in ,

Yeni Mezunlara Altın Değerinde Tavsiyeler

Üniversiteden mezun olmak birçok insan için ulaşılması gereken mutlu bir son olarak anlatılır ama sormak lazım yeni mezunlar için de üniversitenin bitmesi gerçekten güzel bir şey mi? Öğrenci olmak, ortalama 16 yıl boyunca okula gidip gelmek birçoğumuz için kıymeti bilinmeyen sıradan bir aktivite ama mezuniyet zamanı geldiğinde aslında öğrenci olmanın sanıldığı kadar zor ve sıkıcı bir iş olmadığı anlaşılıyor. Yeni mezunlar yüzleşmek zorunda oldukları gelecek kaygısı ve hayatlarında yaşanan köklü değişimler yüzünden genellikle geçiş dönemini sancılı geçiriyorlar.

Peki, öğrencilikten iş dünyasına geçiş dönemi nasıl en verimli şekilde geçirilebilir? Yeni mezunlar bu zor dönemi en güzel nasıl atlatır? Bu soruya cevap vermek için mezun olmanın anlamına ve bize getirilerine hakim olmamız gerekir. İşin gerçeği şu ki üniversite mezunu olmak öğrenme hikayesinin bitmesi anlamına kesinlikle gelmez.  Belki bundan yirmi sene önce üniversite diploması iş dünyasında iyi bir kariyer sahibi olmak için yeterliydi ama şimdilerde kendini geliştirememiş bir mezunun iş gücü piyasasında şanslı olduğunu söylemek zor.

Hayat boyu eğitim ve sürekli öğrenme vizyonuyla hareket eden iş dünyası kendini geliştiremeyen aktörlere şans vermiyor. Yeni mezunlar için pek de sevindirici olmayan ilk haberimiz daha her şey yeni başlıyor.Ünlü pazarlama ve reklamcılık uzamanı Ray Kotcher’ın yeni mezunlar için iş dünyasında geçiş döneminde yapabilecekleri, onları yeni hayatlarına hazırlayacak bazı önerileri sizler için derledik.

Öğrenmeye Devam Edin

Yukarıda da söylediğim gibi her şey daha yeni başlıyor, lisans dereceniz size temel olarak gereken donanımı sağladı bundan sonra kendinizi geliştirip varmak istediğiniz hedefe ulaşıp ulaşmamak sizin elinizde. Meraklı olmak yeni mezun birinin sahip olabileceği en iyi özellik, merak edin ve işinize yarayacak yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Birçok insan okuduğu bölümle ilgili işler yerine merak edip öğrendiği işi yapmayı tercih ediyor. Merakınız size yeni imkanlar doğurabilir. Mezuniyet sonrası geçiş döneminde yeni şeyler öğrenmek için dil kursuna gitmek, ücretsiz öğrenme programları ya da açık dersleri takip etmek iyi fikirler arasında sayılabilir. Hemen daha bilgisayar başındayken takip edebileceğiniz çevrim içi dersleri ya da yakınlarınızda ki halk eğitim, gençlik merkezleri kurslarını araştırmanız tavsiye edilir.

Sahip Olduğunuz Yetileri Pekiştirin

Birçoğumuz okul döneminde öğrendiğimiz bilgileri kitap sayfalarından öteye taşıyamıyor ama unutmayın önemli olan ne kadar bildiğinizden çok ne kadar uygulayabildiğinizdir. Geçiş dönemi okul hayatınızda öğrendiklerinizi pratiğe dökmek için bulunmaz bir fırsat. Belki hemen iş bulup öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz ortama sahip olamayabilirsiniz ama kısa dönem stajlar ya da doğrudan pratik yapabileceğiniz eğitim ve sertifika programları aracılığıyla ihtiyacınız olan pratik bilgileri edinmenizi öneriyoruz.

Kariyer Planınızı Dikkatli Yapın

Yeni mezunlar gelecek kaygısı yüzünden genellikle kariyerlerine istedikleri gibi başlayamıyorlar ve bu maalesef onların tüm hayatlarını etkiliyor. İşe başladığınız yer tüm hayatınız boyunca kariyerinizde etkili olacağı için nereden başlayacağınızı çok iyi seçmeniz gerekiyor. Bu noktada yeni mezunlara verilebilecek en iyi tavsiye kısa vadeli maddi kazanımlar yerine uzun vadede getirileri olacak iş imkanlarına odaklanmaları. Yeni bir mezun için en avantajlı işler genellikle mezunlarının gelişimi önemseyen, onlara mentörlük hizmeti sunan ve uzun vadeli kariyer planları yaptıran organizasyonlar oluyor.

Yeni Mezunlar, Bir An Önce Harekete Geçin

yeni-mezun

Okuyup, yazan insanlar kariyerinde başarı basamaklarını hızlı tırmanan insanlardır bu yüzden okuyup yazmaktan vazgeçmeyin. Bunlara ek olarak bir de iyi iletişim kurabiliyorsanız elinizdeki hazinenin kıymetini bilin ve kendinize güvenin.

Yeni insanlarla tanışmaya özen gösterin. Tanıdığınız her insan ve yeni kültür ilerleyen zamanlarda size tahmin edemeyeceğiniz kadar yararlı olacaktır. Unutmayın her yeni insan günümüz insan kaynakları uzmanlarının tabiriyle sizin sosyal sermayenize katkı sağlar.

Yüz yüze iletişim kurmaktan kaçınmayın, unutmayın akıllı telefonların yetmediği yerde ihtiyacınız olan en önemli şey güçlü iletişim yetileriniz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çalışma Masanız Karakteriniz Hakkında Ne Söylüyor?

Sosyolojik Olarak Emoji Anlamları