in ,

Banksy Filistin’de “Dünyanın En Kötü Manzaralı” Otelini Açtı! 😮

Banksy’i duymayan kalmadı artık!

Özellikle savaş karşıtı ve kapitalizm eleştirisiyle ön plana çıkan grafiti çalışmalarıyla dikkatleri çeken ve kimliği hala daha açığa çıkarılamayan İngiliz sokak sanatçısı Banksy, şimdi de “dünyanın en kötü manzaralı oteli” isimli çalışmasıyla karşımızda.

Dünyanın En Kötü Manzaralı Otelini Banksy Açtı

İsrail’in Batı Şeria sınırına ördüğü duvarın tam karşısında otel açan Banksy, otel ziyaretçilerin oldukça tuhaf bir vaatte bulunuyor; “burası dünyanın en kötü manzaralı oteli”.

Otelin ismiyse “The Walled Off Hotel”, yani “Duvarlarla Çevrili Otel”.

Beytüllahim’de İsrail’in Batı Şeria sınırına ördüğü duvarın tam karşısında yer alan metruk bir binaya açılan otel Banksy’nin eleştirel bakış açısından pek çok esintiyi taşıyor.

Otel Duvarları Banksy Kokuyor

Biri süit olmak üzere 10 odası bulunan The Walled Off Hotel’in her köşesi farklı bir Banksy eserine ev sahipliği yapıyor. Örneğin, odalardan birinde yatağın başucunu, bir İsrail askeri ile bir Filistinli protestocunun yastık savaşı yaptığı bir resim süslüyor.

Sadece 25 Dakika Güneş Alıyor

Otelle ilgili en çok öne çıkan özellik ise gün içinde yalnızca 25 dakika gün ışığı alması olarak karşımıza çıkıyor.

Otelin dışarısında da pek çok Banksy çizimi yer alıyor. Otelin karşısındaki  duvarda Banksy’nin savaş karşıtı eserlerinden birini görmek mümkün.

Açılışta Banksy Var Mıydı?

Otelin en büyük gizemlerinden biriyse açılışı…

14 ay süren inşaatın ardından çalışanlardan dahi habersiz bir şekilde açılan otelin açılışında Banksy’nin olup olmadığı bilinmiyor.

Açılışa gelmediyse bile eminiz gizlice gelip kendi otelini denetlemiştir. 😉

Gecelik Ücreti 30 Dolar

Peki bu farklı otel tam olarak nasıl bir tarza sahip?

Otelin dort bir yanının Banksy eserlerine ev sahipliği yaptığına değindik. Otelin iç atmosferi ise oldukça Avrupa esintileri taşıyor. Britanya’nın Ortadoğu tarihinde oynadığı rolün bir yansıması olarak karşımıza çıkan otel, görenler tarafından “Sömürgeci Dönemlerdeki Bir İngiliz Beyefendileri Kulübü” olarak tanımlanıyor.

İçerisinde bir adet müze ve piyona bar bulunan otelde bir gece konaklamak için ödemeniz gereken bedel ise 30 dolar.

İsrailliler Gelmeli

Otele dünyanın her yerinden bir ilgi olduğunu söylemek mümkün. Ancak en büyük beklenti yasak olmasına rağmen İsraillilerin otele gelmesi yönünde. Bu sayede Filistin’de neler yaşandığına dair bir fikirleri olabilir.

“Herkesi buraya gelmeye davet ediyorum, İsrailliler de  gelip bizi ziyaret etmeli.Bizim hakkımızda daha çok şey bilmelerini istiyoruz, çünkü bizi tanıdıkları zaman basmakalıp yargıları yıkılacak. Bu sayede bir şeyler değişebilir.”

Otel Müdürü Wisam Salsa

Suriyeli Banksy’le Tanışmak İçin Tıklayın!

Banksy’nin Otelinden Farklı Kareler

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Saçları Buzlarla Kaplı “Ice Boy” Çin’in Gündemine Oturdu ❄️👦🏼⛄️

İKSV’den Öğrencilere Müjde Var! Üstelik Oldukça Farklı Bir Reklam Kampanyasıyla 👍🏼