in ,

Mezun Olmadan Önce Yapman Gereken 9 Şey

Üniversiteye belki yeni başladın, belki okuldaki ilk günün dün gibi aklında ama mezuniyetine az kaldı, belki de mezun olalı çok oldu ama eski günleri yad etmek istiyorsun. Üniversite; eğlence, tecrübe ve bilgi edinmenin birlikte yürütülebildiği nadir zaman dilimlerinden biri pek çok insanın hayatında. Ancak birinden ödün vermeden diğerlerini gerçekleştirebilmek her zaman çok kolay olmayabiliyor. Üniversite hayatını ve sonrasını en güzel ve verimli şekilde geçirmeni  sağlayacağını düşündüğümüz maddeleri senin için sıraladık.

1. Yeni insanlar tanımak

üniversitede arkadaş edinmek

Sosyalleşmek üniversitenin olmazsa olmazlarından biridir. Pek çok insanın en rahat arkadaş edindiği, farklı insanlar tanıma fırsatı bulduğu dönem üniversitedir. Bu dönemde ne kadar çok insan tanırsan hayatına kattığın renk ve ömür boyunca sürdürebileceğin arkadaşlıklar kurma ihtimalin o kadar artar.

2. Spor alışkanlığı edinmek

 

kardiyo

Daha sadece 25 yaşındayken “Bu göbeği ne yapıcam” diye düşünmeye başlamak istemiyorsan henüz sorumluluklarla boğuşmuyorken ve zamanın bolken spor alışkanlığı edinmen yararına olacaktır.

3. Staj yapmak

staj yapmak

Staj deyince aklımıza da işimize de gelen şey naylon staj olsa da  staj yapmak ve hatta çalışmak istediğin sektörde yarı zamanlı bir işte çalışmak kariyerin için önemli bir adım olabilir. Hem sektörü yakından tanıyıp o sektörde gerçekten çalışıp çalışamayacağına karar verme fırsatın olur, hem ileride başvuracağın işler için sağlam referanslar edinebilirsin.

4. Yurtdışına çıkmak

seyahat etmek

Zamanın ve fırsatın varken yapmazsan pişman olman olası olan şeylerden belki de en önemlisi yurtdışına çıkmak. Erasmus, work and travel, interrail gibi pek çok farklı fırsattan birini seçerek yurtdışı deneyimi kazanabilirsin.

5. Dil Öğrenmek

yabancı dil öğrenmek

Yeni bir dil öğrenmek hem profesyonel yaşamında faydasını görebileceğin bir artı katar hem de ilgi duyduğun yeni bir kültürü yakından tanıma fırsatı verir.

6. Kampüsün tadını çıkarmak

kampus yaşamı

Hep “Bir gün şuraya gidelim.” dediğin ancak o bir günün bir türlü gelmemesi yüzünden bir türlü gidemediğin kafe, vakitsizlikten katılamadığın topluluklar, tembelliğin yüzünden çok istediğin halde gitmediğin etkinlikler mezun olduktan sonra teker teker pişmanlık duyacağın şeyler haline gelecek ne yazık ki. Henüz vaktin varken, ertelemeden ya da tembellik etmeden kampüsten yararlanabildiğin kadar yararlanmalısın o yüzden.

7. Sanat-kültür etkinliklerine zaman ayırmak

sergiye gitmek

Gidebildiğin kadar konsere git, sergi gez, tiyatro izle, kitap oku, yeni sanatçılar keşfet. Kısacası mezun olmadan önce yapabileceğin en güzel şey, vaktin varken kıymetini bilmen ve kendine katabildiğin kadar çok şey katman.

8. Ortalamayı yüksek tutmak

üniversitede ortalamayı yüksek tutmak

Mezun olduktan sonra akademik kariyer peşine düştüğünde, ortalaman yüzünden üniversite yıllarını küfrederek anmak yerine kafan rahat bir şekilde mezuniyetin tadını çıkarmak istiyorsan ortalamana henüz okula başladığın andan itibaren dikkat etmen gerekiyor.

9. Gönüllülük çalışmalarına katılmak

gonulluluk

Gönüllülük, insanı kendi dertlerinden bir süre olsun uzaklaştırıp başka birileri için bir şeyler yapabilme mutluluğunu insana veren harika bir aktivite olduğu kadar CV’nde güzel görünerek seni materyalist dünyada bir adım öne geçirebilecek bir şey. Hangi tarafından bakarsan bak, gönüllü olmak güzeldir. Gönüllülük yapabileceğin vakıfların pek çoğuna buradan ulaşabilirsin.

Senin mezuniyetten önce yapılması gerekenler listende neler var? Bizimle paylaşabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Güncellemesi Hakkında Yeni Gelişmeler!

Kahkaha Tufanına Sebep Olan “8” Youtube Kanalı