in ,

Yabancı Dil Öğrenmek için Uygulanması Gereken 6 Yöntem

Yabancı dil öğrenmek çok zaman alan ve  kendini adamayı gerektiren bir iştir. Bunu başardığınızda ise size bir çok yarar sağlayacaktır; yeni işler bulmak bunlardan sadece biri. Dünyada 7000’in üzerinde dil vardır. Bunlardan en azından birisini öğrenmek bile hayatınızda tek başına büyük fark yaratmaya yetecektir. İngilizce artık bu dillerin içerisinde ne yazık ki yer almıyor. Çünkü dünyada en çok konuşulan birinci dil olamasa da –ki bunun sebebi birinci sırada 1300 milyon nüfuslu bir ülke olan Çin’de konuşulan Çincedir- ikinci sıradaki dildir. O yüzden İngilizce en yaygın dil olarak sürekli karşımıza çıkıyor ve yarattığı his üzerinden İngilizce hala kendi önemini koruyor. Bu yüzden bir çok insan yabancı dil öğrenmek ister istemelidir de zaten ancak bazı temel yöntemleri gözümüzden kaçırmamalıyız.

Konuşma Pratiği Yapmak

Yapılan araştırmalara göre yabancı dil öğrenmek için yapılabilecek en önemli pratiklerden bir tanesi yazmak ya da dinlemek değil, konuşma pratiği yapmaktır. Çünkü konuşma pratiği yaparken yazma çalışmalarında hiç bir zaman kullanmadığımız ya da nadiren kullandığımız kelime gruplarını birlikte kullanabiliriz, ancak sıfırdan yabancı dil öğrenmek için ilk adım olarak konuşma pratiği yapılması yanlıştır. Konuşma pratiğine başlamak için öncelikle kelime haznenize ve dil bilginize güvenmelisiniz. Bunun nedeni ise konuşma pratiği yapmak taklit çıkarmaktır ve herhangi bir şeyin taklidini çıkarabilmek için o konuya dair temel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.
Yabancı Dil Öğrenmek için konuşma pratiği yapmak çok önemli

Peki, yabancı dil bilgimizi konuşma pratiği yapabilecek duruma getirdikten sonra kimlerle ya da nerelerde konuşma pratiği yapabiliriz. Tabi ki hepimizin içinden gelen; öğrenmek istediğimiz dilin konuşulduğu ülkede bir süre zaman geçirmektir. Ancak bu her zaman mümkün olmadığı için, yabancı dil öğrenmek isteyenleri bir araya getiren kullanışlı internet siteleri vardır. Bu siteleri düzenli olarak kullanmak sizin dil gelişiminize çok faydalı olacaktır. Sizin bildiğiniz kullanışlı internet siteleri varsa, yorum olarak ekleyin lütfen.

Çağa Ayak Uydurmak

Çağımız teknoloji çağı olduğu için yabancı dil öğrenmek kullanılabilen için bir çok internet sitesi var. Bu sitelerden dünyada en çok bilineni Duolingo sitesidir. Bu site tasarımıyla birlikte kullanıcıya puan toplatarak, bir oyun oynuyormuş hissi vererek ve yabancı dil öğrenmeyi daha zevkli hale getirerek ücretsiz bir hizmet vermektir. Yayınlanmış makalelerin çevirilerini sağlayarak yoğun pratik yapabileceğiniz özel bölümleri vardır. Bir şans vermenizi tavsiye edebileceğim sitelerden bir tanesidir. Tabi ki bu site sadece bu tarz sitelerden bir tanesidir. Sadece internet sitelerinde vakit geçirmekten ziyade, tabletlerimizde, akıllı telefonlarımızda dikkatimizi dahi çekmeyen küçük uygulamalardan da faydalanmalıyız. Mesela internet sağlayıcımızdan yabancı dilde bir yazı okurken, bilmediğimiz kelimeyi seçtiğimizde küçük bir ekranda o kelimenin açıklamasına anında ulaşabiliyoruz. Bu çok kullanışlı bir özellik haline geliyor bir süre sonra.

Yabancı Dil Öğrenmek için 6 temel ilkenin en önemlisi çağa ayak uydurmak

Kelime Öğrenmek

Kelime öğrenmeden yabancı bir dil öğrenilemez ve bu bütün diller için geçerlidir. Bundan dolayı sürekli bir halde kelime ezberlemek yabancı dil öğrenmek için yapılabilecek en önemli adımlardan bir tanesidir. Yapılan araştırmalara göre her gün 30 yeni kelime öğrenerek ve bu süreci doksan gün devam ettirerek toplamda ezberleyebileceğiniz kelime sayısının yüzde 80’ini zihninize kazımış olacaksınız. Dil bilim uzmanı Paul Nation yeni kelimeler öğrenmenin önemli hakkında şunları söylemiştir:

“Kelime dağarcığının boyutu bitmeyen bir ölçektir. Zengin bir kelime hazinesi okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirir ve daha kolay öğrenilebilir bir forma sokar. ”

Yani ortalama 1000 kelimelik bir kelime hazinesi ile çok akademik olmayan herhangi bir makaleyi anlayabilirsiniz. Hatta sadece makaleler için değil insanlarla iletişiminiz için de yeterli olacaktır.

Yabancı Dil Öğrenmek Kararlı Olmayı Gerektirir

Hayatınıza Katmak

Yabancı dil öğrenme sürecinizi bir adım daha öne taşımak için o dili hayatınıza katın. Mesela bunu öğrenmek istediğiniz dilde müzik dinleyerek, altyazılı diziler ve filmler izleyerek kolayca yapabilirsiniz. Böylece beyninizdeki öğrenme komutunu hep açıkta tutabilirsiniz. Bir dili öğrenebilmek için illa o dilin konuşulduğu bir ülkeye gitmek zorunda değilsiniz, sadece o dildeki kayıtlı konuşmaları dinleseniz bile yeterli olacaktır. Bir diğer öneri de bilgisayarda oynadığınız oyunların dilini Türkçeleştirmek için ekstra çaba sarf etmeyin çünkü bu sizin için yabancı dil öğrenmede çok yararlı bir süreç olacaktır. Yani özetlemek gerekirse yeni bir yabancı dil öğrenmeye çalışıyorsanız kesinlikle bütün hayatınız o dille birlikte çevrili olmalıdır. Onun dışında bir başarı yakalayabilmeniz mümkün değildir. Mesela İngilizce’de “İngilizce düşünememek” diye bir sıkıntı vardır. Önce Türkçe düşünüp sonra İngilizce devam etmek oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Çünkü her yeni dilin kendine özgü kelime yapıları, dil bilgisi kurallları vardır.

Dil Bilgisi Öğrenmek

En basit dil bilgisi kurallarını öğrenmek yeni bir dil öğrenmek için faydalı kriterlerden bir tanesidir, ancak dil bilgisini insanlar çok fazla abartıyor ve bunu öncelik sırasına koyuyorlar. Her durumu kendi şartları altında değerlendirmeliyiz. Mesela bir sınavla yabancı dil öğrenip öğrenmediğiniz test edilecekse sizin de tahmin edeceğiniz gibi dil bilgisi çok önemli bir noktaya gelecektir. Ancak herhangi bir testi geçmek için değil de sadece yaşam için öğrenecekseniz, dil bilgisi en son düşüneceğiniz şeylerden bir tanesi olmalıdır. The Telegraph yazarı ve öğretim üyesi olan Anne Merritt kendi Türkçe öğrenme deneyimini şu şekilde aktarmıştır:

“Türkiye’de bulunduğum süre içerisinde cümle yapıları konusunda ciddi problemler yaşamıştım. Ancak etrafımda insanların her zaman benim ‘Tarzan Türkçemi’ anladığını fark edince ciddi bir rahatlama ile dil öğrenme sürecimi değiştirdim. Dil bilgisine takılmak ziyade kelime öğrenmeye daha çok emek vermeye karar verdim. ”

Siz kendinizden de bilirsiniz bir turistle konuşurken ondan geçmiş zamanı ya da gelecek zamanı düzgün kullanmasını beklemezsiniz ya da yanlış kullandığında dahi aslında ne demek istediğini anlarsınız. Yabancı dil öğrenme amacınız bir sınavı geçmekse, dil bilgisini belirli bir seviyedeyken çok rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Belki yine temel kurallarını öğrenmek birinci yol olabilir ama kafanıza takmanıza gerek olmayan bir ilkedir.

Yabancı Dil Öğrenmek için kararlı olun

Öğrenme Stratejisi Belirlemek

Birçok insan yeni bir yabancı dil öğrenmeye başlar başlamaz başarısız olur. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi strateji belirlemeden başlamış olmalarıdır. Bir çok farklı yabancı dil öğrenme stratejisi vardır. Ve bunlardan herhangi biriyle çalışırsanız, yabancı dil öğrenmede yeni bir yol keşfetmiş olursunuz. Üç aşaması olan bir stratejiden bahsedeceğim. Bu aşamalardan ilki karar öncesi aşamasıdır. İnsanların dil öğrenme stratejilerinde bir değişiklik yapma ihtiyaçlarının olduğunu kabul ettikleri aşamadır. Yani dil öğrenirken hata yaptıklarını kabul ettikleri aşamadır. İkinci aşama ise tasavvurdur. Yani dil öğrenme isteğinizin neden oluştuğu konusunda netleşmek ve derin düşüncelere dalmaktır. En son aşamaya gelirsek bu da hazırlık aşamasıdır. Nedenlerimizi ve başlangıç motivasyonumuzu tekrar tekrar yaşatarak harekete geçmektir.

Yabancı dil öğrenmek için en temel olan yöntemlerden 6’sını açıkladım ancak bunun yanında meslek hayatlarının büyük kısımlarını yabancı dil öğrenerek geçiren diplomatlardan bir tanesinin deneyimini sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Amerikan bir diplomat olan Shawn Kobb’u seçtim. Çünkü Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük sorunlarından bir tanesi Amerika halkının sadece % 18’i İngilizce dışında başka bir dil biliyor ve bu durum ABD için bir problem oluşturmaya başladı. Shawn Kobb’un tavsiyeleri:

  • Minimum günde beş saat bir eğitim alın
  • Geri kalan zamanlarınızın tamamını dil öğrenmeye ayırın
  • Kendinizi adayın
  • Günlük hayatınızı dil öğrenmeye uygun olarak düzene sokun.♀

Öğrenmek istedikleri dilin yerlileriyle iletişimde olmaları diplomatlar için çok büyük bir avantajdır, ancak mesleği diplomatlık olmayanlar için bu tarz bir çalışma stili tabi ki çok pahalı olacaktır.

Yabancı Dil Öğrenmek Diplomat tavsiyeleri

Bu 6 temel yöntemden ilk başta göz önünde bulundurmamız gerekeni ise öğrenme stratejisi belirlemektir. Başlangıçlar bir işin sonucunu çok etkiler. Bu aşamada yapılan hatalardan ötürü yabancı dil öğrenmeyi bırakan bir çok insan vardır. Son olarak da kendi çıkardığım bir zihin haritası var onu paylaşmak istiyorum.

Yabancı Dil Öğrenmek için Zihin Haritası belirleyin

  • Kendiniz gibi düşünmek; kişisel motivasyon dil öğrenmede her şeydir, hangi dili ne için öğrenmek istediğiniz konusunda net ve dürüst olun.
  • Dil öğrenirken yaptığınız yanlışlar bir kayıptan ziyade büyük bir kazançtır ve bunun bilinciyle hareket edin her zaman. En ünlü poliglotlardan- çok dil bilen- biri olan Benny Lewis de dil öğrenirken hata yapmanın doğal bir süreç olduğunu ve kimsenin bunu kişisel algılamaması gerektiğini hep söylemiştir.
  • Öğrenmek istediğiniz dile karşı kararlı ve ısrarcı olun. Hatta ünlü bir söylem vardır dil öğrenicileri arasında ‘Bugün Almanca öğreneceğim, dün de yaptığım ve yarın da yapacağım gibi.’
  • Yerli insanlarla iletişime geçin. Bunu artık çok rahat bir şekilde internet ortamından yapabiliyorsunuz ve bunun için bir çok internet sitesi ya da mobil uygulamalar mevcut.

Kaynaklar:

worddive.com/blog/words-will-get-you-far-why-is-vocabulary-acquisition-so-important-in-second-and-foreign-language-learning/

tim.blog/2014/03/21/how-to-learn-a-foreign-language-2/

smartlanguagelearner.com/3-types-language-learning-stages-for-effective-language-learning/

forbes.com/sites/collegeprose/2012/08/27/americas-foreign-language-deficit/#14557ccf4ddc

lingholic.com/important-grammar-language-learning/

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tek Yumurta İkizlerinin İmza Attığı Tuhaf Deneyin Sonuçları Şaşırttı

Uzun Süreli İlişki Sonrası Ayrılıkla Baş Etme Yöntemleri