in ,

Emoji Perdede Bu Hafta: The Departed Hakkında Bilinmeyenler

2006 yılının en iyi filmlerinden olan ve Martin Scorsese’nin özlem duyduğu En İyi Yönetmen Oscar’ı ile birlikte 4 Oscar kazanan The Departed filminin bilinmeyenlerini sizin için derledik.

https://youtu.be/5WSuGuQc0f8

İlham Kaynağı Suç Geçmişi 

Wahlberg Dignam karakterini yaratırken kendisini gençliğinde defalarca tutuklayan polis memurlarını ve market paralarıyla kefaletini ödemek zorunda kalan ailesinin tepkilerini kullanmış.

Ödül Scorsese’yi Şaşırttı

40 yılı aşkın bir kariyerin sonunda “En İyi Yönetmen Oscar’ını” bu filmle kazanan Scorsese, filmin zorlu, pis ve şiddetli bir film olması nedeniyle film çekerken ödül beklentisinin olmadığını söylüyor.

Leo İçin Unutulmaz Bir An

Leonardo Di Caprio filmde Jack Nicholson ile karışılıklı oynadıkları sahneyi “hayatımdaki en unutulmaz anlardan biri” şeklinde tanımlıyor.

Filmin Yapımcısı Tanıdık Bir İsim

Brad Pitt aslında Matt Damon’ın canlandırdığı Colin Sullivan karakterini oynayacaktı. Ancak Alejandro G. Iñárritu’nun Babil filminde oynamak için rolden çekilerek filmin sadece yapımcılığını üstlendi.

Taraftarlık Önce Gelir!

Jack Nicholson filmin geçtiği Boston şehrinin takımı olan Boston Red Sox’un şapkasını takmayı reddetmiş. Sebebi ise Red Sox’un ezeli rakibi olan New York Yankees taraftarı olması! Zaten filmde kendisini de Yankees şapkası ile görüyoruz.

Uzman Görüşü

Vera Farmiga, Madolyn rolüne hazırlanırken Los Angeles Polis Departmanı’nda çalışan bir psikiyatrist ile görüştü. Senaryoyu okuyan psikiyatrist, Madolyn’in filmde yaptığı hemen hemen her şeyin yanlış olduğunu söyledi.

Ne Kadar Kariyer O Kadar Rol

Jack Nicholson kadroya katıldığında filmde ona daha fazla yer vermek adına karakteri tekrardan yazıldı.

Güçlü Adaylar

Martin Scorsese, Madolyn rolü için Kate Winslet, Emily Blunt, Hillary Swank ve Jennifer Aniston’ı düşündü.

Scorsese İçin Farklı, Bizim İçin Harika Bir Adım

The Departed, Scorsese’nin günümüzde geçen ender filmlerinden biri. Ünlü yönetmenin çoğu filmi geçmişte geçiyor.

Bol Oscarlı Bir Kadro

Filmin kadrosunda üç Oscar sahibi ( Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson ve Matt Damon) ve üç Oscar adayı (Mark Wahlberg, Alec Baldwin ve Vera Farmiga) bulunuyor.

Wahlberg İçin Bir İlk!

Bu filmle Mark Wahlberg ilk Oscar adaylığını (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) kazandı. İkinci adaylığı ise en iyi film dalında The Fighter(2010) ile oldu.

Uyarlamaception

Cağatay Ulusoy ve Aras Bulut İynemli’nin başrollerini paylaştığı İçerde dizisinin hikayesi The Departed’dan esinlenildi. The Departed ise 2002 yapımı Hong Kong filmi Mou gaan dou’dan uyarlanmıştır. Bu uyarlama En İyi Uyarlama Senaryo dalında William Monahan’a Oscar getirdi.

 

 

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Elon Musk Açıkladı: Mars’a İlk Yolculuk Başlıyor! 🚀

Hayata Veda Eden Fizik Dehası Stephen Hawking Hakkında Hiç Bilinmeyenler! 😮