziler arasında.

Peki, Yeditepe İstanbul’u bu kadar çok sevdiren neydi?

Sağlam Karakterler ve Başarılı Kadro

Bir dizi düşünün, tüm oyuncuları Türkiye’nin en iyileri arasında… Diziden yolu geçmiş herkes, adından söz ettiren başarılı isimler. Yeditepe İstanbul karakterlerini ve onlara hayat veren oyuncuları hatırlayalım.

Olcay – Zuhal Olcay

Son dönemde dizilerde kadın karakterle giderek tek boyutlu ve aciz gösteriliyor. Yeditepe İstanbul’da ise bu durum tam tersiydi. Başroldeki Olcay karakteri, ters giden her şeye rağmen hayatının kontrolünü eline alan bir kadındı. Eşinin ani iflası ve intiharı sonrası, kızına ve kendisine yeni bir yaşam kurmayı amaçlıyordu.

Yeditepe Istanbul

Olcay karakterine hayat veren Zuhal Olcay, dizinin yayınlandığı dönemde halihazırda adından epey söz ettirmiş bir oyuncuydu. Filmler, diziler ve albümlerle kariyerini devam ettirdi. Böyle başarılı bir oyuncunun değerinin bilinmesini dilerim…

Yeditepe Istanbul

Duru – Özgü Namal

Olcay ne kadar yolunu bulmaya kararlı ve dirayetli ise, kızı Duru da o kadar genç ve yolunu kaybetmeye müsait bir karakter… Babasının ölümü ile başlayan yeni hayatına uyum sağlamakta oldukça güçlü çeken bir genç kadındı Duru… Dizi boyunca peşinden koşan Ömer’in aşkına, duyguları karşılıklı olmasına rağmen yanıt vermeyişinde, kendi ayakları üzerinde durma çabası vardır aslında.

Yeditepe Istanbul

Yeditepe İstanbul, Özgü Namal’ın kariyerinin ilk uzun soluklu rollerinden. Bu diziden sonra Kurtlar Vadisi’ndeki Elif karakteri ve BKM filmlerindeki rolleri ile devam etti. Bugün Türkiye’nin en iyi kadın oyuncuları arasında yer alıyor.

Yeditepe Istanbul Duru

Yusuf – Emre Kınay

Yeditepe İstanbul’u seven herkesin kalbinde Yusuf’un yeri ayrıdır. Yusuf bir anti-kahraman. Yapmak isteyip de yapamayanların, tutunamayanların temsilcisi! Ablası ile aynı evde yaşayan, kira geliri ile geçinen, güzel cümleler kurmak ve hikayeler yazmaktan başka elinden pek bir iş gelmeyen bir serseri… Yaşadığı konağa gelen Olcay ve onun hayata tutunma çabası Yusuf’u kökten değiştirir ve hikayesi başlar. Mahallenin Romanı’nı yazar ve kendini gerçekleştirir.

Yeditepe Istanbul Yusuf

Yılan Hikayesi’ndeki Erkan Ağa’dan Yeditepe İstanbul’daki Şair Yusuf’a yaptığı efsane geçiş, Emre Kınay’ın geniş repertuarını gösteriyor sanırım. Dizi çalışmalarına devam ediyor ve İstanbul’daki Duru Tiyatro’da harika oyunlar sahneye koyuyor.

Yeditepe Istanbul Emre Kinay

Ali – Uğur Polat

Ali’yi Yusuf’un tam karşısına yerleştirmek gerek aslında, ama nasıl oluyorsa ikisi de aynı yere çıkıyor. Yusuf’un aksine hayatın bir ucundan tutmaya çok uğraşmış, çok heveslenmiş biri Ali… O da otoritenin bariyerine takılmış, yaşadığı kötü olaylardan dolayı kendini kapatmış. Olcay onun da hayatına dokunur, onun da değişmesini sağlıyor.

Yeditepe Istanbul Ali

Oynadığı her rolün hakkını veren Uğur Polat, en az sözle en fazla duygu nasıl anlatılır onu gösteriyor bize. Yeditepe İstanbul öncesinde de adinden çok söz ettiren bir tiyatro oyuncusuydu Polat. Sinema filmleri, tiyatro oyunları ve dizilerdeki rolleri ile kariyerine devam ediyor.

Yeditepe Istanbul Ugur Polat

Havva Ana – Meral Okay

Yeditepe İstanbul bir konak etrafında, bu konak da Havva Ana etrafında şekilleniyor. Torununu bırakıp giden kızından gelecek bir telefon için yüreği hoplayan, oğlunun iyi olması için kendini paralayan, mahallenin kadınlarını etrafına toplayan biri… Bir buluşma noktası, bir araya getirici, akıl verici. Onu sevmemizin sebebi bize hayatımızdaki böyle kadınları anımsatması, ya da böyle birilerine ihtiyaç duymamız belki de.

Yeditepe Istanbul Havva Ana

Oyunculuğun yanısıra senaristilik ve proje danışmanlığı da yapar Meral Okay. Asmalı Konak, İkinci Bahar ve Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerde imzası vardır. 2012 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Yeditepe Istanbul Meral Okay

Ömer – Ruhi Sarı

Dizinin serserisi, delikanlısı Ömer ile tanışın! Duru’ya olan aşkını kan dökmeden kanıtlayamayacak kadar arabesk, açık liseden okulu bitirip Ağrı’da öğretmen olmak isteyecek kadar idealist. Ömer hem arada dizinin ağır havasını muziplikleri ya da başını soktuğu dertlerle dağıtır, hem de en ağır en iddialı cümleleri kurar.

Yeditepe Istanbul Ömer

Ruhi Sarı da bu rolü dizideki pek çok genç oyuncu gibi kariyerinin ilk yıllarında üstlenmişti. Sonrasında Hırsız Polis ve Sultan Makamı gibi benzer dokudaki dizilerle ve farklı yapımlarla oyunculuğa devam etti.

Yeditepe Istanbul Ruhi Sari

Ferhan – Oktay Kaynarca

Mahalleye yeni gelenlerden birisi de Berber Ferhan’dır. Hapisten çıkar, boş olan berber dükkanını işletmeye başlar. Yusuf’la önce arkadaş, sonra da kız kardeşi ile evlenerek akraba olur. Karanlık geçmişi, umut dolu bir gelecek hayali vardır.

Yeditepe Istanbul ferhan

Oktay Kaynarca’yı bu kadar ince ruhlu bir karakter olarak son görüşümüz bu dizi oldu… Daha sonra Kurtlar Vadisi, Adanalı, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi farklı klasmanda, daha bugüne hitap eder işlerde izledik kendisini.

Yeditepe Istanbul Oktay Kaynarca

Nilgün – Yeşim Ceren Bozoğlu

Sabrın ve sevginin ne demek olduğunu bize gösteren bir karakter Nilgün… Ali’ye olan sevgisi ile tanırız onu önce. Bedenen eve dönen ama ruhen hala nerede olduğu bilinmeyen sevgilisini beklemektedir. Sonra içindeki sevgiye Ferhan’da karşılık bulup çok mutlu olmasına seviniriz.

Yeditepe Istanbul Yesim Ceren Bozoglu

Yeditepe İstanbul, Yeşim Ceren Bozoğlu’nun da ilk işlerinden birisiydi. Daha sonra onu pek çok farklı dizide izledik. Hafızalara kazınan rolleri arasında, tekarlarına doyamadığımız Doktorlar’daki Gestapo ve O Hayat Benim dizisini izlenebilir kılan Nuran karakterleri vardı.

Yeditepe Istanbul Yesim Ceren Bozoglu

Bu uzun karakter listesi, tamamına yakın değil bile! Unutulmaz repliklere geçmeden önce, diğerlerini de hatırlayalım: Mahallenin sevimli delisi Önem (Günay Karacaoğlu), eve misafir gelip Yusuf’a aşık olan Pembe (Yasemin Conka), Olcay’ı sürekli kurtaran ama kendini bir türlü kurtaramayan Lale (İtir Esen)…

Dizideki konuk oyuncular arasında ayrıda Berber Remzi (Güven Kıraç), Olcay’ın intihar eden eşi (İlhan Şeşen) ve Ömer’in annesi (Melike Demirağ) da mutlaka bahsedilemli.

Yeditepe İstanbul Replikleri

Karakterlere göz attık, şimdi gelelim replikleri hatırlamaya… Yeditepe İstanbul’un en güzel repliklerinden seçtiklerimiz…

Yusuf’un Aforizmaları

yeditepe istanbul replikleri

Olcay ile Bir Türlü Bir Araya Gelememeleri

yeditepe istanbul replikleri

Olcay’ın Yusuf’un Hikayesini Okuması

yeditepe istanbul replikleri

Hayata Tutunma Çabasının Aşkın Önüne Geçmesi

yeditepe istanbul replikleri

Yusuf’un Tutunamayanlar Arasında Olması

yeditepe istanbul yusuf

Ali’nin Kitap Tezgahı

yeditepe istanbul replikleri

Olcay’ın Ali’ye Sevgisi

yeditepe istanbul

Önem’in Sonunda Mutluluğu Bulması

yeditepe istanbul replikleri

Pembe ve Rüstem’in Tuhaf Ama Sevindiren Aşkları

yeditepe istanbul replikleri

Denemeye Devam Etmenin Önemi

yeditepe istanbul replikleri

Ömer’in Sevgisini Beceriksizce İfade Edişi

yeditepe istanbul replikleri

Ve sevmekten vazgeçmemesi

yeditepe istanbul ömer duru

Sokağın Kalbinde Açılan O Alçak Gönüllü Parantez

Yeditepe Istanbul replikleri

Sabri Usta’nın Sürekli Ev Yapıp Kirada Oturmasının Hüznü

Yeditepe Istanbul replikleri

Mahallenin Romanı

yeditepe istanbul

“Keşke Devam Etse” Dedirten Finali

yeditepe istanbul finali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Instagram Fenomeninin Kaleminden Ülkelere Göre Kırtasiye Alışverişi Rehberi! 📚✏️📇

Tek Kişilik Dev Kadro: Tash Sultana ve Dikkat Çeken Hikayesi