in ,

37 Yıl Boyunca Her Gün Bir Ağaç Diken Orman Adam’ın Etkileyici Hikayesi

Tek bir insan dünyayı değiştirebilir mi? Buna inanmak zor, biliyorum. Ancak inanın Hindistan’da yaşayan bir adam bu sorunun cevabının ‘Evet’ olabileceğini kanıtlıyor. 37 yıldır her gün bir agaç diken Orman Adam Jadav Molai Payeng, şu an Belgrad Ormanı büyüklüğünde bir alan yaratmayı başarmış durumda.

37 Yılda Koca Bir Orman

Bundan 37 yıl önce yaşadığı bölgede çok fazla yılanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçen Payeng, bölgeyi ağaçlandırma kararı almış. Çevresindekilerin ona inanmaması aldırış etmeyen genç adam, tek başına hareket geçmiş. Doğaya yardım etmek ve canlı çeşitliliği korumak için 37 yıl önce harekete geçen adam, tohumları ve fidanları doğduğu yere oldukça yakın bir yerde bulunan Hindistan’ın Assam bölgesindeki çorak bir kıyı kordonuna ekmeye başladı. Katledilen ormanlar ve kesilen ağaçların yerine bir orman hayali kuran Payeng bu alanı yeşillendirmeyi kendine hedef edindi. Jadav daha sonra ağaçlandırdığı yerde kendi ormanını kurmaya karar verdi. 37 yıldır tohum ve fidan dikmeye devam eden Jadav’ın Ormanı şu an 5.67 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.

Bu alanı gözünüzün önünde canlandırmak zor oluyorsa, hemen size bir örnek verelim. İstanbul’da Belgrad Ormanı kadar büyüklüğe sahip bu alan 3.41 kilometrekarelik Central Park’tan daha büyük.

Her Şey Tek Ağaçla Başladı

Payeng’in bu kararı vermesinde bir gün selden sonra kumluk alanda bulduğu ölü yılanları görmesi oldukça etkili olmuş. Payeng bütün canlıların kendini güvende hissedeceği ve ellerinden alınmayacak bir doğal yaşam alanına sahip olmasını istemiş. Selden sonra ağaçlık bir yer bulamadıkları için yılanların sıcaktan öldüğünü belirten Jadav, yardım için yerel hükümetin ağaçlandırma departmanını aramış, ama departman o bölgede bir ormanın yetişemeceğini belirtmişler.

Yetkililerden bir yardım almayı başaramayan ve etrafındakilerden de destek göremeyen Payeng vazgeçmemiş. 37 yıldır bu amaçla çalışmaya devam eden adamın yarattığı ormanda 115 adet fil her yıl 3 ay boyunca konaklıyor. Ormanda aynı zamanda su aygırları, geyikler, kaplanlar da var. Ormanın sayısız kuş, sürüngen ve böceğe de ev sahipliği yaptığını söylemek mümkün.

En Büyük Tehdit İnsanlık

37 yıldır bir orman ve yaşam alanı yaratmak için çalışan Jadav, dünyadaki en büyük tehdidin insanlar olduğunu belirtiyor. Doğa dostu bu adamın en büyük korkusu ise emek emek inşaa ettiği bu doğal yaşam alanının ileride ekonomik çıkarlar için insanlar tarafından yok edilmesi ve hayvanların yine tehlike altında kalması.

Eeğer bir değişiklik yapılmazsa, korkunç olarak bilinen kaplanlar ve gergedanlar da dahil olmak üzere her şeyin insanlık tarafından yok edilebileceğini söyleyen Payeng, bunun önüne geçilebileceğini de belirtiyor. Tek başına bu kadar şeyi değiştirebildiyse, diğer insanların bir araya gelerek bu gücü büyütebileceğine inanıyor bu koca yürekli adam.

Orman Adam Jadav

Bu işe baş koyduğunda yetkililerden destek alamayan Payeng geç de olsa artık ülke hükümeti tarafından destek görüyor. Eski Hindistan başbakanı A.P.J Abdul Kalam tarafından Hindistan’ın Orman Adamı ünvanını alan Jadav, 2014 yılında ise kendisi hakkında çekilen bir  kısa bir belgeselde de yer almış.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Avustralya Tarihinde İlk Kez Bir Politikacı Oturumda Bebeğini Emzirdi

Anneler Gününde Farklı Bir Hediye Hazırlamak İsteyenler İçin Öneriler