in ,

Ünlü Yönetmenler Tarafından Çekilmiş 7 Şahane Reklam Filmi

Büyülenmiş bir şekilde izlediğimiz pek çok reklam filminin ünlü yönetmenler tarafından çekildiğini biliyor muydunuz?

Uzun metraj bir film çekmek nereden baksanız minimum bir yıllık bir süreçtir. Bu nedenle bir yönetmen genelde 2-3 yılda bir film çekebilir. İşte bu 2-3 yıllık aralarda ünlü yönetmenler reklam filmi çekerek hem pratik yapıyor hem de para kazanıyor. Apple, BMW, Nike, IKEA gibi devasa markaların reklam filmlerinde pek çok ünlü yönetmenin parmağı bulunuyor yani.

Şimdi size ünlü yönetmenler tarafından çekilmiş 7 şahane reklam filmi göstereceğiz.

7. Alejandro González Iñárritu – Nike – 2010

Meksikalı şahane yönetmen Inarritu’nun 2010’lu yıllardan itibaren artan popülaritesi onu Güney Afrika’da düzenlenen FIFA 19. Dünya Kupası reklamının yönetmen koltuğuna oturttu. Christiano Ronaldo, Wayne Rooney, Frank Ribbery gibi ünlü futbolcuların da yer aldığı reklam hızlı kurgusu ve renkli öyküsüyle yayınlandığı zaman büyük ilgi görmüştü. Inarritu çeker de kötü olur mu…

6. David Fincher – Apple – 2009

David Fincher, pek çok kişi tarafından Apple’ın en şık ürünü olarak nitelendirilen iPhone 3GS’nin reklam filmini çeken isim. Reklamın görüntü yönetmeni de Jeff Cronenweth. Bu ikili aynı zamanda 1999 yılında Fight Club filminde de beraber çalışmışlardı. Tüketim toplumu eleştirisinden tüketim toplumunun bir numaralı markasının reklamına enteresan bir süreç…

5. Spike Jonze – IKEA – 2002

Daha önce hiç bir lambanın bakış açısından bir şeyler izlediniz mi? İzlemediyseniz Her, Being John Malkovich gibi şahane filmlerin yönetmeni Spike Jonze’nin IKEA için çektiği reklam filmini görmelisiniz. Bu reklam filminin yayınlandığı dönem, IKEA’nın mobilya ve ev eşyaları satışı %8 artmış.

4. Wes Anderson – American Express – 2006

Wes Anderson American Express için çektiği reklam filminde “kendi filmi çekme sürecini” anlatıyor. Tabii Anderson’a münhasır gariplikler reklam filminde de yer alıyor. Wes Anderson garip ve müthiş bir insan.

3. David Lynch – Sony Playstation 2 – 2001

Oyun konsolu Playstation 2 için 1977 tarihli Eraserhead filminden unsurlar taşıyan ürkütücü bir reklam filmi çeken David Lynch’in video oyunlarıyla nasıl bir bağlantı kurduğunu kestiremesek de unutulmaz ve rahatsız edici bir reklam filmi çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

2. Michael Bay – Victoria’s Secret – 2010

Michael Bay Transformers serisi ve Pearl Harbor gibi bol efektli ve gürültülü filmlerin başarılı yönetmeni. Yaptığı her iş “epik” sıfatını taşıyan Michael Bay, konu kadın iç çamaşırı olunca dahi tarzından ödün verecek bir kişi de değil. Motosikletli, patlamalı çatlamalı bir Victoria’s Secret reklamına imza atan yönetmen, reklamda oynayan Rosie Huntington’a daha sona Transformers: Dark of the Moon adlı filminde de rol vermiş.

1. Ridley Scott – Apple – 1984

Ridley Scott’un Apple için çektiği bu reklam olmasa liste geçersiz olurdu. George Orwell’in 1984 adlı distopik romanından esinlenilen reklamda Macintosh’un piyasaya sürülmesiyle 1984’ün o kadar da kötü bir yıl olmayacağı vurgulanmış. Apple, aydınlık günlerin habercisi olarak gösterilmiş reklamda. 2017’ye girmek üzereyiz. Apple’ın günümüzdeki yerini siz düşünün.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Etkili 10 Para Biriktirme Yöntemi

Almanya’da Tuvaletler Unisex Hale Getiriliyor