in ,

7 Adımda Özgüven Kazanmak

Özgüveni, insanın kendine güvenme duygusu olarak tanımlamış TDK. Peki en son ne zaman hissettiniz bu duyguyu? Ya da daha önemlisi size göre özgüvensizlik nedir? Son proje sunumunda sesinizin titremesi mi? İmrenerek baktığınız arkadaş gruplarının yanına dahi gidememeniz mi? Ya da uzun zamandır hoşlandığınız kişiye açılamamak mı? İş hayatında yeni girişimlerde de bulunamamak mı? Hangisi sizin için daha uygun bilmiyorum ama hangisine baksam bir yaşanamamışlık görüyorum ya da hayallerinin peşinde gidememe durumu da diyebiliriz.Bu durumda özgüven başarı ve mutluluğun temellerinden biridir.O halde bu duruma ‘’DUR!’’ demenin vakti gelmedi mi? Eğer cevabınız evet ise özgüven kazanmak için başvurabileceğiniz yöntemlere bir bakalım.

Geçmişi Düşünmeyi Bırakın Ve Bugüne Odaklanın

Aslında özgüvensizlik sorunun temel nedenlerinden biri geçmişte yaşadığınız başarısızlıkları düşünüp bir yenisini daha eklemek istememenizdir.Hata yapmaktan korkmayın. Hatalarımız bizi doğruya götürür, büyütür ve tecrübelendirir.Tecrübeler ise bizi biz yapan şeydir aslında.O zaman hayatı dolu dolu yaşamanın da altın kuralı olan bu noktayı göz ardı etmeyin.Yaşadığınız günler geri gelmeyecektir. Geçmişteki hatalarınızı, başarısızlıklarınızı düşünmenin size bir faydası olmayacaktır. Anı yaşayın ve geleceğe bakın!

Amacınızı Belirleyin Ve Sonuca Odaklanın

7 Adımda Özgüven Kazanmak

İnsan ne istediğini bilmeli ve buna göre amaçlarını belirlemelidir. Bir çin atasözünün de dediği gibi: Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için, dünya bir yana çekilir.Aynı zamanda amacınızı net şekilde belirlemeniz hayatta kararlı adımlar atmanızı da sağlayacaktır. Ayrıca amaca giden yolda kötü ve olumsuz düşünceleri bir kenara bırakmalısınız.Bunlar sadece vakit kaybetmenize neden olacaktır. Sizin yapmanız gereken hızlı bir biçimde sorunları çözmeye ve sonuca odaklanmaktır. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Kendinizi eksikliklerinizle , iyi ve kötü yönlerinizle kabullenmelisiniz. Özgüvenin temeli budur.Herkesin kendi yolu ve kendi hedefleri vardır. Başkasının hayatına, başarılarına belki arkadaş çevresine bakarak kendinizi o kişiye benzetmeye, onunla kıyaslamaya çalışmayın. Böyle yaparsanız başkalarının yolundan gitmiş olursunuz fakat herkesin yolu başkadır.Siz kendi istekleriniz, başarılarınız ve mutluluklarınızın peşinden gitmelisiniz. Diğerlerinin başarıları sizin başarılarınızı engellemez. Ayrıca başkalarının özgüvenini kendinize tehdit olarak algılamaktan da kaçınının.

Aynanın Karşısına Geçip Beğenmediğiniz Özelliklerinizi Sıralayın

Aynanın karşısına geçin ve kendinizle barışık olmanızı engelleyen ne varsa bunu belirleyin ve çözmeye çalışın.Karakterine uygun bir şekilde kendi giyinme tarzını belirleyin. Eğer konuşmanızı beğenmiyorsanız, aynanın karşısında kendiniz konuşmanız size yardımcı olacaktır. Bu sırada beden dilini de kullanmayı unutmayın. Bakışlarınız, duruşunuz ve tatlı bir gülümseme karşı tarafı karizmanızla etkileyebilmeniz için önemli unsurlardır. Gülümseyin, gülümsetin 

Kendinizi Geliştirin

Ne kadar çok bilgiliyseniz o kadar çok kendinize güvenirsiniz. Topluluk önünde konuşamamanızın asıl sebebi belki de budur: Yanlış bir şey söylemekten çekinmek ya da karşınızdakilerin sizin söylediklerinizi saçma bulması. O yüzden bol bol kitap okuyun, tiyatro ve sinemaya gidin. Gündemi takip edin. Her konuda söyleyebileceğiniz fikirleriniz olsun. Bilginizle karşı tarafı büyüleyin.

Gerçek Arkadaşlıklar Kurun

Çevrenizdeki insanlar özgüveninizi direkt olarak etkiler. Çevrenizde sürekli sizin başarısızlıklarınızı hatırlatan sizi sürekli olumsuz eleştiriler yapan kişiler özgüveninizin önündeki engellerden biridir. Bu yüzden pozitif, umutlu ve sizi siz olduğunuz için seven dostlarınızın olması için çabalayın. Ne olursa olsun yanınızda olacağını bildiğiniz yalnız kalmanıza izin vermeyecek dostluklar insanların cesaretini artırır. Bu gerçek dostlar sizin kendinizi daha iyi, güçlü hissetmenizi, kendinizdeki potansiyeli fark etmenizi sağlar. Başarmaya olan azminizi artırır. Bunlar özgüvene giden yolda büyük basamaklardır.

Sosyalleşin

7 Adımda Özgüven Kazanmak

Sizi mutlu eden spor, kurs ve etkinliklere gidin.Belki de bunlar özgüven problemi nedeniyle yapamadığınız şeyler arasındadır ama bir yerden başlamak zorundayız.Bu problemi kendinizi zorlamadan çözemezsiniz. Bunları yaptıkça arkadaş çevreniz artacak, özgüveniniz gelişecektir. Yoğun hayat temposundan sıyrılıp nefes alıp, kendinizi dinlemek için de bir fırsat olacaktır. Eğer imkanınız varsa gönüllülük projelerine katılmanız da çok iyi olacaktır. Özellikle üniversitelerdeki topluluklar sayesinde zor durumda olan çocuklara yardım etmek hem onları hem sizi mutlu edecektir.Başkalarının mutluluğuna olduğunuzu görmek kendinize olan güveninizi artıracak daha güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Duygusal Zeka Sahibi İnsanları Farkı Kılan 15 Özellik

Postacı Yolu Gözletip Kartpostal Örnekleri Sunan Hareket: Postcrossing