in ,

Başarılı Öğretmenlerin Farklı Olarak Yaptığı 24 Şey

Başarılı öğretmen olamanın 24 yolu

Bir öğrenciye kendisini okulda başarılı kılan şeyleri sorarsanız muhtemelen fantastik yeni bir kitap veya video dersi serisi hakkında bir şey söylemeyecektir. Muhtemelen “Ebru öğretmen” gibi bir şey duyacaksınız.”O asla benden vazgeçmedi.”  Genellikle öğrencilerin başarılı bir eğitim alması, konuyla tutku ve ilham kaynağı olan bir öğretmenle kişisel bir bağlantı kurmasında yatar. Başarıyı ölçmek zordur ve akademisyenler dünyada eğitimcilerin sürekli olarak öğrenmeyi nasıl ölçtüğünü değerlendiriyorlar. Ancak sorulması gereken ilk ve en önemli soru şudur:

Öğretmenler öğrencilerine ulaşıyor mu? İşte başarılı eğitimcilerin farklı yaptıkları 24 şey .

1. Başarılı Öğretmenlerin Açık Hedefleri Vardır

Bilmediğiniz bir yere seyahat ederken doğru şekilde gidip gitmediğinizi nasıl anlarsınız? Yol işaretlerini ve bir haritayı kullanırsınız (günümüzde SIRI veya GPS olabilir). Eğitim dünyasında, öğrencileriniz için hedefleriniz, hedefinize giden yol işaretleri gibi davranmaktadır. Sizin yapmanız gereken planlamak. Bir plan yapmak, müfredatınızda eksiklik değil, yaratıcılığı geliştirecek bir çerçeve sunar.

2. Başarılı Öğretmenlerin Amaçları Vardır

Her gün mükemmel iş günleriyle övülemeyiz. Bazen yaşam sadece sıradan ve sıkıcıdır. Büyük resmi görebilen bir amaca yönelik olan öğretmenler, zorlu ve sıkıcı günlerin üstesinden gelebilirler, çünkü gözleri her zaman yeni amaç üzerindedir.

3. Başarılı Öğretmenler Anında Sonuç Almadan Yaşayabilirler

Öğrencilerinizin yüzünde bir gülümseme oluşmadan veya “Güzel dersti!” diye düşünmeden sınıftan ayrılmalarını sağlayacak bir ders planı için ter dökmekten kötü bir şey yoktur. He zaman %100’ü veremezsiniz ve anında sonuç alamazsınız. Bu sebeple anında tatmin olan öğretmenler yandı ve hayal kırıklığına uğrayacak. Öğrenme, ilişkiler ve eğitim, gayret göstermek, tıpkı bir bahçe yetiştirmek gibidir. Büyümek zaman alır ve yorgunluk verir.

4. Başarılı Öğretmenler Öğrencileri Ne Zaman Dinleyeceklerini ve Onları Ne Zaman Görmezden Geleceklerini Bilirler

Öğrencilerini hiç dinlemeyen bir öğretmen başarısız olur. Aynı şekilde öğrencilerini her zaman dinleyen bir öğretmen de başarısız olur. Ne zaman dinleyeceğinizi ve ona odaklanacağınızı  ve ne zaman “Hayır, ben öğretmen olduğum için bu yoldan gidiyorum ve büyük resmi görüyorum” demek kolay bir şey değildir.

5. Başarılı Öğretmenler Olumlu Bir Tutuma Sahiptir

Negatif enerji, yaratıcılığı yakalar ve başarısızlık korkusu için güzel bir üreme alanı oluşturur. İyi öğretmenler iyimser bir havaya, canlılık duygusuna ve enerjiye sahip olurlar ve anlık olan yada geçmiş ani duruşları görürler. Olumluluk yaratıcılık doğurur.

6. Başarılı Öğretmenler Öğrencilerinin Başarılı Olmasını Bekler

Bu kavram, ebeveynler için de benzerdir. Öğrencilerin birine inanmaları gerekir. Kendi yeteneklerini değerlendirmek için daha akıllı ve daha olgun bir kişiye ihtiyaç duyuyorlar. Hedefi yüksek ayarlayın ve ardından başarısız olabileceği bir ortam oluşturun. Bu, öğrencilerinizi kendileri için belirlediğiniz beklentiye ulaşana kadar denemeye motive edecektir.

7. Başarılı Öğretmenlerin Espri Anlayışı Vardır

Mizah ve zekâ kalıcı bir izlenim bırakıyor. Stres ve hayal kırıklığını azaltır ve insanlara başka bir bakış açısı ile durumlarına bakma şansı verir. En sevdiği öğretmen hakkında 1000 öğrenciyle röportaj yaptıysanız, bunların% 95’inin çılgın diyeceğine bahse girerim.

8. Başarılı Öğretmenler Otantik Olarak Övgü Kullanır

Öğrencilerin cesaretlendirilmesi gereklidir ama gerçek teşvik ile yapılması gerekir. Yapabileceklerinin yalnızca yarısını bildiği zaman, övgü yapmak hiç de iyi değil. Sunduğunuz övgülerin yargısal bir biçimde kullanılmasından dolayı, değersiz olduğu bir ortam yaratmak istemezsiniz.

9. Başarılı Öğretmenler Risk Almayı Bilir

Okumanın yararı vardır. Biraz uzaklaşanlar, birinin nereye kadar gidebildiğini bilenlerdir. Risk almak, başarılı formülün bir parçasıdır. Öğrencilerinizin sınıfta yeni şeyler denediğini görmeniz gerekir ve risk almakta başarısızlıklarını nasıl ele aldığınızı yakından izleyeceklerdir. Bu, öğrettikleriniz kadar önemlidir.

Risk almayı bilen öğretmenler başarıya ulaşabilir

10. Başarılı Öğretmenler Tutarlıdır

Tutarlılık ile tek düzelik karıştırılmamalıdır. Tutarlılık, yapacağınız şeyleri yaptığınız anlamına gelir, ruh halinize bağlı olarak kurallarınızı değiştirmezsiniz ve öğrenciler ihtiyaç duydukları zaman size güvenebilirler.

11. Başarılı Öğretmenler Yansıtıcıdır

Sıkışmış ve inatçı bir öğretmen olmayı önlemek için, başarılı eğitimci yöntemleri, yansımaları ve öğrencileri ile bağlantı kurma şekilleri üzerine düşünmek için zaman ayırın. Biraz çözüm ve anlayışla güçlendirilebilen bu zayıflıkları ortaya çıkarmak için düşünmek gereklidir.

12. Başarılı Öğretmenler Kendi Akıl Hocalarını Ararlar

Yansıtıcı öğretmenler, biraz daha yaşlı ve akıllıca destek sunan birisine sahip değillerse, kolayca hayal kırıklığına uğrayabilirler. Akıl hocalığı için asla çok yaşlı ya da bilge biri gerekli değildir. Akıl hocanız, “Evet yansımalarınız doğrudur” veya “Hayır, çünkü kapanmışsınız” diyen ses olabilir ve size farklı bir bakış açısı sunabilir.

13. Başarılı Öğretmenler Ebeveynlerle İletişim Kurar

Ebeveynler ve öğretmenler arasındaki işbirliği, bir öğrencinin başarısı için kesinlikle önemlidir. Açık bir iletişim yolu oluşturun böylece ebeveynler endişelerini sizle paylaşabilir, siz de aynı şeyi yapabilirsiniz. Bir öğretmen ve veli ortak bir payda sunduklarında, öğrencinizin çatlaklardan düşmesi daha düşük bir olasılıktır.

14. Başarılı öğretmenler İşlerinden Hoşlanırlar

Çalışmalarını seven bir öğretmen kendini belli eder. Enerjisini herkese bulaştırdığını fark edersiniz. Konu ilginizi çekmese bile, heyecanından etkilenirsiniz. Eğer yaptığı eser yada mesleği sevmeyecek olursa bunun sebebi dahi öğretmenden geçecektir. Öğrencilerinizi biraz düzeltin ve öğretime olan sevgisini kazandığınızdan emin olun.

15. Başarılı Öğretmenler Öğrencinin İhtiyaçlarına Uyarlar

Sınıflar, sürekli gelişen dinamik bir organizmaya benzemektedir. Güne, katılım listesine ve aya ait aşamaya bağlı olarak, öğrencileriniz için planlarınızı veya programınızı değiştirmeniz gerekebilir. Büyümeler ve değişimlere göre yeni yöntemler de gerekebilir. Öğrenciniz ve hedefiniz arasında bağlantı kurun, böylece zaman ilerledikçe sorun yaşamak zorunda kalmazsınız.

16. Başarılı Öğretmenler, Sınıfta Değişime Hoş Geldiniz

Bu, yukarıdaki ipucuyla ilgilidir, ancak biraz farklıdır. Evinizden ya da yatak odanızdan çok sıkıldığınızda yeniden düzenlemek ve yeni bir oda gibi hissetmek mi istiyorsunuz? Değişim, heyecanı ve macerayı tutuşturur. Öğrencilerinizi dinamik tutmak için sınıfınızı değiştirin. Masaları yada rutini yeniden düzenlemek gibi basit değişiklikler, uzun bir yılın ortasında yeni bir hayat yaşatabilir.

basarili-ogretmen

17. Başarılı Öğretmenler Yeni Araçları Keşfeder

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sınıfınıza ve müfredatınıza mükemmel işlevler katabilen yeni yeni kaynaklar ve araçlar bulunmaktadır. Hiç şüphe yok ki,  öğrencileriniz büyük olasılıkla henüz bilmediğiniz teknolojileri kullanıyorlar. Sınıfta teknoloji için bastırmaktan korkmayın. Genellikle yetersiz bir alan olur, ancak şu anki dünyada ve iklimde öğrencileriniz teknolojinin her yerde olduğu bir dünyada büyüyeceklerdir. Onlara bir başlangıç yapın ve sınıfta teknoloji kullanın.

18. Başarılı Öğretmenler Öğrencilerine Duygusal Destek Verir

Öğrencilerinizin duygusal desteğinize bir parça bilgiden daha fazla ihtiyaç duyacakları günler vardır. Duygusal bir seviyede öğrencilerinize bağlanmak,  size danışmalarını, sizin onlara öğüt verme ihtimalinizi arttırır.

19. Başarılı Öğretmenler Ebeveyn Korumacılığı Tehdit Olarak Görmez

Ne yazık ki, ebeveynler ve öğretmenler bazen birbiri tarafından tehdit altındadır. Güvensiz olan bir öğretmen, ebeveyn savunuculuğunu tehdit olarak görür. Bir öğretmenin hatalarını belirtmek için bekleyen çok fazla sayıda aile varken, çoğu ebeveyn sadece çocuğu için en iyisini ister. Başarılı eğitimciler, ebeveynler sınıfa girmek ve görüşlerini bildirmek istediklerinde yeteneklerinden emindirler ve tehdit altında değildirler. İyi öğretmenler, ebeveynlerin önerdiklerini takip edip etmemeleri gerektiğini de iyi bilirler!

20. Başarılı Öğretmenler Sınıfta Eğlenirler

Çok ciddi olmayın. Bazı günlerde, “eğlence” asıl hedef olmalıdır. Öğrenciler, insanlığınızı hissedip, görürken bir güven ve saygı temelini oluştururlar. Eğlenceli olmak ve eğitimci olmak birbirinden ayrı değildir. Mizah kullanmak en sıradan konuyu bile daha ilginç hale getirebilir.

21. Başarılı Öğretmenler Bütünsel Olarak Öğretirler

Öğrenme bir boşlukta gerçekleşmez. Depresyon, kaygı ve zihinsel stres eğitim süreci üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Eğitimcilerin (ve eğitim modelinin) bütün insanları hesaba katmaları çok önemlidir. Cebir üzerine en eğlenceli ve en yenilikçi dersi alabilirsiniz, ancak öğrencinizin ebeveynleri boşanmak üzere ise o öğrenciye ulaşamazsınız.

22.Başarılı Öğretmenler Öğrenmeyi Asla Bırakmazlar

İyi öğretmenler öğrenmek için kendilerine zaman ayırırlar. Bu, belli bir konudaki bilgilerini güçlendirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi öğrenci pozisyonuna sokar. Bu, öğretim modunda her zaman unutabileceğiniz öğrenme süreci hakkında bir perspektif sunar.

23. Başarılı Öğretmenler Kalıpları Yıkarlar

“Bunu asla yapamadım” diyorsun kendine. Belki de asla öğrencilerin birbirlerine not vermesine izin verecek bir öğretmen olamayacağına dair söz vermiştin kendine (belki de çocukken kötü bir tecrübe yaşamıştın). Bazen büyümenin en büyük engeli biziz. Öğretim yöntemleri etrafında bir duvar inşa ettiniz mi? İyi öğretmenler, ne zaman başlaması gerektiğini bilirler.

24. Başarılı Öğretmenler Konunun Ustalarıdır

İyi öğretmenler yeteneklerini bilmeliler. “Öğretme” metodolojisine ek olarak, konu alanınızda da usta olmanız gerekiyor. Öğrenmeyi öğrenin, öğrenin ve asla öğrenmeyi bırakmayın. Başarılı eğitimciler meraklı kalırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Üniversiteye Başladığınızda Yapmakta Zorlanacağınız 10 Şey

Hayatınızı Değiştirecek 35 Soru

Hayatınızı Değiştirecek 35 Soru