in ,

Üniversiteye Başladığınızda Yapmakta Zorlanacağınız 10 Şey

universite-baslik

Üniversite, hayatın çok özel bir zamanıdır. Üniversiteye başlamak sizlere kişisel gelişim için inanılmaz fırsatlar verir. Bunun yanında üniversiteye başladığınızda çoğu insan kötü bir dönem geçirebilir, alıştığımız tüm ev konforu, günlük ritüeller ve beklentiler aniden değişmek üzeredir. Üniversitede hayata başladıktan sonra bekleyebileceğiniz bazı şeyleri burada bulabilirsiniz.

1. Para Yönetimi

Para yönetimi üniversite

Belki de üniversiteye başladığınızda üstesinden gelmek zorunda kalacağınız en büyük engel, para yönetimidir. Her dara düştüğünüzde babanızı arayabileceğiniz günler geride kaldı. Kendi başınızasınız. Yapacağınız her harcamayı kontrol altına alıp para yönetimini öğrenme vaktiniz geldi.

2. Çamaşır Yıkamak

Evde anne-baba ile birlikte otururken, ne kadar kolay olduğunu unutmanız kolay olsa da, odada bıraktığınız kirli çoraplar daima sihirli bir şekilde kaybolur, sihirli bir şekilde dolabınıza temiz bir şekilde geri dönerdi. Hepsi değişmek üzere.

Üniversiteye başladıktan kısa bir süre sonra, kendi kıyafetinizi yıkamanız gerektiği gibi gerçek, korkunç bir korkuyla karşılaşacaksınız. Bazen de onları ütüleyeceksiniz. Yatmadan önce çamaşırlarınızı yıkamak istersiniz, çamaşırhaneye gittiğinizde hayal kırklığına uğrayabilirsiniz (hiç bir zaman boş olmaz) ve bu konuyu hiç bir zaman tam olarak çözemezsiniz.

3. Kendi Yiyeceklerinizi Hazırlamak

Bazıları için aşırı derecede ucuz görünebilir, ancak gıda aslında maliyetlidir ve bu, bir tür ihtiyaçtır, vazgeçemezsiniz. Alışveriş yapıp buzdolabınızı ağzına kadar doldurabilirsiniz, fakat kendiniz bir şey hazırlamadığınız sürece eve döndüğünüzde yine aç ve  kendi başınasınız. Kendi yemeklerinizi pişirmeniz zor olabilir, ancak üniversitede lezzet standartlarınızın ne kadar hızlı bir şekilde düşeceğini görmek şaşırtıcıdır.

4. Erken Sabahlar

Erken kalkmak

Okuldaki erken sabahlar, başta kendinize gelmekle yükümlü olduğunuz için sabah erkenden üniversiteye gitmek, sizleri zorlu bir alarm döngüsüne sokacak. Şarjınız bitinceye kadar erteleseniz dahi ne anneniz ne de babanız sizi uyandırmak için gelmeyecek.

5. Daha Büyük İş Yükü

Lise ve dershanede iş yükünün çok zor olduğunu düşünüyorsanız, bir şok geliyor demektir. Üniversitede beklenti düzeyinin çok yüksek olduğunu ve iyi not almak için çok daha fazlasının gerekli olduğunu yakında öğreneceksiniz.

6. Fotokopi

Seçtiğiniz bölüme bağlı olarak, fotokopi çok tanıdık bir işlem haline gelecek. Kağıda dökülmek için 500 sayfayı beklediğinizde ne demek istediğimizi tam olarak anlayacaksınız. Üniversitede fotokopi hakkında en kötü şey? Bunun için kendiniz para ödemek zorundasınız.

7. Sunumlar

Üniversiteye başladığınızda, diğer öğrencilerinizin ve öğretim görevlilerinin önünde sunum yapmanız beklenmektedir. Bu, içe kapanık bir öğrenci için daha fazla göz korkutucu bir iş gibi görünebilir, bu nedenle şimdiden topluluk önünde konuşma becerilerinizi geliştirmeye başlamalısınız!

8. Kütüphane Savaşları

kutuphane-savaslari

Bir üniversite kütüphanesi, özellikle vize-final tarihleri arasında, çok korkunç bir yer olabilir. Bazen bir yer bulabilmek için saatler öncesinden gelmeniz bile gerekebilir. Ayrıca, ‘sessiz çalışma’ yazıyorsa, sıkı kütüphane kurallarına her zaman uyulmak zorundadır, o zaman sessiz olmanız daha iyi olacaktır.

9. Uykusuz Günler

Uyku neydi? Uyku haramdı… Üniversiteye başladıktan sonra hızlı bir şekilde uzak, hoş bir hatıra haline gelecek ya da en azından bir lüks olacak.

Sabahın erken saatlerinde sayısız ödev ve gece hayatı sayesinde başınızı yastığa koymak için fazla zamanınız olmayacak. Ancak vücudunuz yakında adapte olacaktır, çünkü hafta ortası öğrenci geceleri her zaman buna değecektir.

10. Yeni İnsanlarla Tanışma

Üniversiteye başladığınızda arkadaşlarınızın ve ailenizin bir kısmını terk etmeniz çok üzücü bir gün gibi görünebilir ancak yeni başlayan bir kişinin bekleyebileceği en iyi şey yeni insanlarla tanışmaktır.

Bölüm arkadaşlarınızdan, öğretmenlerinizden, kampüs arkadaşlarınızdan ve oda arkadaşlarınızdan herkes, günlük yaşantınızın bir parçası haline gelecek ve bir sürü yeni arkadaş bulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsanların Fikirlerinize Verdiği Önemi Arttıracak 15 Tavsiye

Başarılı öğretmen olamanın 24 yolu

Başarılı Öğretmenlerin Farklı Olarak Yaptığı 24 Şey