in ,

Mormonlar ve Tuhaf Hayatlarıyla İlgili Bilinmeyenler

Farklı hayat tarzları, kıyafetleri, inanışları ve kültürleriyle dikkatleri üzerlerine çekmeyi başaran Mormonlar hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Gelin zaman zaman masonlarla karıştırılan, oldukça tuhaf inançlarıyla kafaları karıştıran bu insanlara bir göz atalım. Baştan hatırlatalım Mormonlar yaklaşık 20 milyonluk nüfuslarıyla küçük bir grup olmaktan çok daha fazlası.

Mormonluğun Kökenleri

Mormonlar ve Tuhaf Hayatlarıyla İlgili Bilinmeyenler

Mormonluk bir çeşit farklı bir dini yoruma sahip cemaat olarak nitelendirilebilir. Hikayeleriyse 1820 yılllarına dayanıyor. O yıllarda ortaya çıkan Joseph Smith ortaya çıkarak Allah’ın ona ilahi mesajlar gönderdiğini iddia ederek kendisini Peygamber ilan ediyor ve kendi cemaatini kuruyor.

Peki ya bu Smith’e görünen ve Allah’dan ona mesajlar taşıyan melek ona neler söylemişti?

Rivayete göre bu melek Smith’e eski çağlarda Amerika kıtasında yaşamış kişiler tarafından yazılan daha sonraları ise gömülen bazı Altın levhalarla ilgili bilgiler vermiş ve onların yerlerini gösterip kendi diline çevirmesini belirtmiş. Daha sonra Joseph bu levhaları bularak eski Amerika yerlilerinin kullandığı dilden çevirmiştir. Smith’in bu dili nasıl anlayıp, çevirdiği sorusuna verilen cevapsa basit; ‘Tanrı’nın ona bahşettiği sınırsız güç sayesinde. Yaklaşık 3 ayda yazılan ve 584 sayfa uzunluğunda olan bu kitap günümüzde ‘Mormon Kitabı’ olarak biliniyor.Kitabın ardından da 1830 yılında kurulan ve Tanrı’nın tek kilisesi olduğuna inanılan İsa Mesih’in Son Günün Azizleri Kilisesi’nin ardından Mormonluk bir din haline gelmiştir.

Neye İnanırlar?

Mormonlar ve Tuhaf Hayatlarıyla İlgili Bilinmeyenler

Her dinde olduğu gibi, Mormonlar’ında temel bir inancı vardır. İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi üyeleri, Tanrı’nın insanlarla hala iletişim halinde olduğuna, havari ve peygamberlerin hala daha varolduğuna inanırlar. Mormonlar diğer Hristiyan grupların aksine, Kutsal ruh-Baba-Oğul’dan oluşan üçlü birlik anlayışına katılmazlar. Onları 3 ayrı varlık olarak kabul eden Mormonlar Tek Tanrı inancını benimserler.

Son Din

Mormonlara göre kendi kitapları Tevrat ve İncil’in devamıdır. İnançlarının temelinde Allah’ın son sözlerinin olduğunu vurgulayan Mormonlar kendilerinin Hristiyan olduklarını ve İsa Mesih inancının yeni ve en doğru formuna inandıklarını belirtirler. Amaçları ise bozulmuş olan Hristiyanlığı İsa Mesih’in Son Günün Azizler Kilisesi altında, yaşayan peygamberler aracılığıyla yeniden düzeltmek ve olması gereken forma sokmak.

Mormonlar Neredeler?

Şu an dünyanın farklı yerlerinde karşımıza çıkan Mormonlar’ın çoğunluğu Amerika Utah’da yaşıyor. Utah’ın merkez olmasının sebebiyse, Mormonluğun  ilk yıllarında Amerika’nın her yerinde gördükleri baskılar nedeniyle Utah’ı kendilerine merkez olarak seçmeleri yatıyor. Günümüzde de Utah nüfusunun %80’i Mormon.

Mormonlar ve Çok Eşlilik

Mormonlar hakkında en çok bilinen şeylerden biri ise çok eşli aile yaşantılarıdır. Bir erkeğin birden çok kadınla bir arada yaşadığı bu aile geleneğinin sebepleri aslında dinin kurulduğu dönemlere dayanıyor.Cemaatin ilk kurulduğu dönemlerde kendi inananları arttırmak ve hızlı bir şekilde üremek için birden çok kadınla evlenmek ve buna bağlı olarak çok çocuk sahibi olmak benimsenmiştir. 1890’lı yıllarda kilise tarafından çok eşliliğin kaldırılmasına rağmen, bazı tutucu şekiller çok eşlilik anlayışını devam ettirmişlerdir. Günümüzde ise çok eşliliğe inanan ve bunu yaşatan sınırlı sayıda mormon bulunmaktadır. Fundementalist Mormonlar olarak adlandırılan bir grup mormon günümüzde hala daha çok eşli bir yaşam sürüyor. Bu evliliklerin yasal olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Peki ya kadınlar bu konu hakkında ne düşünüyorlar?

Mormon kadınlar için genel olarak bu durum oldukça normal. Çünkü kendileri de çok eşli ailelerde yetişiyorlar. Bu nedenle onlar için bu tek eşlilik kadar normal bir durum.

Bu kadınlar aynı evde bir arada yaşıyorlar ve çocuklarını da bir arada yetiştiriyorlar. Birden fazla annesi olan çocuklar ortaklaşa büyütülüyor. Bu kadınlar arasında da bir iş bölümü söz konusu. Sıra ile çeşitli görevleri üstlenen kadınlar kocalarıyla da sırayla vakit geçiriyorlar. Aynı zaman çok eşli evlilikleri cennete girmek için gerekli bir eylem olarak gören Mormonlar, üremeye de önem veriyor. Bu topluluklarda kadınlar olabildiğince çok çocuk sahibi olmaya çalışıyorlar.

Tahminime göre bu Mormon nüfusunu da arttırmak için kullanılan bir yöntem. Ki rakamlara göre bu taktikleri işe de yarıyor. Mormonlar dünyada nüfus artışı en yüksek olan gruplar arasında yer alıyorlar.

Bu üreme davranışının yanında hem erkek ve hem kadın için geçerli olan bir yasağı da vurgulamak gerekiyor. Mormon bireylerin evlilik öncesi birbirleriyle birlikte olmaları kesinlikle yasak. Aynı zamanda Mormonlar’ın tüm hayatları boyunca cinsel içerikli filmler izlemeleri, kitaplar okumaları da yasak.

Mormonlar’da boşanma diye bir kavramın olmadığı da belirtelim. Eğer biriyle evlendiyseniz sonsuza kadar onunlasınız demektir.

Sıradışı Gelenekler

Çok eşliliğin yanı sıra, Mormonlar günümüz dünyasında sıradışı sayılabilecek pek çok davranışa sahipler. Bedenlerini öldükten sonra Tanrı’ya geri vereceklerine inanan Mormonlar için bedenleri oldukça kıymetli. Oldukça sağlıklı beslenmeye dikkat eden Mormonlar, kafein,nikotin, uyuşturucu ve alkol gibi maddeleri kesinlikle tüketmiyorlar. Bu tarz maddeleri içeren ve günümüz hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alan çay, kahve gibi içecekleri tüketmeyen Mormon bireyler, aynı zamanda Amerika’nın en çok tüketilen içeceği olan kolaya da karşılar.

Mormonların bir tuhaf davranışı da evlerinde depoladıkları oldukça büyük gıda stokları.Bunun nedeni ise inancın temelinde yer alan ve oldukça etkili olan ‘felaket’ inancı. Tüm dünyayı etkileyecek büyük bir felaketin ( doğal bir afet mi, yoksa Tanrı’nın cezalandırması mı olacağı belirsiz) her an gerçekleşebileceğine inanan Mormonlar, oldukça kalabalık olan pek çok eş ve çocuklu ailelerini korumak adına evlerine aylarca yetecek miktarda gıda depoluyorlar.

Müzik, Mormon kültüründe oldukça farklı ve önemli bir yere sahiptir. Pek çok farklı konu hakkında ilahileri bulunan Mormonlar hem dini törenler sırasında, hem de aile içerisinde bir araya gelerek bu ilahileri okurlar. Ölümü, sonsuzluğu ve çocuğu kutsamak için söyledikleri ilahiler bu melodilerin arasındadır.

Kutsal Pazar

Pek çok Hristiyan mezhebinde olduğu gibi Pazar günleri Mormonlar içinde kutsal sayılır. Kendi kiliselerindeki törene katıldıktan sonra kendi topluluklarındaki ailelerle bir araya gelerek günlerini geçirirler.

Mormonlar için önemli bir diğer günse Pazartesi günüdür. Family Home Evening ( Evde Aile Akşamı) adını verdikleri bugünde akşamları evde mutlaka bir arada bulunarak bazı aktiviteler yaparlar.

Türkler ve Mormonluk

Daha önce dediğimiz gibi her ne kadar Mormonların merkezi Utah olsa da, dünyanın pek çok yerinde yaşayan oldukça fazla sayıda Mormon bulunmaktadır. Türkiye’de de göreceli bir şekilde oldukça fazla sayıda Mormon yaşamaktadır. Haziran 2006’da yayınlanan Mormonluk ve Mormon Kilisesi Üzerine Bir Araştırma adlı makalede yer alan verilere göre Türkiye’de 850 Mormo bulunmaktadır. Elbette geçtiğimiz 11 yıl içerisinde bu sayıda ne gibi bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün değil.

Bu kadar Mormon’un nerede ibadetini gerçekleştirdiği sorusunun akıllara takıldığına eminim. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan ve buluşma evi adı verilen yerlerde Mormonlar bir araya gelebilmektedir. Aynı zamanda Adana’da bulunan İncirlik Üssü’nde bir şapelde deMormon inancına sahip Amerikan askerlerine de dini hizmet verilmektedir.

Aynı zamanda ciddi bir sivil toplum gücü haline gelebilen Türkiye’de ki Masonlar bazı yardım işlerine de imza atmıştır. Irak’dan Saddam hükümetinde kaçarak Türkiye’ye sığınan vatandaşlara yaptıkları battaniye ve gıda yardımları bu işlerden en görünür olanları arasındadır.

Yorum

Leave a Reply
 1. Bunlar Türkiye’ye ve yönetiminde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı bir topluluk? Sinsice Türkiye yi burada çekmeye çalıştıkları Türk lere aşılıyorlar. Çok sıcak samimi be candan görünüyorlar.. Ermeni asıllı bir çok Türk vatandaşı klisede önemli noktalara getiriliyor. Kilisenin başkanı bir Türk. Tamamen göstermelik. ABD gelen bşr sürü emekli asker sözde gönüllü olarak görev yapıyor. Klişenin tercümanı Ermeni. Fetönün diğer bir versiyonu . ABD elçilikler ve asker olan ABD’li bşr sürü üyesi var. Anlayacağınız saçma sapan politik bir yer. Ben bşr kaç kez toplantılarına katıldım ve bu kanaate vardım. Yakayı kurtarmakta çok zor . Sabah akşam ararlar . Ne oldu ne var, niye gelmiyorsun. Kurnaz Türkler de , yardım, yurtdışına nasıl giderim havasıyla gidip geliyor. Vaftiz olan soluğu abd de almak İçin . Bir kısmıda kilisenin yardımlarını nasıl alırım günü haftayı kurtarırım kurnazlığında . Anlayacağınız kabere. Başkan komedi bi adam. Klisenin tercümanlığını yapıyor, Gönüllü değil, para karşılıpı yardım paralarını yönetiyor. Anlayacağınız fetönün abd versiyonu. Uzak durmanızı fazla merak etmemenizi söylerim. Ortalık Türkiye ye gelen mülteciden geçilmiyor, Afgan , Suriyeli , Hindu, İran, Afrikalı , birleşmiş milletler gibi. Dediğim gibi unutun gitsin.

 2. Zorbey Kardeşim, yorumlarında bizi bayaği aşağılamışsın…Bizi AKP karşıtı yapmışsın. Kilisemiz’de biz kimsenin hangi partiye oy attığına karışmayız. Kilise’de birçok Ermeni asıllı vatandaşımız yok. 1 kişi var. Onlar da liderlik konumunda değil. Kilisenin Türk başkanı nasıl göstermelik anlayamadım. Sizin tek derdiniz Arap İslamiyetinden olmayan her inancı kötülemeniz, iftiralarla karalamanız. Üyeler arasında diplomatlar da var. OLMASIN MI? Ben o tercüman başkanım. Kilise’de dua etmek, camide namaz kılmak gibi bir suç değil. Mormonlar arasında çok eşlilik yoktur.

 3. Zorbey kardesim, sen nasil bir insansin oyle?! Hersey senin o kucuk dunyandan ibaret degil. Tayyip’i de senin gibi zavallilar disinda da kimsenin ciddiye aldigi yok. Ben bir Muslumanim ve Allah’tan cekinirim. Bu kardeslerimizin dinlerini ozgurce ve korkmadan yasamalari, benim Muslumanligimin delilidir. Eger hak ve hakikat onlarin diniyse, insanlar onlara donecektir. Arkadas her ne kadar Arap Islam’i diye asagilasa da dinime guvenim tamdir. Her insan geldigi yere, ALLAH’a donecektir.

 4. Salt Lake City ziyaretim öncesi ilgimi çekti, merak edip araştırdım.
  Öncellikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler.
  Tüm inananların ve inanmayanların inancına, düşüncesine saygı göstermek gerekli.
  Yukarıdaki arkadaş gibi nefret içeren yorumlardan kaçınmalıyız.
  Ülkemizde, özellikle yeterli eğitim al(a)mamış kesim tarafından benimsenen yeni bir moda var, farklı düşüncelere, muhalefete, seninle aynı görüşü paylaşmayanlara “Fetöcü” damgasını vurmak. Hızla yok olmalarını temenni ediyorum.
  Umudum 100-200 yıl sonra dünyada daha hoş görülü bir ortam olması yönünde ama maalesef bu zihniyetlerle yakın zamanda olması imkansız gözüküyor.

 5. Bu ülkede her bir vatandaş istediği inancı yaşamakta özgürdür. Ve kendi inancını yaşamak isteyen bir sürü misafir yabancı insanlar da vardır.
  Ve de merak eden insanlara dinini anlatabilir. Bir müslüman amerika da yada dünyanın öbür ucunda islamı merak eden birine anlatması doğal birşey ise buraya gelen bir hıristiyanın dinini merak eden birine anlatması da bir okadar doğal ve hoş görü gerektirir.

 6. Öncelikle hayırlı akşamlar benim yaşım 16 belki çok genç olabilirim ama gerçekten telefon da 3 saat geziniyorsam 2.5 saati mormonlar hakkında bilgi edinmek ben bir süre daha araştırma yapıp kliseyi görmeyi düşünüyorum ayırca FETÖ damgası vuran var. bu din Fetömü bunun cevabını lütfen yazın hayırlı akşamlar

 7. Morani adlı bir Meleğin göründüğü, ve onlara rahat bırakılacakları- aslında kimsenin istemediği bir yere göç etmelerini söylediği Mormonlar vardır..

 8. neden her farklı dinden olan türk degil.ermeni yahudi asıllı lafını duyar.Türküm gerçi DNA m ne bilmem .dna sını tam kesin bilen varmı onuda bilmiyorum,ama herkes diger dinleri araştırmakta özgür olmalı,ben kendiadıma müslümanım TÜRK üm ve he rdine saygım hatta sevgim var,hiç bir din yokki öldürün nefret edin desin.Mormon nedir çok bilmiyorum ama eminim nefret edin demiyordur,zorbey adlı kişinin yazısı beni utandırdı,çok yanlış,çok nefret dolu:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ustalıkla Bestelenen 10 Birbirinden Güzel Şiir ve Şarkı Halleri

Çocukları Eğlendirirken Gelişimlerine Katkı Sağlayan Oyunlar