in ,

Steve Jobs’ın 50 Bin Dolar Değerindeki 1973 Yılına Ait İş Başvurusu Şaşırtıyor

“Bundan adam olmaz!”

Steve Jobs gençlik yıllarında kendisine biçilen bu ünvanı yerle bir etmiş bir isim. Apple’ın babası olarak tanıdığımız bu isminde bir zamanlar iş arayan bir genç olduğunu unutmamak gerekiyor.

İşte 1973 yılında Steve Jobs’un doldurduğu bir iş başvurusu formu bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Üstelik bu başvurunun Mart ayında yapılacak bir açık artırmada yaklaşık 50 bin Dolar’a satılması planlanıyor.

Başvuru Pozisyonu Bilinmiyor

Yıl 1973…

O yıllarda Oregon’daki Reed Üniversitesi’nde okuyan Jobs’un oldukça zorlu bir hayatı vardı.Maddi durumu el vermediği için okulu bırakmak zorunda kalan Jobs, dans ve Shakespeare gibi teknik olmayan derslere devam edebiliyordu.

Her genç gibi iş arayan Jobs, Apple’ı kurmadan sadece üç yıl önce basit bir iş başvurusu formu doldurdu.

Başvurunun hangi pozisyon için yapıldığı bilinmese de, formdan anlaşıldığı üzere kampüs içinde öğrenciler için olan işlerle ilgili bir forma benzediği söylenebilir.

Adres: Reed Üniversitesi

Steve Jobs’ın el yazısıyla doldurduğu formda oldukça basit bir şekilde yazılmış bilgiler yer alıyor.

Adres bilgisine kısaca “Reed Üniversitesi”, telefon bilgisine “Yok”, “Ulaşıma erişimi var mı?” sorusuna ise “Mümkün, ama çok mümkün değil.”  değil yanıtlarını veren Jobs’un bu başvuruyu çok önemsemediği belli. 🙂

Elektronik teknisyeni ya da Tasarım Mühendisi

Formun özel yetenekler kısmı ise oldukça net!

“Elektronik teknisyeni ya da tasarım mühendisi. dijital- Hewitt-Packard.”

Size basit bir tanım gelse de, bu özelliklerin onu günümüzdeki adam yaptığını söyleyebiliriz. Ama tabi dönemin en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Hewlett-Packard’ın adını yanlış yazdığını da belirtmek lazım.

Değeri 50 Bin Dolar

Inc.’de yer alan habere göre, Boston merkezli RR Auctions adlı müzayede evi tarafından çevrimiçi ortamda paylaşılan bu başvuru  formu Mart ayında açık arttırmayla satışa sunulacak. Başvurunun 50 bin Dolar civarında alıcı bulacağını tahmin ediliyor.

Peki Neden Bu Kadar Değerli?

“Steve Jobs yazı yazmayı pek sevmeyen biriydi. Dönemdaşlarıyla karşılaştırıldığında kendi el yazısıyla yazdığı belgeler son derece az.”

RR Auctions Başkan Yardımcısı Bobby Livingston

El yazısına çok nadir erişilmesi nedeniyle bu evrak bu kadar değerli.

Aynı açık artırmada satılacak diğer bir parça ise Jobs tarafından imzalanan bir Mac OS X teknik el kitabı. El kitabının orijinal sahibi Frans Susilo, Jobs’ın başlangıçta imza vermeyi reddettiğini, ama kendisinin bir iki güzel söz söyleyip onu ikna ettiğini söylüyor. Eskimiş olsa bile imzalı teknik el kitabının 25 bin Dolar’dan fazla bir fiyata satılması bekleniyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Sözel ve Sayısaldan Çok Daha Fazlası: Çoklu Zeka Kuramı Nedir?

Mutlaka İzlemeniz Gereken Muazzam Netflix Belgeselleri