in ,

Bisikletler İle İşe Gidip Gelmek Hayatlarımızı Değiştirebilir

İngiltere’de yürütülen ve beş yıl sonunda tamamlanan kapsamlı bir araştırmanın sonuçları oldukça dikkat çekiyor. Araştırmaya göre bisikletle işe gidip gelmek pek çok sağlık riskini yarıya indiriyor. Üstelik bu sağlık riskleri arasında kanser, kalp rahatsızlıkları gibi riskler yer alıyor.

Kanser Riski %45 Oranında Azalıyor

Bisikletler İle İşe Gidip Gelmek Hayatlarımızı Değiştirebilir ?‍

Araştırma kapsamında 5 yıl boyunca hem fiziki aktiviteleri gözlemlenen, hem de düzenli olarak sağlık durumları hakkında bilgi alınan bir grup bisiklet sürücüsü takip edildi. Bisiklet sürücüleri haftada ortalama 48 kilometre yol katettiler. Ancak araştırmalar gösterdiki bu kullanıcılar yürüyerek kendilerinden çok daha fazla yol kat edenlerden daha sağlıklı bir vücuda sahipler. Elbette bu durumdan yürümenin sağlığa faydalı olmadığı sonucu çıkartılmamalı. Farklı araştırmaların da gösterdiği üzere haftada yaklaşık 10 kilometre yürüyen kişilerde kalp rahatsızlıkları çok daha düşük oranlarda görülmekte.
Araştırmacılar İngiltere ve İskoçya’dan 250 bin çalışanı inceleyerek, daha çok hareketsiz bir şekilde işe gidenlerle karşılaştırdılar. Çalışma için incelenen bu insanlardan 2.430’u hayatını kaybetti, 3.748’ine kanser teşhisi kondu, 1.110’u da kalp sorunlarıyla karşılaştı. Düzenli bisiklet sürmek ise, bu nedenlerle hayatını kaybetme riskini %41, kanser riskini %45, kalp rahatsızlığı riskini ise %46 oranında azalttı.

Düzenlemeler Yapılması Şart

Bisikletler İle İşe Gidip Gelmek Hayatlarımızı Değiştirebilir ?‍

BBC’ye konuşan ve araştırmayı yürüten isim olan Jason Gill bu araştırmanın insanların hayat kalitesini yükseltme anlamında çok değerli sonuçları ortaya koyduğunu vurguluyor.

‘Bu çalışma işe aktif yollarla, özellikle bisikletle gidenlerin daha az risk altında olduğuna ilişkin açık bir kanıt’

Gill, araştırmalarında ortaya koydukları üzere bisikletle işe gidip gelmenin insan sağlığı üzerinde oldukça büyük bir etkisi olduğunu vurguluyor. Bu nedenle de hayatlarımızı bisiklet kullanma alışkanlığına göre yeniden düzenlememiz gerektiğini belirtiyor. Elbette bunun için sadece bizlerin alışkanlıklarını değiştirmesi yeterli değil. Gill bu nedenle şehir yapılandırmasının bisikletlilerin hayatını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi gerektiğini de vurguluyor. Araştırmaya göre, işe giderken hem bisiklet hem de toplu taşıma araçlarını kullananların da daha sağlıklı olduğu tespit edildi.

Araştırma Sonuçları Net

Tıp dergisi British Medical Journal’da yayınlanan araştırmanın yapılış biçimi nedeniyle, neden ve sonuçları net olarak belirlemek mümkün değil. Öte yandan, istatistikleri sigara, besin diyeti ya da vücudun ağırlığı gibi olası nedenler dışarda bırakıldığında bile, etkilerin aynen görüldüğü anlaşıldı. Yani araştırmaya göre, bisikletin kanser riskini azaltmasının nedeni kilo kaybına indirgenemiyor.

Bisikletlilerin kiloca daha zayıf olmasalar da bedenlerindeki yağ oranlarının az olması ve vücutta enflamasyon ya da iltihap düzeyinin az olması da, çıkan sonuçların arkasında olabilecek nedenler arasında yer alıyor. Daha uzun ve yoğun olması nedeniyle bisikletin yürümeye göre daha iyi bir egzersiz olduğu da yayınlanan araştırmada vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Akıllı Telefon Kullanımı Aileleri Mutsuzlaştırıyor!

Her Yıl 5 Milyon Kişi Tembellik Yüzünden Ölüyor