in ,

Spotify Listelerini Sallayan, Sesiyle İç Titreten Manuş Baba Kim?

Son günlerde radyolarda, kafelerde, müzik kanallarında ve tabi müzik uygulamalarında sık sık karşımıza çıkan yeni bir ses var; Manuş Baba!

Peki kimdir bu Manuş Baba?

Ne tarz müzik yapar? Biz de merak ettik ve müzik listelerin tozunu attıran Manuş Baba’yı araştırdık!

Manuş Baba İsmi Nereden Geliyor?

manuş baba

Manuş Baba oldukça farklı bir isim bir müzisyen için. Eee insan haliyle anlamını merak ediyor.

Zaten kendisi de bu ismin sırrını verdiği bir demeçte açıklamış. Sanatçı küçükken anneannesinin kendisine “Manuş” olarak seslendiğini ve isminin ilk kısmının çocukluk yıllarından yadigar olduğunu söylüyor. Sanatçının anneannesi “Manuş” kelimesini güzel çocuk anlamında kullanırmış. İsmin ikinci yarısı olan “Baba” kısmı ise biraz daha derin anlamlar ifade ediyor. İlk söylediği, yani dünyaya ilk seslendiği kelime olan “Baba” kelimesini öncelikli olarak önemsediğini söyleyen Manuş Baba’nın hikayesi işte bu kadar anlamlı.

Gerçek Adı Mustafa Özkan

Manuş Baba’nın gerçek ismi ise Mustafa Özkan. Aslen Diyarbakırlı olan bir ailenin çocuğu olan Manuş Baba, ailesinin işi nedeniyle oldukça farklı coğrafyalarda bulunmuş. Mevsimlik işçi olarak Tarsus’da çalışan ailesiyle birlikte yaşayan Manuş Baba, çocukluğu boyunca yaz aylarını Diyarbakır’da geçirmiş. Babasının aldığı ani bir kararla Antalya’ya taşınan ailenin ve Manuş Baba’nın kaderi bu kararla değişmiş.

Babasının Uktesi Onun Kaderi Oldu

Manuş Baba’nın müzikle tanışma hikayesi ise oldukça farklı bir. Anlattığına göre ilk gitarı ona babasının hediyesi. Bu hediye fikrini babanın aklına getiren ise çocukken edebiyat öğretmenin sınıfta çaldığı gitar ve geçirdiği keyifli zamanlar olmuş. Kendi gitar çalamayan baba bu hevesini oğlunun hayatına taşıyarak onun müzisyenliğe doğru attığı ilk adımın öncüsü olmuş.

O Bir Okullu…

Dediğimiz gibi sanatçı müzik hayatına babasının lise yıllarında kendisine aldığı gitarla başlamış. Daha sonra gitar, şan ve müzik eğitimi alan Manuş Baba, 2010 yılında başladığı Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünde profesyonel müzik kariyerine ilk adımlarını atmış.

Ahmet Kaya, Sezen Aksu…

Onun hikayesi ise pek çok müzisyenle benzerlikle taşıyor. İlk olarak çok bilinen, başarılı sanatçıların şarkılarına büyük beğeni toplayan coverlar hazırlayan Manuş Baba, sesi ile o zamanlardan fark yaratacağının haberlerini vermeyi başarmış.

Dönersen Islık Çal

O yıllarda kendi cover ve beste kayıtlarını sosyal ağlarda paylaşarak ismini duyurmayı başaran Manuş Baba’nın popülerite kazanması ise 2017 yılı itibariyle oldu. “Dönersen Islık Çal”  albümüyle bir anda hayatımıza giren Manuş Baba uzun bir süre daha kulaklarımızda yer edinecek gibi duruyor.

Çok Renkli Bir Ses, Çok Renkli Bir Müzik

Sanatçının müzik tarzını ifade etmek kolay olmasa da sanatçının çok yönlü bir müzik yaptığını ve geleneksel ezgilerden beslendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir çok farklı müziğe gönderme yapan sanatçı geleneksel ezgilerden de beslenerek müzik severlerin gözüne girmiş görünüyor.

Diyarbakır, Tarsus, Antalya gibi farklı kültürlerin kesiştiği bir kültürel zenginlik coğrafyasında yetişen ve müziğini bu coğrafyadan ilham alarak yapan Manuş Baba’nın sesinin ve müziğinin insana bu kadar dokunmasına şaşırmamak gerek.

Spotify Listelerini Salladı ve Sallamaya Devam Ediyor

Manuş Baba albümünü yayınlandıktan kısa süre sonra isminden söz ettirmeye başladı. Özellikle popüler bir müzik uygulaması olan Spotify’da başarı basamaklarını çok hızlı tırmandı. Uygulamanın hazırladığı Türkiye’de en çok dinlenen 50 şarkı listesinde birden fazla şarkısıyla yer almayı başaran sanatçı, “Eteği Belinde” şarkısıyla zirveyi haftalardır kimselere bırakmıyor. Sanatçının aynı listede yer alan diğer eserleri ise “Dönersen Islık Çal”, “Haberin Var mı?” ve “Aşkın Kederi” şarkıları.

Tabutta Rövaşata Mı?

Manuş Baba’nın ismi kadar şarkılarının isimleri de oldukça dikkat çekici. Bir röportajında kendisine bu durum sorulduğunda verdiği cevap oldukça dikkat çekici olmuş. İzlediği filmlerden, hayatın içinden ilham aldığını söyleyen Manuş Baba şarkı sözlerinde ve isimlerinde de bu esintileri dinleyiciye başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Kayıp Kıta Atlantis: Bir Efsane Mi? Yoksa Gerçekten Var Oldu Mu? 😯

Sislerin Arasındaki Bu Gizemli Kadın Kim?