in ,

NASA’nın Gece Görüşüyle 11 Dünya Şehri

NASA yaptığı çalışmalar, geliştirdiği teknolojilerle her geçen gün bizleri biraz daha şaşırtmayı başarıyor. Bizler için koskocaman olan bu dünyayı ve evreni küçük fotoğraf karelerine sığdırmayı başaran NASA bu seferde dikkat çekici bir çalışmayla karşımızda. NASA ve ESA işbirliğiyle çekilen, dünya şehirlerini gece görüntüleyen fotoğraflardan en dikkat çekici olanları sizler için derledim. Benden tavsiye başlıkların altlarını okumadan önce fotoğraflara dikkatlice bakmanız ve şehirleri ışıl ışıl halleriyle tanımaya çalışmanız.

1.Ortadoğu’nun Bir Yakası

kuwait

Gördüğünüz bu şehir ülkesiyle aynı ismi taşıyor. Küçücük bir ülkenin küçücük bir şehri.Huzurun sağlanamadığı, savaşların bitmediği toprakların kıyısında köşesinde ki bu ışıltılı şehir Kuveyt’in ta kendisi.

2.Okyanus Ötesi Bir Kıtadan

melbourneSizi OrtaDoğu topraklarından alıp okyanus ötesi bir şehre götürüyorum. Zıplayan kanguruları,sevimlilik abidesi koalalarıyla akıllarda yer eden bir kıtada bulunan bu şehrin neresi olduğunu tahmin edebildiniz mi? Evet, doğru tahmin. Burası Melbourne.

3.Güneş Batmayan Ülke

london

Aristokrasinin, yağmurlu havaların şehri burası. Bir zamanların Güneş Batmayan İmparatorluğu. Bir başka deyişle dünyanın gelmiş geçmiş en karizmatik dedektifinin memleketi.Artık nereden bahsettiğimi anladıysanız söyleyebilirim. İngiltere’nin başkenti Londra.

4.Hola!

barcelona

Flamenko ustaları, Sangriası ve yıllardır Katalanların bağımsızlık mücadelesinin merkezi olmasıyla tanıdığımız, bildiğimiz bu şehir aynı zamanda birbirinden lezzetli Tapaslarından anavatanı.Burası Akdeniz’in en dikkat çekici şehirlerinden biri olan Barcelona.

5.İtalya’nın Kötü Çocuğu

naples

Barcelona’dan sonra başka bir Akdeniz şehrine doğru yola çıkıyoruz. Çizmenin ucu desem tahmin etmekte zorlanmazsınız. İtalya’nın kötü çocuğu Napoli ışıklarıyla karşınızda.

6. Golden Gate’in Şehri

san-fransiscoAvrupa’dan sonra Amerika’ya doğru yola koyuluyoruz. Hollywood filmlerinin, özelliklede romantik komedilerin vazgeçilmez mekanlarından bir olan bu şehri, tramvayları ve kırmızı köprüsüyle tanıyoruz. Evet tam olarak San Francisco’dan bahsediyorum.

7. Vatikan Nerede Desek?

roma

Hem koskoca bir imparatorluğun doğduğu ve büyüdüğü yer, hemde Hristiyanlık gibi büyük bir dinin yönetildiği yer. Bunlar yetmediyse birde Aşk Çeşmesi diyelim de tam olsun. Roma’nın ışıklarına ‘Merhaba’ deyin.!

8. Avrupa mı, Asya mı?

istanbul

Eminim görür görmez tanıdınız. Burası 2 kıtanın bir araya geldiği, dünyanın hem gösterişli hem de en gizemli şehirlerinden biri. Evet, doğru tahmin. Burası İstanbul.

9. Amerika Denilince İlk Akla Gelen

new-york

Rafet El Roman’ın deyişiyle Macera Dolu Amerika’nın ilk akla gelen şehri. Özgürlük Heykeli, Empire State gibi sembollerle tanınan New York tüm ışıltısıyla karşınızda.

10.Romantizmin Başkenti

paris

Romantizm denilince akla gelen ilk şehir. Şarapları,peynirleri ve sanat kokan sokakları… Burası ışıl ışıl görüntüsüyle karşınızda duran Paris şehri.

11.Cesur Bir Mimarinin Ürünü

dubai

Son olarak karşınızda kimilerine göre cesur, kimilerine göre anlamsız mimarisiyle çölün ortasından bir şehrin NASA tarafından çekilmiş  fotoğrafı var. Fotoğrafın sağ altındaki ufak detay aslında bize fotoğrafın hangi şehre ait olduğuyla ilgili gerekli detayı veriyor. Dubai’ye ‘Merhaba’ deyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın En Havalı 10 Öğrenci Yurdu

Muhteşem Mimariye Sahip 10 Üniversite Kütüphanesi