in ,

Saçları Buzlarla Kaplı “Ice Boy” Çin’in Gündemine Oturdu ❄️👦🏼⛄️

Saçları buzlarla kaplı bu çocuk henüz 8 yaşında. Saçlarındaki buzlar ve morarmış yüzüyle bir anda Çin’in gündemine oturan ve “Ice Boy” (Buz Çocuk) olarak anılmaya başlanan bu ufaklık her gün okula gitmek için 4.8 km yürüyor.

Her Gün 4.8 Km Yürümek Zorunda

Çin’in Yunan eyaletine bağlı bir kasabada yaşayan Ice Boy, Zhuanshanbao İlkokulu’nda eğitim görüyor. Ancak okula ulaşmak onun için hiç de kolay değil. Her gün ortalama -9°C’lik karlı bir havada okula yürüyerek ulaşmak zorunda olan Ice Boy, ülkede pek çok çocuğun çektiği bir sıkıntıyı gözler önüne seriyor.

Her Tarafını Buz Kaplamıştı!

Fotoğrafı çekerek, sosyal medyada yayınlayan isim ise Fu Heng. Kendisi ilkokulun müdürü. Bir sabah öğrencisinin saçları kar  içerisinde, kirpikleri buz tutmuş, yanaklarıysa pespembe bir şekilde okula geldiğini farkeden Heng, bu anı kaydetmek istemiş.

“Sınavların ilk günüydü. Hava sıcaklığı -9°C’ye kadar düşmüştü. O sabah okula geldiğinde her tarafı buz tutmuştu. Sınıf arkadaşları onu o halde görünce gülmeye başladı.”

O an çocuğun fotoğrafını çeken Heng, Çin’in ünlü sohbet uygulaması WeChat’te fotoğrafı paylaşarak, Ice Boy’un tüm ülkede tanınmasını sağladı.

Herkes Onu Ice Boy Olarak Tanıyor

Elleri soğuktan moraran, okula gelmek için o havada 4.8 km yürüyen bu çocuğun fotoğrafı ülkede hızla yayıldı ve basın organlarında “Ice Boy” olarak anılmaya başlandı.

Yardımlar Yağmaya Başladı

Fotoğrafı görenleri hem şaşırtan hem de üzen Ice Boy, büyük bir yardım kampanyasının da odağı haline geldi. 15,000 dolara yakın maddi yardım, 20 adet ısıtma ekipmanı ve 150’ye yakın kıyafet gönderilen çocuk, Çin’deki büyük bir sorunu da gündeme getirdi.

Sınıflarında herhangi bir ısıtma sistemi bulunmuyor okul yapılan yardımlarla daha iyi şartlara kavuşturuldu.

Aile Para Kazanmak İçin Şehre Göç Etmiş

Ice Boy’un ailesi kırdan kente maddi imkansızlıklar nedeniyle göç etmiş. Küçük çocuk büyükannesi ve kardeşiyle birlikte kırda yaşamaya devam ediyor. Yetersiz eğitim imkanları nedeniyleyse her gün 5 km uzaktaki okula yürümek zorunda.

Okuldan kalan zamanlarda da tarlada büyükannesine yardım eden Ice Boy’un fotoğrafının, onunla aynı şartları paylaşan yaşıtları için de umut olmasını diliyoruz.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tüm Yönleriyle Siber Zorbalık: Nedir?, Sonuçları Nelerdir?, Nasıl Önlenir?

Banksy Filistin’de “Dünyanın En Kötü Manzaralı” Otelini Açtı! 😮