in ,

Dünyanın En Havalı 10 Öğrenci Yurdu

Ailesinden ayrı bir şehirde lise veya üniversite okumaya giden öğrencilerin bir dönem muhakkak yurt macerası olmuştur. Ülkemizdeki KYK yurtlarını bir kenara bırakıp dünya üzerindeki yurtlara baktığımızda modern mimari sınırlarının oldukça zorlandığını görebiliyoruz.

Şimdi gelin isterseniz dünyanın en “havalı” öğrenci yurtlarına göz atalım:

1. Tietgen Öğrenci Yurdu – Kopenhag, Danimarka

kopenhag-tietgen-ogrenci-yurdu

Tietgen Öğrenci Yurdu, dairesel şekli dolayısıyla ortak bir yaşam alanı sunuyor öğrencilere. Toplamda 400 öğrenci kapasiteli yurtta, 12 odaya bir mutfak düşüyor. Bu da yine aynı şekilde birliktelik ve dayanışma duygusunu daha da artırmak için planlanmış olsa gerek.

2. Liman Kent – Le Havre, Fransa

le-havre-limankent-ogrenci-yurdu

Bilindiği gibi Le Havre, bir liman kenti. Bu durumdan esinlenen mimarlar da Cité a Docks (Liman Kent) Öğrenci Yurdunu konteynır şeklinde tasarlamışlar. Toplamda 100 konteynır bulunan yurt kampüsündeki odalar stüdyo daire formatında.

3. Uzay Kutusu – Utrecht, Hollanda

spacebox-ogrenci-yurdu-utrecht

Cité a Dock’a benzer biçimde dizayn edilen Uzay Kutusu’nda (Spacebox) da tek kişilik 300 oda bulunuyor. Utrecht Üniversitesi’nin kampüsünde yer alan bu minimal öğrenci yurdu, rengarenk yapısıyla dikkat çekiyor.

4. Simmons Yurdu – Massachusetts, ABD

mit-simmons-ogrenci-yurdu

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) lisans öğrencilerinin kaldığı Simmons Öğrenci Yurdu, çağdaş mimarisiyle yurtta kalan öğrencilerin yemek, çamaşır yıkamak, ders çalışmak gibi gündelik eylemlerini bile keyifli birer “tecrübe” haline getiriyor.

5. Olimpiyat Köyü – Münih, Almanya

munih-ogrenci-yurdu

1972 Münih Olimpiyatları’nda sporcuların kaldığı olimpiyat köyü, 2008 yılında yenilenerek öğrenci yurdu haline getirilmiş. 1800 adet daire bulunan köyde hemen herkes öğrenci. Münih’teki üniversite öğrencilerinin inanılmaz keyifli bir üniversite hayatı olsa gerek.

6. Paris Bahçeleri – Londra, İngiltere

paris-bahceleri-yurdu-londra

Londra’nın Waterloo bölgesinde yer alan Paris Bahçeleri olabilecek en lüks öğrenci yurtlarından biri. Panoramik Londra manzaralı büyük bir terası olan yurt, İngiltere’nin en iyi öğrenci yurdu olabilir.

7. Usen Kalesi Öğrenci Yurdu – Massachusetts, ABD

brandeis-ogrenci-yurdu

Brandeis Üniversitesi’ne ait yurt, etrafı sarmaşıklarla örülü eski bir kalenin içinde yer alıyor. 120 öğrenci kapasiteli yurdun 2017’de yıkılıp yerine daha çok öğrenci kapasiteli modern bir yurt inşa edileceği söyleniyor.

8. Tucson Öğrenci Yurdu – Arizona, ABD

tucson-ogrenci-yurdu

Arizona eyaletinin Tucson şehrin yer alan bu yurdun terasın yüzme havuzu yer alıyor… Bu bile başlı başına muhteşem bir şey. Ancak yurdun öğrencilere sunduğu imkanlar bunlarla sınırlı değil. Barbekü partileri, hamakta güneşlenme, voleybol sahası gibi olanaklar sunan yurdu anlatmak değil, yaşamak lazım!

9. Campagneplein Öğrenci Yurdu – Twente, Hollanda

twente-ogrenci-yurdu

Twente Üniversitesi’ne ait bu yurt ormanın içinde yer alıyor. Renkli ve aykırı tasarımıyla dikkat çeken yurtta tüm odalar iki kişilik.

10. DOORM – Lizbon, Portekiz

lizbon-doorm-ogrenci-yurdu

Lizbon şehir merkezinde yer alan bu yurt bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği her şeye ve okyanus manzarasına sahip. Konumu nedeniyle ayrıca Lizbon gece hayatının tam ortasında bulunan yurt, hemen her üniversite öğrencisinin hayallerini süsleyebilecek nitelikte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Stephen Hawking Dünyanın 1000 Yıl Ömrü Kaldığını Açıkladı

Stephen Hawking Dünyanın 1000 Yıl Ömrü Kaldığını Açıkladı

NASA'nın Gece Görüşüyle 11 Dünya Şehri

NASA’nın Gece Görüşüyle 11 Dünya Şehri