in ,

Sağlıklı Bir Hayat İçin Ilık veya Sıcak Su İçmenin Faydaları

Suyunuzu nasıl alırdınız?

Soğuk, sıcak, dışarıdan…

Malum susuz bir hayat düşünülemez. Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olan suyunuzu nasıl içtiğinizin aslında çok önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Gelin hep birlikte ılık ve sıcak su (50-70 derece aralığında)  içmenin faydalarına göz atalım.

1. Burun Tıkanıklığını Azaltır

Sıcak su, buhar yaratır. Bu sıcak buharı teneffüs etmek ise kapalı sinüsleri açar ve sinüs bazlı baş ağrısına çözüm sunar. Göğüs ve gövdenin ön kısmında mukoza zarları bulunduğu için sıcak su bu bölgeleri de ısıtır ve burun tıkanıklığı nedenli boğaz ağrılarını azaltır.

2. Sindirimi Kolaylaştırır


etimesgut escort
Sıcak su içmek sindirim sistemini aktive eder. Her şeyden önce su, tüm sindirim sisteminin temel sıvısıdır. Su mide ve bağırsaklara doğru gittikçe organların bu sudan daha fazla yararlanır. Sıckak su ise midedeki besinlerin daha çabuk çözünmesini ve emilmesini sağlayarak sindirim sisteminin yükünü azaltır.

3. Merkezi Sinir Sistemini Sakinleştirir

Sıcak su içmek merkezi sinir sitemini sakinleştirir. Merkezi sinir sistemi ise sağlıklı ve kontrollü tepkiler vermek için sağlıklı olmak durumundadır. Özellikle eklem ağrısı olan insanlar sıcak su içerek sinir sistemlerinin sakin olmasını sağlayabilir ve aşırı kas ağrılarından kurtulabilirler.

4. Sıcak Su İçmek Kabızlığı Azaltır

Sıcak su bağırsakları büzüştürür. Bu durum neticesinde bağırsaklarda takılı kalan dışkıyı boşaltmak daha kolay hale gelir. Yani düzenli olarak sıcak su içerseniz boşaltım sisteminiz bu durumdan istifade eder, kabızlık yaşamazsınız. Ancak sadece kabız olduğunuzda sıcak su içmek de yine olumlu etki edecektir.

5. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Sıcak su içmek, vücudun sıcaklık kontrol sistemini harekete geçirir. Vücut içilen sıcak su nedeniyle vücudun iç sıcaklığını dengelemeye çalışırken metabolizma da çalışmış olur. Yani metabolizma sıcak su içildiğinde normalden daha fazla çalışmış olur ki bu durum kalori yakmak için ideal bir senaryodur ve kilo vermek isteyenlerin arzulayacağı bir şeydir.

6. Kan Dolaşımına Katkı Sağlar

Sıcak bir duş olmak damarların genişlemesine ve daha fazla kan taşımalarına neden olur. Bu da hem bedensel hem de psikolojik bir rahatlama meydana getirir. Aynı şekilde sıcak su içmenin de benzer bir faydası vardır. Sağlıklı bir kan dolaşımı da tansiyondan ve kalp rahatsızlığı riskine kadar pek çok konuda fayda sağlar. Ayrıca geceleri sıcak duş alıp bir bardak da su içerek sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

7. Psikolojiye İyi Gelir

Sıcak su içmek merkezi sinir sistemine iyi geldiği için sıcak su içtikten sonra daha az endişe duyarsınız. Sıcak suyun içine biraz da ılık süt katmak sizi daha da sakin ve huzurlu hale getirecektir.

8. Toksinlerden Arındırır

Ilık veya Sıcak Su İçmenin Faydaları

Sıcak su içmek vücudun iç sıcaklığını geçici olarak artırır. Sıcak su içince ya da sıcak bir duş alınca vücudun endokrin sistemi aktifleşir. Bu da terlemeye neden olur. Terlemek zaman zaman sıkıntı verici bir durum olsa bile vücuttaki toksinleri atmak için en ideal yollardan biridir.

9. Akalazya Sorununa İyi Gelir

Akalazya, yemek borusunun tüketilen besinleri mideye taşımada güçlük çekmesi nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Akalazyadan şikayetçi insanlar yutkunmakta güçlük çekerler ve yemeği midelerine göndermede başarısız olurlar. Sıcak su içmek bu bakımdan tüketilen besinin daha çabuk sindirilmesini sağlar. Ayrıca akalazya teşhisi konan insanlar etli ve yağlı yemek yediklerinde sıcak su içmeye daha çok gayret göstermeliler.

10. Erken Yaşlanma Karşıtıdır

Erken yaşlanma bilhassa kadınların kabusudur. Ancak neyse ki sıcak su tüketmek bu konuda fayda sunmaktadır. Vücuttaki toksinler, erken yaşlanmanın temel nedenleridir. Sıcak su içmek de bu toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve cilt hücrelerini onarır. Ancak belirtmekte fayda var: Eğer ilaç kullanıyorsanız ilacın sıcak suyla birlikte içilip içilmediğini mutlaka kontrol etmeli ve eczacınıza danışmalısınız.

11. Regl Sancılarına İyi Gelir

Kadınlar, regl dönemlerinde sancı ve kramptan şikayet ederler. Bu dönemde bir miktar karambol tohumunu suya atıp içmek abdominal kaslardaki ağrıları azaltacaktır ve sancıları önleyecektir.

12. Kepeği Önler

Sıcak veya ılık su içmek saç hücrelerine çok iyi gelir. Bu da saçların uzamasını sağlar. Ayrıca kafa derisini nemlendirerek kepek oluşumunu engeller.

Muhtemel Riskler

Sıcak ya da ılık su içmenin pek çok faydası bulunuyor gördüğünüz gibi… Ancak sıcak su tek başına hiçbir derde derman olamaz. Yani sağlıklı beslemiyorsanız sıcak sudan mucizeler yaratmasını bekleyemezsiniz.

Aşırı sıcak su içmek de yemek borunuza, gırtlağınıza ve dilinize zarar verebilir. Sıcak su içerken acele etmemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur ancak biz yine de hatırlatmış olalım.

Ayrıca zaten sıcak bir iklimde yaşıyorsanız sıcak su içmeniz de tavsiye edilmemektedir. Yani temmuz ayında Kaş’ta sıcak su içmenin mantıklı hiçbir yanı yok. Zira bilimsel araştırmalar sıcak suyun insanları daha az susattığını göstermesine rağmen sıcak iklimlerde vücudun su ihtiyacını soğuk ve oda sıcaklığında sularla gidermelisiniz.

Özetle…

Sıcak su içme alışkanlığı kolayca kazanılabilir. Sabahları su ısıtıcısına su koyup siz üstünüzü giyinirken bu suyun bir miktar soğumasını bekleyebilir ve evden çıkarken bu suyu içebilirsiniz. Biraz da açma-germe hareketleriyle spor yaparsanız güne daha enerjik başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Sıcak suyun tadı pek sevilmez, ancak bu suyun içine bir miktar limon sıkarak tatlandırabilirsiniz. Uyumadan önce de bir bardak sıcak su içmek uykuya daha rahat dalmanızı sağlayacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 Kasım’a Özel Atatürk’ü Gülen Yüzüyle Hatırlatacak Kareler

Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Havalimanları ✈️