in ,

Yok Artık! Cool

Emoji Perdede Bu Hafta: Matrix Hakkında Bilinmeyenler 💊💊

Matrix hiç kuşkusuz dünya sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış çok önemli bir üçleme. İlk film harika, iki idare eder üç o kadar da iyi değil der genelde izleyenler. Serinin filmleri hakkında yorum yapmak, filmi çekiştirmek hemen hemen her sinema severin yapmaktan hoşlandığı bir şeydir.

Peki siz Matrix gibi bir sinema baş yapıtı hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Sizler için Matrix’in bilinmeyenlerini araştırdık.

1. Matrix Aslında Bir Çizgi Romandı

matrix çizgi roman

Wachowski kardeşler Matrix’i ilk başlarda bir çizgi roman serisi olarak planladılar. Filmin iki senaristi daha önceden Marvel için çizgi romanlar hazırlamışlardı ve Matrix de bir başka çizgi roman hikayesi olarak düşünüldü ancak şimdilerde Matrix’in aslında bir çizgi roman olduğuna inanmak gerçekten zor!

2. Filmlerin Geçtiği Şehir Neresi?

matrix Sidney

Film, yapımcılar için vergi cenneti olarak anılan Sidney’de çekildi. Mali şartlar dolayısıyla tercih edilen Sidney, Matrix filminde geçen isimsiz şehir olarak biliniyor. Filmde geçen yer isimleri ise Wachowski kardeşlerin doğup büyüdüğü Şikago’dan. Kısacası film Şikago için düşünülüp, Sidney’de çekildi ve filmlerde gördüğümüz o isimsiz şehir aslında Avustralya, Sidney.

3. Filmin Yönetmenleri Büyük Tartışma Konusu Olmuş

wachowski kardeşler

Daha film çekimlerine başlamadan yönetmen koltuğu için büyük tartışmalar yaşandığını biliyor muydunuz? Wachowski kardeşlerin tecrübesiz oldukları gerekçesiyle filmi yönetmeliğinden alıkoyulmaya çalışılmış olması oldukça şaşırtıcı bir bilgi.

Sinemadaki rüştlerini aynı dönem yaptıkları diğer işlerle ispat eden ikili Matrix’in yönetmeni olmayı zor da olsa başarmış.

4. Neo Rolü İçin Düşünülen İsimler Dudak Uçuklatıyor

Keanu Reeves

Keanu Reeves’in oynadığı Neo rolü için yapımcılar tarafından aralarında Will Smith, Nicolas Cage, Tom Cruise, Johnny Depp ve Leonardo DiCaprio gibi dünya starları düşünülmüş ama son aşamada rolü Keanu Reeves kapmış.

5. Peki Ya Morpheus Rolü İçin Düşünülenler???

Laurence Fishburne

Laurence Fishburne tarafından canlandırılan Morpheus karakteri içinse Russell Crowe, Sean Connery ve Samuel L. Jackson gibi isimler düşünülmüş ama bu muhteşem rolü oynama fırsatını Laurence Fishburne elde etmiş.

6. Film Öncesi Oyuncular Uzun Süre Felsefe Çalışmış

Baudrillard

Filmin arka planında büyük bir felsefi alt yapı olduğu Matrix izleyicilerinin bildiği bir gerçek. Az bilinense, filmde oynayan oyuncuların senaryo sürecinde faydalanılan Baudrillard gibi ünlü düşünürlerin eserlerinin oyunculara çekimler öncesi okutulduğu.

Yani oyuncuların çekim öncesi filmin arka planındaki derin felsefi yapıya aşina olmaları yöneten ve senarist kardeşler tarafından sağlandı.

7. Filmdeki Oyuncular Dövüş Sahneleri İçin Dört Ay Ter Dökmüş

matrix

Gerçekliği arttırmak isteyen yönetmenler, filmde öne çıkan oyuncuların dövüş sahneleri için 4 ay boyunca aralıksız bir şekilde kamp yapmasını sağladı. Film öncesi gece gündüz dört ay çalışan oyuncular film içindeki birçok sahneyi dublör kullanmadan çekti.

8. Üç Dakika İçin 10 Gün Çeki Yapılmış

İlk filmde Morpheus’u kurtarmak için binaya gelen Neo ve Trinity’nin giriş sahnesi filmde 3 dakika kadar sürüyor ancak ekip bu sahneyi çekebilmek için tamı tamına 10 boyunca uğraşmış.

9. Filmdeki Tüm Güneş Gözlükleri Özel Tasarım

matrix güneş gözlükleri

Her karakter için ayrı ayrı tasarlanan gözlükler üçlemenin son filmi yayınlanana kadar satışa sunulmadı. Filmin pazarlama stratejisinde bu özel tasarım gözlüklerin yeri büyük.

10. Neo’nun Yer Çekimine Meydan Okuduğu Sahne İçin 122 Kamera Kullanılmış

matrix bullet time

İlk filmin sonlarına doğru kurşunlarla adeta dans eden Neo’nun sahneleri için 120’si dijital ve ikisi film kamerası olmak üzere 122 kamera kullanılmış ve “bullet time” etkisi olarak bilinen bu sahneler tamamen bu film için özel olarak yaratılmış.

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 66.666667%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 33.333333%

Yazar Eyüp Şen

1993 Erzurum doğumlu, ODTÜ’lü bir siyaset bilimci. Kendi çapında akademik işlerle uğraşıp kalan zamanlarında da içerik yazıp çiziyor.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

“Evet Bu Benim Başıma Gelmişti” Diyeceğiniz 15 Yılbaşı Klişesi 🎄🎅🏼🎉

unlulerin en yazilari

Van Gogh’tan Frida Kahlo’ya Ünlü Sanatçıların El Yazıları ✏️