in ,

Yok Artık!

Emoji Perdede Bu Hafta: Three Billboard Outside Ebbing Hakkında Bilinmeyenler

Martin Mcdonagh’ın 2017 yapımı Three Billboard Outside Ebbing, Missouri filmi ödül sezonuna damga vurdu. Frances McDormand’a En İyi Kadın Oyuncu ve Sam Rockwell’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarlarını getiren bu etkileyici filmin bilinmeyenlerini sizin için araştırdık.

Filmin Konusu

Kızı aylar önce bir cinayete kurban giden Mildred Hayes (Frances McDormand) hala bir ipucu bulunamamasından yılmıştır ve yerel polis teşkilatı ve polis şefi William Willoughby’e (Woody Harrelson) bir mesaj vermek için 3 tane reklam panosunu kiralayarak cesur bir hamle yapar. Şefin yardımcısı ve şiddet eğilimli, olgunlaşmamış bir ana kuzusu olan Dixon (Sam Rockwell) olaya müdahil olur ve Hayes ile Ebbing Polis Teşkilatı arasındaki mücadele kızışmaya başlar.

Ya Kabul Etmeseydi 😮

Frances McDormand rolü kabul etme konusunda isteksizdi ve kocası Joel Coen (ki kendisi de kardeşi Ethan Coen ile birlikte birçok ödül kazanmış ünlü bir yönetmen) tarafından ikna edildi.

“Rol teklif edildiğinde 58 yaşındaydım ve bu karakterin anne olmak için 38 yaşına kadar beklemiş olması gerektiği anlamına geliyordu. Bu da o sosyal statüdeki bir kadın için çok olası değil, o nedenle sürekli gel gitler yaşadım ve en sonunda kocam sadece sus ve oyna artık dedi”

McDormand

 

Ana Fikirden Çok Da Uzaklaşmamış 😀

Georgia, Florida, Alabama civarında araba kullanırken çözülmemiş bir suçla alakalı gördüğü reklam panosu bu filmi yazması için yönetmen Martin McDonagh’a ilham verdi.

Gitmeyi Düşünenler Dikkat!

Filmdekinin aksine Missouri eyaletinde Ebbing isimli bir kasaba bulunmuyor. Film Kuzey Carolina eyaletinde bulunan Sylva isimli küçük bir dağ kasabında çekildi.

Samimi Bir Ortam

Prodüksiyon ekibi kamu alanında gerçekleştirilen çekimlerde yerel halkın çekimleri izlemelerini hoş karşıladı. Her çekimde bazen sayıları 100’ü aşan kalabalıklar toplanarak çekimleri takip ediyordu. Çekimlere verilen aralarda aktörler insanların arasında karışarak fotoğraf çekilip, imza dağıtıyorlardı.

10 Parmağında 10 Marifet

Çekimlerde verilen uzun bir arada Woody Harrelson polis karakolunun yanındaki müzik dükkanında doğaçlama gitar performansı sergiledi.

Karnına Dolgu Malzemesi Yerleştirdi

Karakterinin daha şişman görünmesi gerektiğini düşünen Sam Rockwell filmde karnına dolgu malzemesi koyarak oynadı.

Bari Keyfini Sürseydi Biraz

Frances McDormand’ın bu filmle kazandığı Oscar heykeli törenin ertesi günü çalındı.

Değişiklik İyidir

Martin McDonagh’ın filmleri içerisinde Colin Farrell’ın oynamadığı tek film. Yönetmenin önceki iki filminde de In Bruges (2008) ve Seven Psychopaths (2012)’te Colin Farrell başroldeydi.

8 Yıl Aradan Sonra Bir İlk

BAFTA ödüllerinde En İyi Film ve En İyi İngiliz Filmi ödüllerini kazanan ikinci film. Bu başarıyı daha önce sadece 2010 yılında King’s Speech göstermişti.

Başarılı Bir Kadro

Filmin kadrosunda Oscar kazanan iki oyuncu ( Frances McDormand ve Sam Rockwell) ve Oscar adaylığı bulunan üç oyuncu (Woody Harrelson,  Lucas Hedge ve John Hawkes) bulunuyor.

Araba Kullanmayı Seviyor da Olabilir

Filmdeki şüpheli karakter Idaho plakalı bir araba kullanıyor ve farklı zamanlarda Ebbing’de bulunduğu düşünüldüğünde Missouri’yi ziyaret etmeyi çok seviyor olmalı. Çünkü Missouri ve Idaho arasında 1700 km’den fazla mesafe var.

Birkaç “İlk” Daha

Dallas Buyers Club(2013)’dan sonra aktör kategorilerinde iki ödül kazanan ilk film olmakla beraber bu ödüllerin En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyucu kategorilerinde olmasıyla da Million Dollar Baby(2004)’den sonra bir ilki başardı.

Alışkanlıklar Önemli

Beyaz tavşan, bütün Martin McDonagh filmlerinde bir şekilde görülüyor. Bu filmde de hediyelik eşya sahnesinde görülmesiyle gelenek devam ediyor.

Çekmee, Çekmee!

Filmin çekimleri sürerken Google Street View arabası Sylva kasabasını ziyaret etmiş. Street View için çekilen fotoğraflarda filmin ekibinin bir kısmı da objektiflere yakalanmış.

Benim Adım Kırmızı

Filme adını veren reklam panolarının kırmızı olması ve Red isimli bir karakterin bulunmasıyla filmin ana rengi kırmızı olması şaşırtmıyor.

Okuduğuna değdi mi?

2 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

muzik ilüstrasyon

Müzik ve Mimarinin Buluşması “Archimusic” Görenlerin Ağzını Açık Bırakıyor

Hayat ve Aşk Hakkında Şahane Marilyn Monroe Sözleri

İnsanın Ufkunu Açan, İlham Veren Marilyn Monroe Sözleri