in ,

Bu Kasabada Son Dört Belediye Başkanlığı Seçimini Köpekler Kazandı! Peki Nasıl?

Bu kasaba başka kasabalara benzemiyor.

ABD’nin Kentucky eyaletinde yer alan Rabbit Hash kasabasının halkı, belediye başkanlığına, dördüncü kez üst üste bir köpeği seçerek oldukça ilgi çekici bir işe imza attı.

Kasabanın yeni belediye başkanı olan üç yaşındaki pitbull cinsi Brynneth’in seçimde yarıştığı diğer isimler de en az Brynneth kadar ilgi çekiciydi: bir kedi, bir tavuk ve bir eşek. Ancak azimli aday Brynneth rakiplerinden 1000 oy fazla alarak belediye başkanı olma hakkını kazandı.

Bir Köpek Nasıl Belediye Başkanı Olabilir?

Kasaba sakinleri bu uygulamayı 1998 yılından beri takip ediyor. Kasabalarında bir belediye başkanına ihtiyaç duymadıklarına karar veren kasaba halkı ilk olarak 1998 yılında Goofy Borneman isimli bir köpeği belediye başkanı olarak seçmiş. Görevini bir süre başarıyla yerine getiren Goofy Borneman belediye başkanlığı devam ederken hayatını kaybedince, kasabalı yeniden seçim sandığının başına gitmiş.

1 Dolara 1 Oy

Ancak bir köpeğin belediye başkanlığı yapmasından memnun kalan kasaba halkı bu uygulamayı devam ettirme kararı almış. Üstelik bu uygulamayı bir çeşit bağış kampanyasına da çevirmişler. Eğer bu seçimlerde oy kullanmak istiyorsanız 1 dolar ödemeniz gerekiyor. Toplanan para kasabanın ihtiyaçları doğrultusunda harcanıyor.

Bu yıl Brynneth’in seçildiği seçimlerde toplanılan para yangında büyük hasar gören kasaba bakkalının (General Store) yeniden açılması için kullanılacak.

Brynneth 4 Yıllık Görevine Başladı

Dört yıl boyunca kasabanın belediye başkanı olarak görev yapacak olan Brynneth’’ın sahibi Jordie Bamforth, durumdan oldukça memnun. Brynneth’in bir sonraki seçimlerde aday olup olmayacağına ise henüz cevap vermiyor.

“Önümüzdeki dört yıl boyunca politikanın ona ne tür etkisi olduğuna bakacağız önce’’

Brynneth’in Seçim Vaatleri

Kasaba halkının Brynneth’in belediye başkanlığına layık görmesinde ise vaatlerinin oldukça önemli bir etkisi olduğu düşünülüyor.

*Kamu yönetiminin küçültülmesi

*Görev süresi sınırlandırması

*Seçim kampanyası vaatlerinde kısıtlama

*Evlenilecek ve boşanılacak kişiyi seçme özgürlüğü

*Rabbit Hash kasabasına gelen her canlıya dostça davranılması

Neden Köpek Belediye Başkanı?

‘’Dünyanın her köşesinde olduğu gibi burada da belediye başkanlığını en çok parası olan kazanıyor. Biz Rabbit Hash sakinlerinin farkı bu konuda dürüst olmamız. Her yaştan insan, her oy için parasını verdiği sürece istediği kadar oy verebilir.”

İnsanlardansa hayvanlara güven duymanın daha kolay olduğunu belirten kasaba halkı, kendilerine bir köpeğin belediye başkanlığı yapacak olmasından oldukça memnun.

Bu Seçimler Diğerlerinden Farklı

Üstelik kasaba halkı seçim olayını bir çeşit eğlenceye de çevirmiş durumda. Sandık başında ve oylama sırasında içki içmek ve eğlenmek yasal.

Brynneth’in kazandığı 2017 yılı şeçimlerinde toplamda 9 bin oy kullanıldı. Toplanan 9 bin dolar ise kasabanın ihtiyaçları için harcanacak.

Hangi Hayvanlar Aday Olabilir?

1998’den bugüne kadar bütün seçimleri köpekler kazanmış olsa da, bu sadece köpeklerin belediye başkanı olabileceği anlamına gelmiyor. Kasabanın seçim yasalarında açıkca yer alan ibare tüm hayvanların aday olabileceği yönünde.

“İnsanlar da dahil bütün hayvanlar belediye başkanlığına aday olabilirler.’’

Rabbit Hash Historical Societybu yılki diğer adaylardan Bourbon ve Lady’nin de kasabanın elçileri olarak tayin edileceğini açıkladı. Brynneth’ın kasaba dışında olduğu veya başkanlık protokol görevlerini aksatacağı durumlarda sırasıyla Bourbon ve Lady, vekaleten başkan olacaklar.

Bir ABD Başkanlığı Adayları Bile Var

Kasabanın hayvanları sadece belediye başkanlığı ile yetinmemiş. Kasabanın bir önceki belediye başkanı Lucy Lou adlı köpek, 8 yıllık görevini geçtiğimiz yıl Eylül ayında bırakmıştı. Belediye başkanlarının en fazla 8 yıl görevde kalması gerektiği kuralını yerine getirmek için istifa eden Lucy Lou ayrıca ABD başkanlığına adaylığını da açıklayarak ülkede gündeme damgasını vurmuştu.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Uyurgezerlik Nedir?

Araştırmalara Göre, Beynimiz Hatırlamaktan Çok Unutmaya Çalışıyor!

Doğduğunuz Yılda Hangi Şarkının Hit Olduğunu Öğrenmek İster Misiniz?