in , ,

WhatsApp Güncellemesi Hakkında Yeni Gelişmeler!

Türkiye’nin en çok kullanılan mesajlaşma platformu olan WhatsApp, Facebok tarafından satın alındığından beri kullanıcı verilerini ilettiğini doğruladı. Kimsenin telaşlanmasına da gerek yok diyerek yüreklere su serpti.

Salı günü WSJ.D. Live global teknoloji konferansında WhatsApp kurucuları Jan Koum ve Brian Acton, “Firmalara ulaşım olanağı sağladığımızda, insanların hayatı daha kolay olacak” diyerek neden şirketin telefon numaralarını iletiyor olduğunu açıkladı.

Ancak kullanıcıların telaşlanmaması gerektiğini, zaten hali hazırda ellerinde fazla bilgi tutmadıklarını, olanları da uçtan uca şifreleme (end-to-end encryption) sayesinde güvende tuttuklarını tekrarladı.

Bugüne Kadar Olan Güncellemeler Neler Getirdi?

Ancak yeni gelişmelerden bahsetmeden evvel uygulamanın daha önceki güncellemelerinde nelerin geldiğini görmemizde fayda var.

25 Temmuz 2016’dan önceki güncellemelerin çoğu zaten gündemde olmuş olduğu için (mavi tik özelliği gibi) veya sadece bugfixler yapıldığından dolayı sadece bu spesifik tarih ve sonrasını içeren bu kesitte gelen özellikler ise:

v2.16.7 (25 Temmuz)

 • Tek gönderilen emojiler artık daha büyük gözükmesi.
 • WhatsApp üzerinden video kayıdı alırken parmağınızı kaydırarak zum ayarı ile oynanabilme.
 • Konuşmalar sekmesinde iken “Düzenle” butonu ile birden fazla konuşmayı değiştirebilme (arşivle, sil vb.)
 • Konuşma açılma hızında optimizasyonlar.

v2.16.8(8 Ağustos)

 • WhatsApp araması cevapsız bırakıldığında sesli mesaj bırakabilme.

v2.16.9(31 Ağustos)

Bu güncelleme haberimizi yapmamızın asıl sebebi olan unsuru taşıyor. Bu güncelleme ile WhatsApp, şimdilik Avrupa içinde kalmış olarak gözüküyor olsa da, yukarıda kısaca bahsetmiş olduğumuz kullanıcı bilgilerini Facebook Münih ofisine aktarmaya başladı. Bunu yaparken de yeni değişen kullanıcı şartlarını sözleşmesini güncellemeyi alan her kullanıcıya tekrardan göstererek kullanıcılardan bununla ilgili onay mesajlarını aldı.

v2.16.10(13 Eylül)

 • IOS 8+ sürüme sahip olan iPhone kullanıcıları için birden fazla konuşmaya mesaj iletebilme imkanı.
 • IOS 10+ sürümüne sahip olan iPhone kullanıcıları için SIRI aracılığıyla WhatsApp mesaj ve aramaları yapabilme.
 • IOS 10+ sürümüne sahip olan iPhone kullanıcıları için kilit ekranından standart aramalar gibi WhatsApp aramalarını açabilme.
 • IOS 10+ sürümüne sahip olan iPhone kullanıcıları için konuşmalar arasında veya okunmamış konuşmalara hızlı geçiş aracı.
 • Mesaj iletimi yaparken sık konuşulan kişi ve grupların listede öncelikli olması.
 • Fotoğraf ve videolar için hızlı iletim butonu.
 • Fotoğraf veya video çekerken ön ve arka kamera arası geçiş yapabilme imkanı

v2.16.11(27 Eylül)

 • ‘@’ sembolünü kullanarak çıkan araç ile grup konuşmalarında başka birinin yazmış olduğunu alıntı yapabilme
 • Mesaj iletirken birden fazla konuşmaya gönderebilme imkanı
 • 13 Eylül’de yapılan IOS 10+ için gelen güncellemelerde optimizasyonlar.

v2.16.12(19 Ekim)

 • WhatsApp üzerinden çekilen fotoğraflar ve videolar üzerine yazı yazabilme veya emoji ekleyebilme. Ekranın sol tarafında çıkan butonlar aracılığıyla fırça boyu ya da font türü seçerek yazı özelliklerini ayarlayabilme. Çizerken de pikselleştiren ve renk çıkaran iki özel fırça ile fotoğraf ya da resimleri değiştirebilme (iPhone 5s+ ve IOS 9+ zorunluluğuyla)
 • Grup adminleri için gruba eklemek istediği insanlara davet linki gönderebilme. Bu özellik grup bilgisi sekmesi üzerinde “grup davet linki” aracılığıyla erişilebilir.

v2.16.13(25 Ekim)

 • 19 Ekim’de yapılan güncelleme öğelerinin optimizasyonu

v2.16.14(30 Ekim)

 • Uygulamanın bazen okunmamış mesaj sayısını gösterememesinin oluşturduğu bug düzeltmesi.
 • 19 Ekim’de yapılan güncelleme öğelerinin optimizasyonu.

31 Ağustos Güncellemesini açmak gerekirse

31 Ağustos’ta yapılan güncelleme uygulamanın gelişmesinde büyük bir role sahip olsa da, bunun hakkında biraz daha detay vermemiz önemli. Ve bu detayları da şöyle görebilirsiniz:

1) Facebook, işe dahil olacak

Zaten bilindiği gibi WhatsApp’ın yeni sahibi Facebook, WhatsApp’daki numaralarını Facebook hesaplarına bağlayan kişilerin WhatsApp kullanırken gördüğü reklamları daha “alakalı” hale getirerek spam’in azalacağı konusunda vaatler veriyor.

2)Bilgileriniz Facebook ile paylaşılmaya başlamış olabilir

WhatsApp, Ağustos ayından beri Avrupa içindeki kullanıcılarının telefon numaraları, profil resimleri, fotoğraflar ve fazlasını sahibi olan Facebook ile paylaşıyor. Hatta bunun için AB nin veri koruma yetkilileri Madde 29 Çalışma Grubu tarafından uyarıldı. Ancak yazının başında bahsettiğimiz üzere bilgileriniz WhatsApp sunucularınca güvenlik altına alınmış durumda. O yüzden şimdilik telaş edecek bir konu yok.

guvenlik

3)Peki ya sonumuz Yahoo kullanıcıları gibi olursa?!

2014 yılında 500 milyon kullanıcı bilgisi çaldıran Yahoo, Amerikan hükümetiyle bu sorunu kısmen de olsa çözebilmiş, ancak bunun karşılığı olarak denebilecek Amerikan vatandaşları hakkında elde ettikleri bilgileri de Amerikan istihbarat örgütleri ile paylaşmıştı. Böyle bir durum olacak olursa tek yapmanız gereken o hesap bilgileriyle ortak olan diğer bütün hesaplarınızın iletişim bilgilerini değiştirmek.

Sonuç olarak:

Bu güncelleme ile WhatsApp’ın geleceğe dönük planı, olan kullanıcılarının Facebook ve Facebok’a bağlı diğer sosyal medya kuruluşlarına iletişimini kolaylaştırarak olağan kullanıcı deneyimini daha olumlu yerlere çekebilmek. Ancak bunu yapmak için atılan adımlar ne kadar doğru ya da ne kadar yanlış bilemiyoruz.

Sizin düşünceleriniz neler? Sizce Whatsapp’ın Facebook’a bilgi aktarıyor olması herhangi bir soruna yol açabilir mi ? Kişisel bilgileriniz söz konusuyken kendinizi güvende hissediyor musunuz ? Gelin düşüncelerinizi yorumlarda anlatın. ?

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Çin, Vatandaşlarını Puanlandırmayı Planlıyor. Peki Bu Puanlar Ne İçin Kullanılacak?

mezun olmak

Mezun Olmadan Önce Yapman Gereken 9 Şey