in ,

Henüz 10 Yaşındaki Piyano Dehası Mert İsveç’i Salladı

Mert Hakan Şeker…

Henüz 10 yaşında ancak başarısıyla her duyanı şaşırtıyor. Piyano dâhisi olarak nitelenen 10 yaşındaki Mert Hakan Şeker, İsveç’in başkentinde düzenlenen 6. Stockholm Uluslararası Müzik Yarışması’nda birincilik elde ederek büyük bir başarıya imza attı. Mert, daha önce Almanya’da düzenlenen Baden-Württemberg Uluslararası Müzik Yarışması’nda (International Competition Musical Fireworks Baden- Württemberg) da birincilik elde etmişti.

10-12 yaş aralığında 23 yetenekli çocuğun katıldığı yarışmada piyano dalında birincililiği kazanan Mert’in hikayesine gelin birlikte göz atalım.

Dehası Yaşından Daha Büyük

Eskişehir’de oturan ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi olan Mert , haftada 3 kez Bursa’ya gelerek AkademiX Güzel Sanatlar’da piyano koçluğu yapan Elena Çekiç’ten ders alıyordu. Başarıları sayesinde pek çok sponsorun dikkatini çeken Mert, onların desteğiyle daha verimli dersler alabilmek için ailesiyle birlikte Bursa’ya taşındı. Piyano bölümü öğretmenleri, ardından uluslararası otoritelerin dikkatini çekmeyi başaran Mert, Bursa’da geçen yıl düzenlenen piyano yarışmasında da Prof. Vladimir Tropp, Prof. Tomislav Baynov, Prof. Tamara Poddubnaya gibi isimlerin yanı sıra yine piyanonun harika çocuklarından Gülsin Onay’dan da tam not almayı başarmıştı.

Yarışma Hazırlıkları 6 Ay Sürdü

Uzun yıllardır piyano eğitimi alan Mert, 6 aylık özel bir hazırlık sonrasında geçtiğimiz nisan ayında Almanya’nın Mühlacker kentinde düzenlenen ve 26 ülkeden yeteneklerin katıldığı Baden-Württemberg Uluslararası Müzik Yarışması’na katılmıştı. Bu yarışmada da birincilik elde eden Mert, uluslararası arenanın dikkatini de çekti.

Eğitimine Bursa’da devam eden Mert günde yaklaşık 4 saatini piyanoya ayırıyor.

“Babam her şeyimle ilgileniyor. Moralimin ve enerjimin yüksek olması için çaba gösteriyor. Elena hocam ve Rüstem Avcı ile birlikte hazırladığımız her yeni program beni daha çok motive ediyor”

Mert’le Gurur Duyuyorum

Mert’in piyanodaki başarısına katkı sağlayan Elena Çekiç ise Mert’le gurur duyduğunu dile getiriyor. Hedeflerinde ise daha pek çok piyano festivali ve yeni başarılar var.

“İsveç’te çok iyi isimlerden çok iyi eleştiriler aldık. Bir kez daha doğru yolda olduğumuzu görmek bizi mutlu etti. Bu yazı çok verimli geçirmek istiyoruz. Gülsin Onay ve usta isimlerin katıldığı Gümüşlük Müzik Festivali’ne ve Amerikada düzenlenecek piyano kampına katılarak yazı en iyi biçimde değerlendireceğiz” 

Harika Çocuklar Yasası

Mert’in direktörü Rüstem Avcı da, Mert’in kısa sürede büyük gelişme kaydettiğini belirtiyor. Harika Çocuklar Yasası’nın işleme konmasıyla birlikte daha pek çok çocuğunun yeteneğinin keşfedileceğini ve destekleneceğini de belirtiyor Avcı.

“Buradan birincilik alması elbette önemli, ama yarışmalar daha çok çalışmalarımızın seviyesini belirlemek ve dünya sathında yerimizi görmek için önemli. Asıl önemli olansa Harika Çocuklar Yasasının bir an önce hayata geçmesi ve Mert gibi bir çok harika çocuğumuzun devlet tarafından desteklenmesidir. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ile yasaya dair paylaşımlarımız devam ediyor. Sanırım kısa sürede Bakanlar Kurulu onayına sunulacak. Mert’in piyano eğitimi ve kariyer planlaması konusunda da yine bakanlıkla istişare halindeyiz. Mert ülkemizde gençlerin piyanoya özendirilmesi konusunda da önemli bir model. Kültür ve sanata verilen emeği kutsuyor ve bu alanda faaliyet gösteren herkesle dayanışma halinde olacağımızın bilinmesini istiyorum” 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Microsoft Dünyanın En Sessiz Odasını İnşa Etti. Peki Neden?

Su Kaplumbağaları Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler