in ,

Tinder’dan Eş Arayan Gergedan Herkesi Şaşırttı

Günümüzde internet dünyası artık sadece en bilinmez bilgilere ulaşmayı, alışveriş yapmayı ve sosyal medya kullanımını mümkün kılmakla kalmıyor, hayatınızın aşkını da bulmaya olanak sağlıyor. Pek çok çöpçatanlık sitesininin yanı sıra, Tinder gibi uygulamalar sayesinde bir araya gelebileceğiniz bir eş bulmanız mümkün. Özellikle gittikçe artan Facebook ve Tinder evlilikleri bu durumun ne kadar yaygın gerçekleştiğinin bir kanıtı. Üstüne üstlük Tinder  aracılığıyla hayatının aşkını arayan sadece biz insanlar değiliz. Dünyada kalan son erkek kuzey beyaz gergedanı, ünlü çöpçatanlık uygulaması Tinder’a katılarak, hayatının aşkını aradığını duyurdu. Peki Sudan isimli beyaz gergedanın bu arayışının arkasındaki hikaye ne?

Sudan’a Eş Aranıyor

Tinder'dan Eş Arayan Gergedan Herkesi Şaşırttı

Sudan, dünya üzerinde yaşayan son erkek kuzey beyaz gergedanı. Kendi türünün en son erkek üyesi olan Sudan, aynı zamanda türünün devamlılığı sağlayabilecek tek hayvan. Bu nedenler ona eş arayışına giren bilim insanları son olarak çareyi ona Tinder hesabı açmakta bulmuş. ‘Ogilvy Arica’ adlı iletişim ajansından Matthieu Plassard Sudan için açılan Tinder profili şimdiden oldukça ilgi toplamayı başardı. 190 ülkede, 40 dilde yayınlanan profil aynı zamanda Tinder tarihinde de bir ilke imza atılmasına olanak sağlıyor.

‘Tinder ilk kez böyle bir şey yapıyor’

Sudan’ın profili ise oldukça eğlenceli. Profilinde kendisi ile ilgili bilgiler paylaşan Sudan, türünün kaderinin bir birlikteliğe bağlı olduğunu da değiniyor.

 ‘Fazla ileri gitmek istemiyorum ama gerçekten de türümün kaderi bana bağlı. Baskı altında iyi performans gösteriyorum. Eğer önemliyse 1.83 cm boyunda ve 2268 kiloyum’

Amaç Fon Sağlamak

Kenya’daki ‘Ol Pejeta Koruma Bölgesi’nde yaşayan Sudan, sürekli gözlem altında tutuluyor. Tam 43 yaşında olan Sudan’ın hiç yavrusu olmadı. Daha önce hayattaki son 2 dişi kuzey beyaz gergedan ile çiftleştirme çabaları da başarısız oldu. Bu nedenle gergedanın bakımından sorumlu olan ekip Sudan’ın spermlerini kullanarak tüpte dölleme (IVF) işleminin maliyetini karşılayabilmek için fon arıyor. İşte bu fon arayışına hizmet eden Tinder hesabı Sudan’ın son umudu. Gergadanın profil sayfasına girerek beğenme anlamına gelen ‘sağa kaydırma’ işlemini yapanlar Sudan için yardım toplanan bir sayfaya yönlendiriliyor.

Yapay döllenme işlemi için 10 milyon dolara ihtiyaç var. Eğer her şey yolunda giderse bilim insanları yapay dölleme ile 5 yıl içinde 10 üyeli bir kuzey beyaz gergedan sürüsü oluşturmayı hedefliyor.

Neden Nesilleri Tükenmek Üzere?

Tinder'dan Eş Arayan Gergedan Herkesi Şaşırttı

Kuzey beyaz gergedanlar, Orta Afrika’daki vahşi doğada hayatta kalabilen ender gergedan türlerinden biri. Ancak boynuzları nedeniyle avcıların hedefine hale gelmiş durumlar. Bu da onların sayısında ciddi bir düşüşe neden oluyor. Avcıların özellikle boynuzları nedeniyle erkek gergedanları daha fazla avlanıyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünyada Kaç Kişinin Instagram Kullanıcısı Olduğu Açıklandı

Su İçme Alışkanlığınızı Değiştirecek 6 Tarif