in ,

Papyon Nedir? Nasıl Kullanılır? Farklı Papyon Modelleri Nelerdir?

Papyon!

Bu kelimeyi duyanların aklına ya asil bir erkek görüntüsü gelir ya kırmızı burnu, boyalı yüzüyle karşımızda duran kırmızı papyonlu bir palyaço…

Peki ya bu papyon nedir, nasıl kullanılır, nasıl bağlanılır? Gelin birlikte bakalım.

Erkek Kadar Kadınların da Merak Konusu: Papyon Nedir? 🤔

“Aslında geçmişten beri hepimiz papyon nedir?” sorusunun cevabını az buçuk biliyoruz. Ama burada anlatmak istediğimiz papyonun nereden geldiği ve ne zamandan beri kullanıldığı konusu. Papyon, kravattan farklı bir aksesuar olarak algılansa da aslında kravatın bir çeşidi. Moda dünyasına girişi ise 19. yüzyıllarda gerçekleşti. Kravata alternatif olarak ortaya çıkan papyonlar 1880’li yıllarda epey bir yükselişe geçti.

Boyunda bağlamalı bir aksesuar kullanımı aslında 17. yüzyıllara kadar dayanıyor. Hatta “Otuz Yıl Savaşları” esnasında Hırvat askerlerinin gömlek boyunluklarına tutturdukları yakalıklara kadar uzanabilir. Ancak bu durum sadece Hırvatistan’da kalmamış.

Ardından Fransızlar giyim alışkanlığını devam ettirerek 1700’lü yıllarda, bu boyun bağını üst sınıf askerlerinin kullanabileceği bir aksesuar trendi haline getirmişler.

Papyonun Moda Dünyasına Girişi

Papyonun moda dünyasına girişi biraz daha farklı. Pierre Lorillard adındaki Amerikalı ünlü bir iş adamının papyon eşliğinde ortaya attığı giyim tarzı papyonun dünya çapına yayılmasını sağlamış. New York Tuxedo Club’da düzenlenen davete smokin ve papyon kombini ile giden bu genç adam, sıra dışı kıyafeti ile tüm gözleri üzerine çekmeyi başarır.

Daha sonraki yıllarda da papyon türleri artarak moda dünyasının vazgeçilmezi haline gelir. Hatta günümüzde moda ikonu haline gelmiştir desek kesinlikle yanlış olmaz.

Bir Türlü Bağlayamıyorum Diyenlere: Papyon Bağlama Teknikleri 😉

“Papyon nedir?” sorusunun ardından bağlama tekniklerine de değinmek isteriz. Papyon bağlamak zor gibi görünen kolay bir iştir aslında. Eğer halen bu düşünceye sahip değilseniz sizleri böyle alalım! Sizler için oluşturduğumuz adımları izleyerek papyonunuzu kolayca bağlayabilecek hale gelebileceksiniz.

  1. Öncelikle papyonunuzun sol ucunu biraz uzun, sağ ucunu ise biraz daha kısa bırakın. Hatta kolayca anlayabilmeniz açısından uçları harflendirebiliriz. Örneğin: Uzun uç A, kısa uç ise B olsun. 🙂
  2. A ucunu, alt tarafa, B ucunu da arka tarafa doğru geçirerek papyonunuzu düğümleyin.
  3. Şimdi de sıra ilmek aşamasında! B ucunuzu ilmek haline getirin. A ucu da B ilmeğinin üzerinden sarkıtın.
  4. İlmeği ve A ucu sabit şekilde tutarken, A ucunu alıp papyonun arkasından geçirin. Daha sonra A ucu için de kurdele yapın ve bu kurdeleyi B kurdelesinin arkasında kalan boşluktan çıkartın. İşte bu kadar basit! En son aşamada ise papyonunuzun çözülmemesi için kenarlardan sıkıştırın ve sabitleyin. Artık papyonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Artık Her Tarzın Vazgeçilmezi: Papyon Kullanımı 👔

Papyonun tarihi, kravattan bile eski tarihlere dayandırılıyor. Hal böyle olunca bu aksesuarın, geçmiş dönemlerden beri kullanıldığını söyleyebiliyoruz. Son yıllara kadar smokin eşliğinde özel günlerde kullanılan papyonlar artık gündelik yaşamda bile kullanılabiliyor. Hatta sırf erkeklerin dünyasında sınırlı kalmıyor, erkek çocuklarının, garsonların ve palyaçoların bile kombinlerine konmayı başarıyor.

Kısacası işin özü, papyon demek son moda trendlerine göre artık beyaz bir gömlek ile papyon kombini yapmak değil. Örneğin benekli veya çizgili bir slim fit gömlek giyebilir, altına kot bir pantolon giyebilir ve üzerine uyumsuz  gibi görünen papyonunuzu ekleyebilirsiniz. Böylelikle hem yaratıcı ve özgün hem de sportif bir imaj elde etmiş olursunuz.

 

Diğer önerim ise askılı pantolon ve papyon eşliğinde yapabileceğiniz kombin. Son yıllara kadar bilim insanı, ressam, fotoğrafçı, edebiyatçı, kuaför ve sanatçı kesiminin kullandığı bu fresh kombin seçenekleri artık üniversite öğrencilerinin dahi üzerinde dikkati çekebiliyor.

Tarzınıza yenilikler getirmek ve daha cool görünmek istiyorsanız bu vazgeçilmez kombin parçalarını siz de üzerinize taşıyabilirsiniz. Dilerseniz soğuk kış aylarında boynunuza minimalist bir erkek atkı modeli de geçirebilirsiniz.

Birbirinden Özgün Yenilikçi Papyon Modelleri

Erkek aksesuarı papyon için moda ikonu demiştik değil mi? Hatta modanın demirbaş aksesuarlarından bile sayabiliriz. Peki yeni sezonda hangi papyonlar erkeklere göz kırpıyor? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kadifenin Yükselişi: Kadife Papyon Modelleri

Moda dünyasında kadife modası söz konusu olunca aksesuarlar üzerinde de bu durumun etkisi hissediliyor. Üstelik sadece papyonlarda değil ceketlerde, gömleklerde ve hatta pantolonlarda dahi o asil kadife kumaşa rastlayabiliyoruz. Eğer kadife ceketiniz varsa hemen kadife papyonları da bu sezon hazır etmelisiniz. Bizden söylemesi 🙂

Eşsiz Bir Şıklık: Pleksi ve Ahşap Papyon Modelleri

Belki ilginç gelecek ama artık papyonlar ahşap materyallerden de dizayn ediliyor. Özellikle geçen yazdan beri moda dünyasını kasıp kavuran bu parçalar ile sevimli bir şıklık yakalamanız kaçınılmaz. Sempatik ve neşeli görünmeyi seviyorsanız bu papyon seçeneklerini mutlaka değerlendirmelisiniz.

Geometrik çizgili, kar desenli, benekli, bıyıklı, yıldızlı veya peynir desenli gibi modeller ile son derece neşeli görünebileceksiniz. Hatta evliyseniz ve erkek çocuğunuz varsa, bu şirin papyonlarla baba-oğul kombini dahi oluşturabilirsiniz. Diğer favori seçenek ise pleksi papyonlar. Son derece sportif imaj çizen bu parçalarla da birbirinden yenilikçi kombinler yapabileceksiniz.

Kışın Soğuğuna Sımsıcak Bir Tepki: Örgü Stil Papyon Modelleri

Papyon kombinleri sadece yaz aylarına özgü değil. Çünkü kış sezonunda da harikulade klasik veya spor imaj elde edebilirsiniz. Hele ki örgü stil blazer ceketler bu anlamda size yol gösterici olabilir.

Resmi davet günlerinde veya iş yemeklerinde de bu ceketlerinizi giyebilir ve gömlek yakanıza da sezonun yenilikçi örgü papyon modellerinden birisini kondurabilirsiniz. Üstelik sadece klasik tarzınızda kullanma şartınız da yok. Yaratıcılığınızı konuşturarak birbirinden farklı spor kombinlerinize de ekleyebilirsiniz. 😊

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ülkemizden Birbirinden Farklı ve İlham Veren 3 Başarı Öyküsü 👏🏼👏🏼👏🏼

Dünyanın En Büyük Dini Yapısı Angkor Wat Hakkında İlginç Bilgiler