in ,

Açlıktan Ölmek Üzere Olan Kutup Ayısının Görüntüleri Acı Gerçeği Gözler Önüne Serdi!

Kutup ayıları yaşam mücadelesi veriyor.

Vahşi yaşam fotoğrafçısı Paul Nicklen, açlıktan ölmek üzere olan bir kutup ayısını görüntüledi. İklim değişikliğinin canlılar üzerindeki etkisini göstermek ve konu hakkında farkındalık yaratmak için görüntüleri paylaşan Nicklen, sosyal medyanın gündemine oturdu.

Kutup Ayılarının Durumu Her Geçen Gün Daha Kötüye Gidiyor

View this post on Instagram

My entire @Sea_Legacy team was pushing through their tears and emotions while documenting this dying polar bear. It’s a soul-crushing scene that still haunts me, but I know we need to share both the beautiful and the heartbreaking if we are going to break down the walls of apathy. This is what starvation looks like. The muscles atrophy. No energy. It’s a slow, painful death. When scientists say polar bears will be extinct in the next 100 years, I think of the global population of 25,000 bears dying in this manner. There is no band aid solution. There was no saving this individual bear. People think that we can put platforms in the ocean or we can feed the odd starving bear. The simple truth is this—if the Earth continues to warm, we will lose bears and entire polar ecosystems. This large male bear was not old, and he certainly died within hours or days of this moment. But there are solutions. We must reduce our carbon footprint, eat the right food, stop cutting down our forests, and begin putting the Earth—our home—first. Please join us at @sea_legacy as we search for and implement solutions for the oceans and the animals that rely on them—including us humans. Thank you your support in keeping my @sea_legacy team in the field. With @CristinaMittermeier #turningthetide with @Sea_Legacy #bethechange #nature #naturelovers This video is exclusively managed by Caters News. To license or use in a commercial player please contact info@catersnews.com or call +44 121 616 1100 / +1 646 380 1615”

A post shared by Paul Nicklen (@paulnicklen) on

Görüntüler Kanada’nın Baffen Adası’nda çekildi. Bir deri bir kemik kalmış bir kutup ayısının hiç buzul olmayan bir ortamda, açlıktan ölmek üzereyken çekilen görüntüleri sosyal meydada farklı tepkiler çekti.

Görüntülerde yiyecek bulmak için balıkçıların bıraktığı bir varile güçlükle yürüyen bir kutup ayısı görülüyor. Kutup ayısı bir süre sonra yere yığılıyor. Nicken ayının bu çekimden belki de saatler sonra hayatını kaybettiğini belirtti.
tiktok takipçi satın al
Sea Legacy adlı çevreci grup için çalışan biyolog ve fotoğrafçı Paul Nicklen, Instagram’dan yaptığı açıklamada, “O anlarda ağlamaya başladık ve ayıyı gözyaşlarımız akarken görüntülemeye devam ettik… Ancak ekiple yapabileceğimiz herhangi bir şey yoktu…” dedi.

Kutup Ayısının Halini Aklımdan Çıkaramıyorum!

Ayının bu çekimden belki de saatler sonra hayatını kaybettiğini belirten Nicklen, grubun ayıyı kurtarma imkanına sahip olmadığını belirtti.

“Bu, hala kafamdan çıkaramadığım yürek parçalayan bir sahne. Ama kayıtsızlık duvarını yıkmak için güzel kadar üzücü şeyleri de paylaşmamız gerektiğini biliyorum.”

Buzullarda Durum Daha Kötüye Gidiyor

Nicklen görüntüleri iklim değişikliğinin neye benzediğini ve nelere yol açtığını insanlara anlatmak için yayınladığını belirtiyor.

“Son yıllarda kutup  bölgesinde kış mevsimleri kısaldı ve denizdeki buzlar eskisinden daha erken erimeye başladı. Bu yüzden kutup ayıları deniz aslanları ve morsları avlayamıyor ve kış uykusu için yeteri kadar yiyecek biriktiremiyorlar”

Sosyal Medya Nicklen’a Tepkili

Nicklen’ın görüntüleri paylaşmasının ardından sosyal medyada çok farklı yorumlar dile getirildi. Bir grup Nicklen’a kutup ayısına yardım etmek yerine görüntülemeyi tercih ettiği için oldukça büyük tepki gösterdi.

Nicklen ise bu yorumlara şu şekilde yanıt verdi:

“Ben yanımda 400 kilo et ve sakinleştirici tabanca ile gezmiyorum. Ayrıca hayvanı beslemek, sadece sefaletini uzatmak olurdu. Üstelik Kanada’da kutup ayılarını beslemek yasadışı”

Onlara Nasıl Yardım Edebiliriz?

Dünyanın dört bir yanında iklim değişikliğine karşı içlerinde kutup ayılarının da yer aldığı pek çok hayvanı korumak için çalışan örgütler var. Bu örgütlerden biri olan ve Nicklen’ın da içerisinde yer aldığı Sea Legacy’e destek olmak için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Elbette maddi yardımlar sorunun çözümünden öteye gitmeyecektir. Bu nedenle bizlerin size tavsiyesi doğa dostu yaşam pratiklerine hayatınızda yer vermeniz. Günlük hayatınızda yapacağınız pek çok ufak değişiklikle sizler de doğa dostu ve iklim değişikliğine karşı yaşam pratikleri geliştirebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Alışkanlığı Edinin

geri dönüşüm

Geri Dönüşüm Nedir? Kısa Tarihi ve Uzun Geleceği ile İnceledik! Konu Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın♻️

Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Çevre Kirliliği Hakkında Herşey Henderson adası dünyanın en kirli adası

Çevre Kirliliği İle İlgili A’dan Z’ye Bilmeniz Gerekenler! Konu Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Perili Şato Satın Almaya Ne Dersiniz? İnternette 6500 Kişi Bir Araya Geldi, Şato Aldı 🏰

Pazar Köşesi (4-10 Aralık 2017)